Zdroj: Shutterstock

6 změn, kterými snížíte spotřebu vody o polovinu

24. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud promyšleně změníte vybavení koupelny a kuchyně, spotřebu vody můžete snížit o polovinu, možná i o více. Váš komfort se tím však nesníží, spíš naopak.

1. Duální splachování

Při každém spláchnutí toalety s klasickou nádržkou vypustíte do odpadu 9 až 10 l vody. Jestli máte nádržku s dvojitým splachováním, můžete si vybrat podle aktuální „potřeby“ – s větším tlačítkem použijete 6 l, s menším 3 l. Tím se jednoduše sníží spotřeba vody při splachování.

Duální splachování

Zdroj: Shutterstock

Díky duálnímu systému tak můžete na splachování spotřebovat až o 2/3 méně vody. Čtyřčlenná rodina jí tím ušetří přibližně 46 tisíc litrů za rok.

2. Baterie a spotřeba vody

Pokud se budete poohlížet po nové vodovodní baterii, hledejte typ s nízkým průtokem – s úspornou kartuší a perlátorem. Takové úsporné baterie šetří vodu bez toho, aniž by snižovaly komfort při mytí. Tajemstvím je vzduch, který se vhání do proudu vody, provzdušní ho a roztříští na mnoho malých kapek.

Přečtěte si také:
Nevzhledné radiátory? S našimi tipy je natřete rychle a úsporně!

Proud tak zůstane stejně mohutný, ale stane se jemnějším, takže vás opláchne ještě účinněji a příjemněji. Zatímco u běžných baterií je průtok 10, u některých až 14 litrů za minutu, úsporné typy mají maximální průtok 6, ty nejúspornější dokonce jen 4 l/min.

Tekoucí voda

Zdroj: Shutterstock

To může znamenat snížení spotřeby vody na mytí až o 70 %. Další výhodou je kvalitní keramická kartuše, která se jen tak lehce neopotřebuje, takže kohoutek nezačne časem kapat.

3. Perlátor

Představuje velmi jednoduchou cestu, jak se sníží spotřeba vody. Jeho cena není vysoká a montáž je celkem jednoduchá – zvládnete ji asi za minutu. Patří přitom mezi vysoce efektivní šetřiče vody.

Perlátor

Zdroj: Shutterstock

Pokud si na vodovodní baterii namontujete účinný perlátor, můžete snížit spotřebu vody při mytí nádobí a rukou i o 95 %. Perlátor totiž roztříští jednolitý proud na jemné kapky, a protože jemnější proud nestříká okolo a lépe omývá, nádobí i ruce si umyjete stejně účinně, ale s podstatně menším množstvím vody.

4. Sprchová hlavice

Další jednoduchou a finančně únosnou možností je úsporná sprchová hlavice, která dokáže snížit spotřebu vody oproti klasické sprše až o dvě třetiny. Zatímco běžnou ruční sprchou proteče za minutu 15 až 20 l vody, úsporné spotřebují jen 9 l/min, což je asi o 60 % méně.

Sprchové hlavice

Zdroj: Shutterstock

Ty nejúspornější si dokonce vystačí s méně než 5 l/min. A to znamená nejen méně spotřebované vody, ale i méně energie potřebné na její ohřev. Účinnost umývání i zážitek ze sprchování přitom zůstávají nezměněné.

5. Myčka nádobí a spotřeba vody

Nad způsobem mytí nádobí se opravdu vyplatí přemýšlet. Na běžné ruční mytí se totiž v průměrné rodině spotřebuje denně přibližně 50 až 200 l vody. Jestli myjete nádobí pod tekoucí vodou, za 10 minut jí s obyčejnou baterií spotřebujete 100 až 150 l.

Myčka nádobí

Zdroj: Shutterstock

Lepší je napustit si vodu do dřezu a nejlepší použít myčku – levnější modely spotřebují při jednom mycím cyklu přibližně 10 až 15 l vody, nejúspornější vystačí jen s 6–9 litry. Při používání ekologických mycích cyklů tak spotřebuje průměrná rodina za rok méně než 3 tisíce litrů vody a ušetří jí asi 30 tisíc litrů, což je desetinásobek.

6. Pračka a spotřeba vody

Jedním z největších „žroutů“ vody v domácnosti je právě pračka. Starší modely spotřebují na jedno praní 80–90 l bez ohledu na to, kolik prádla mají v bubnu.

Přečtěte si také:
Tipy a triky na efektivní využití sušičky prádla

Dnešní úsporné pračky si vystačí přibližně s 50 l, ty nejúspornější mají spotřebu jen 40 l vody na porovnávací program, kterým je bavlna na 60 °C. To znamená přibližně poloviční náklady. Výhodné jsou i modely, které přizpůsobí množství vody hmotnosti náplně.

Eco pračka

Zdroj: Shutterstock

A ušetřit můžete i energii – jednak volbou energeticky úsporné varianty, jednak praním při nižší teplotě (snížením ze 60 na 40 °C uspoříte asi 25 % energie). Na běžné praní vám v dnešní účinné pračce postačí i program s teplotou 30 °C.

Kolik stojí kapka vody?

Jedna kapka nestojí v podstatě nic, ale skrz kapající kohoutek může dennodenně odtékat do kanálu až 80 l vody. A to znamená téměř 30 tisíc litrů za rok.

Pořádnou škodu dokáže nadělat i protékající nádržka na záchodě. Do výměny těsnění (případně rovnou do nové úsporné baterie) se proto vyplatí investovat už při prvních sbírajících se kapkách.

Fotogalerie

Text: Erika Kuhnová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: spotreba voda
Sdílejte článek

Diskuze