Zdroj: Shutterstock

Jak vybrat ten správný televizor: Proč je důležitý počet pixelů a vyplatí se 4K?

18. 04. 2024
Diskuze (3)
Sdílet

Při výběru nového televizoru je klíčové zvážit několik faktorů, jako jsou velikost obrazovky, rozlišení a typ panelu, které ovlivňují kvalitu obrazu a celkový zážitek ze sledování.

Co je třeba zvážit před nákupem?

 • Jednou z prvních věcí, které je třeba zvážit při koupi nového televizoru, je rozlišení. Týká se počtu pixelů (světelných bodů) na obrazovce. Zjednodušeně řečeno – televizory s vyšším rozlišením zobrazují více detailů v obraze, což znamená, že filmy a televizní programy budou vypadat čistší a ostřejší.
 • Nejběžnější rozlišení, která podporují televizory, jsou HD (vysoké rozlišení, 720 p), Full HD (FHD, 1 080 p), 4K (UHD, ultra vysoké rozlišení) a 8K. Běžné HD televizory mají těsně pod jeden milión pixelů, Full HD TV mají více než dva milióny pixelů, 4K televizory mají osm miliónů pixelů a 8K mají více než třiatřicet miliónů pixelů. Jinými slovy, televizor s rozlišením 4K má přibližně čtyřikrát více pixelů než Full HD TV, 8K má čtyřikrát tolik pixelů než 4K televizor.
 • Jakou velikost televizoru byste si měli koupit? Téměř vždy platí, že větší je lepší. Závisí však i na tom, jak daleko od obrazovky sedíte. Podle údajů TrendForce je dnes nejpopulárnější velikost televizoru s úhlopříčkou 65 palců. Důležitá je vzdálenost, z jaké se budete na obrazovku dívat, protože obrazovka má vyplnit alespoň 20 až 30 stupňů zorného pole. Intenzivnější filmový zážitek přinese televizor, který zabere až 40 stupňů vašeho zorného pole.
 • Dříve, než se vydáte na nákup nebo začnete prohledávat stránky e-shopů, promyslete si, kde bude váš televizor umístěný, a i jakou metodou. Bude stát na stolku nebo polici? Či ho raději připevníte na stěnu? Pokud na stěnu, zvolte vhodné rameno, které bude sloužit podle vašich představ – namísto pevných kolejnic je někdy lepší, když můžete obrazovku naklonit do stran.
Přečtěte si také:
Jak vyčistit televizní obrazovku? Zkuste tyto 3 způsoby, třetí vám pomůže dokonce i se škrábanci!

Vypočítejte si

Jak velký televizor potřebujete? Existuje rovnice, pomocí které si snadno vypočítáte optimální velikost televizoru. Změřte, jak daleko sedíte od obrazovky, a toto číslo vydělte číslem 2,5 (v případě HD televizoru) nebo 1,6 (v případě 4K televizoru). Výsledek bude úhlopříčka obrazovky vhodného televizoru čili jeho velikost.

Pokud tedy sedíte ve vzdálenosti tři metry, měli byste si koupit HD televizor s úhlopříčkou alespoň 48 palců (120 cm) nebo 4K televizor s úhlopříčkou alespoň 75 palců (190 cm).

Typy displejů

Dnes jsou na trhu dva různé typy displejů: LED a OLED. I když jsou LED televizory levnější, nemají vždy nejlepší kvalitu obrazu. Na druhou stranu, OLED televizory mají o dost lepší kvalitu obrazu, ale obvykle nejsou tak jasné. Více se dočtete na následující dvoustraně.

Vyberte si například OLED 4K televizor Samsung QE77S95C se sedmasedmdesátipalcovou úhlopříčkou. Má nejhlubší černou, 100 % barvy díky Quantum Dot, extrémně tenký design a propojení jedním kabelem. Technologie Q HDR OLED+ zaručuje nejvyšší jas a kontrast mezi OLED televizory. 144Hz obrazovka a herní režim zajistí plynulé hraní s nejnižší reakcí. O dokonalý prostorový zvuk se stará Dolby Atmos a OTS+ s vestavěným horním reproduktorem. Cena je 29 990 Kč. samsung.com/cz

Co je to HDR?

HDR (vysoký dynamický rozsah) přidává detaily ke stínům a světlým bodům obrazovky. To znamená, že získáte bělejší bílou, hlubší černou a širší škálu barev v porovnání s televizory, které stále používají standardní dynamický rozsah (SDR). Abyste však mohli využívat výhody HDR, potřebujete televizor se špičkovým jasem alespoň 500 až 1000 „nitů“ nebo více.

HDR technologie

HDR (vysoký dynamický rozsah) přidává detaily ke stínům a světlým bodům obrazovky. Zdroj: Shutterstock

Vyberte si například prémiový televizor Hisense 85UXKQ. Má více než pět tisíc samostatně ovládaných zón stmívání a špičkový jas. Je poháněný novým šestnáctibitovým neuronovým čipsetem s umělou inteligencí, vybavený nejnovější verzí rychlého a intuitivního operačního systému VIDAA 7.0 a novou technologií CineStage X Surround s vícekanálovými TV reproduktory. cz.hisense.com

Kvalita zvuku: HDMI ARC versus eARC

Většina televizorů je v současnosti příliš tenká na to, aby obsahovala vysoce kvalitní reproduktory. Jestli tedy chcete získat ten nejlepší zvuk z televizoru, připojte ho k soundbaru nebo systému prostorového zvuku přes port HDMI ARC nebo eARC.

Pomocí HDMI ARC připojíte televizor přímo k soundbaru nebo AV receiveru pomocí jediného kabelu. S eARC můžete používat kvalitnější audio formáty, jako DTS:X a Dolby Atmos, které dokážou vytvořit 3D zvuk.

Televizor v obýváku

Většina televizorů je v současnosti příliš tenká na to, aby obsahovala vysoce kvalitní reproduktory. Zdroj: Shutterstock

Vyberte si například televizor Samsung Neo QLED QE65QN85C se pětašedesátipalcovou uhlopříčkou a 4K rozlišením. Quantum Mini LED 4K technologie se stará o dokonalé barvy a skvělý kontrast díky preciznímu podsvícení, nejvýkonnější procesor Neural Quantum Procesor 4K a Neo Q HDR o vysoký jas.

Funkce Auto HDR Remastering posune kvalitu jakéhokoliv obsahu na úroveň HDR, Dolby Atmos a OTS zajistí dokonalý prostorový zvuk díky vestavěným horním reproduktorům. Doporučená maloobchodní cena je 32 990 Kč. samsung.com/cz

Televizor na hry

Pokud si kupujete televizor na hraní her, vyberte si model s nízkým vstupním zpožděním (input lag), ideálně pod 30 ms. Je to čas potřebný na zareagování obrazovky po stlačení tlačítka na ovladači. Ujistěte se, že televizor má několik portů HDMI 2.0 nebo HDMI 2.1. HDMI 2.0 je nejběžnějším standardem, jestli však máte herní konzoli nejnovější generace, potřebujete televizor, který má alespoň jeden port HDMI 2.1.

Hraní her na televizoru

Pokud si kupujete televizor na hraní her, vyberte si model s nízkým vstupním zpožděním. Zdroj: Shutterstock

VYBERTE SI NAPŘÍKLAD skvěle vybavenou novinku v kategorii mini-LED televizorů z řady Hisense U8KQ. Televizory mají antireflexní obrazovku s kvantovými tečkami, obnovovací frekvencí panelu až 144 Hz a novým typem diod Mini-LED Pro, které zaručují ještě dokonalejší kontrastní poměry s mimořádně přesnými detaily.

Externí audio systém se dá bezdrátově připojit ve vysoké kvalitě skrz standard WISA. Televizor je vybaven čipsetem Hi-View Engine a 144Hz Game Mode PRO s AMD Freesync PRO. cz.hisense.com

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: OLED televizory televizory
Sdílejte článek

Diskuze

 • Ze zminˇovaných značek bych si nekoupil ani jednu z nich.Zakoupil jsem LG OLED,krásné barvy,virtuální zvuk.Zakoupil jsem ho přímo u LG obchodě,přivezli,zprovoznili a ušetřil jsem 11000Kč oproti kamenného obchodu.Barvy jsou bezkonkurenční včetně zvuku,jinou bych nechtěl.

  Jaroslav Bruckner
 • Hlavní ukazatel pro výběr televizoru je to, zda na něm lze chytit něco jiného než Prahu. Pražské televize nesleduji a sledovat nebudu

  Miloslav
 • Nechápu, proč jsou na trhu stále nové HD ready televize, když minimálně ČT vysílá zdarma ve FULL HD (1080p).
  Těch je paradoxně na trhu méně než nových modelů HD ready (720p).

  Nejvíce je ovšem 4K televizí, kde zase není téměř možné získat obsah v tomto rozlišení. Je to bráno dle nabídky našeho největšího e-shopu.

  jirka