Zdroj: Shutterstock

9 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti aneb každá kapka se počítá

14. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Některá úsporná opatření vyžadují jistou investici – například koupi úsporné baterie či myčky. Jsou však i taková, která vás nebudou stát ani korunu. Stačí změnit zvyky a čtyřčlenná rodina může ročně ušetřit až 200 tisíc litrů vody.

Spotřeba vody u některých každodenních činností nemusí být dramatická. Ale pokud se vynásobí počtem členů domácnosti a dnů v roce, vyšplhá se na neuvěřitelná čísla.

Přečtěte si také:
Tipy a triky na efektivní využití sušičky prádla

1. Zavírejte vodu

Zatímco si čistíte zuby nebo se holíte, stlačte páčku baterie dolu. Tento jednoduchý pohyb vám ušetří každou minutu asi 10 l vody. Když při čištění zubů použijete kelímek namísto otevřeného kohoutku, ušetříte přibližně 25 l vody na jedno umytí.

Čištění zubů

Čištění zubů při tekoucí vodě je jeden z nejrozšířenějších zlozvyků ohledně spotřeby vody. Zdroj: Shutterstock

Při holení si namísto proudu vody můžete napustit trochu na opláchnutí žiletky do umyvadla. Čtyřčlenná rodina takto dokáže za rok ušetřit až 95 tisíc litrů pitné vody.

2. Nesprchujte se zbytečně dlouho

A malé děti koupejte spolu. Osprchovat se dá bez problémů za 5 minut i méně. V porovnání s koupáním ve vaně tak spotřebujete i bez úsporné sprchové hlavice asi o dvě třetiny méně vody. Zkrácením sprchování jen o jedinou minutu ušetří běžná rodina ročně téměř 22 tisíc litrů vody.

3. Vypínejte sprchu

Ani zatímco se pod sprchou mydlíte nebo si šamponujete vlasy, nemusí voda jen tak odtékat do kanálu. Takto ušetříte každou minutu asi 15 l vody. U čtyřčlenné rodiny to může být i více než 20 tisíc litrů ročně.

Sprchování

Během mytí těla a vlasů se vyplatí vodu nepouštět. Zdroj: Shutterstock

4. Používejte misku

Při oplachování ovoce, zeleniny nebo málo znečištěného nádobí si dejte do dřezu misku. Zachycenou vodu potom můžete použít na zalévání květin. Každý litr pitné vody se počítá – za rok jich takto dokážete ušetřit i více než tisíc.

Mytí zeleniny

Mytí zeleniny v misce dokáže uspořit nemálo vody. Zdroj: Shutterstock

5. Dejte si džbán do ledničky

Naplňte lahev nebo džbán vodou a dejte je do ledničky. Když budete chtít studený nápoj, nebudete muset čekat, než odteče teplá. Každá minuta čekání při naplno otevřeném kohoutku totiž znamená 10 až 15 l vyplýtvané pitné vody. Kolik to může být za rok? I více než 2 tisíce litrů.

Přečtěte si také:
Zápachu z cigaret či připáleného jídla je konec: Účinné a ekologické tipy

6. Pouštějte je, až když jsou plné

Pračku ani myčku nezapínejte poloprázdné. Počkejte, než se nasbírá dost nádobí a prádla. Na jedno praní nebo mytí v optimálně naplněném spotřebiči se totiž spotřebuje méně vody a energie než na dvě poloviční náplně. Běžná rodina tím může ušetřit až 10 tisíc litrů vody ročně.

7. Neohřívejte jí více, než je třeba

Nenapouštějte do rychlovarné konvice více vody, než kolik právě potřebujete. Tento jednoduchý zvyk vám pomůže ušetřit více vody a energie, než si myslíte – vodu na kávu nebo čaj totiž ohříváme několikrát denně. A tu zbylou obvykle vyléváme.

Rychlovarná konvice

Rychlovarná konvice je skvělým pomocníkem, ale je dobré ji správně využívat. Zdroj: Shutterstock

8. Zeleninu vařte v páře

Bude chutnější, zachová si více živin, a navíc takto spotřebujete méně vody aj energie, než kdybyste ji vařili v hrnci plném vody. Vodu, která vám zůstane, nevylévejte. Můžete ji využít například při vaření polévky nebo ji nechte vychladnout a zalijte jí květiny.

9. Olej ani tuk nevylévejte do odtoku

Na jeho spláchnutí a očištění dřezu je totiž potřeba hodně vody. Navíc si tukem můžete odtok ucpat.

Olej z pánve

Olej z pánve do dřezu nepatří. Zdroj: Shutterstock

Fotogalerie

Text: Erika Kuhnová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: setreni spotreba voda
Sdílejte článek

Diskuze