Zdroj: Shutterstock

Tipy a triky na efektivní využití sušičky prádla

10. 11. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Na čisté, voňavé a hebké prádlo bezpochyby potřebujeme dobrou pračku, která je výkonná, úsporná a s funkcemi, které splňují naše požadavky. Mimoto je ale také důležité vlastnit kvalitní sušičku a vědět, jak ji využít na maximum.

Několik užitečných rad a tipů

Při využívání sušičky je dobré vědět hned několik věcí.

Přečtěte si také:
Víte, proč byste měli při praní používat ocet?

Správná kapacita

Jestli právě kupujete sušičku prádla, dobře zvažte její objem. Sušička by měla mít větší kapacitu než pračka, protože výrobci praček udávají jejich kapacitu v suchém stavu prádla. Do sušičky jde, přirozeně, vyprané prádlo, které je o dost těžší. Pokud má například pračka kapacitu 6 kg, vybírejte sušičku na 8 nebo až 9 kg.

Čištění sušičky

Důležité je nezapomenout se o sušičku správně starat. Zdroj: Shutterstock

Dobře vyždímané prádlo

Chcete sušičce snížit spotřebu? Můžete jí trochu pomoct. Energii ušetříte, když prádlo před sušením dobře vyždímáte v pračce. Příliš mokré prádlo vyžaduje větší výkon, a tedy i větší spotřebu energie. Dobrou volbou je i sušička se senzory vlhkosti – když je prádlo suché, spotřebič se vypne před skončením programu.

Prádlo ze sušičky

Prádlo ze sušičky může putovat rovnou do skříně. Zdroj: Shutterstock

Není nad čerstvý vzduch

To, že vlastníte šikovný spotřebič, ještě neznamená, že například v létě nebudete sušit prádlo na čerstvém vzduchu na zahradě, terase nebo balkoně. Je to mimořádně šetrný způsob, a navíc nejekologičtější. Sušičku využívejte zejména v proměnlivém počasí a v chladných měsících, protože sušení uvnitř na sušáku zvyšuje vlhkost, což vede k tvorbě nežádoucích plísní.

Přečtěte si také:
Při výběru nové lednice se držte několika kritérií

Co v ní můžeme sušit?

Jaké oblečení můžete sušit v sušičce, závisí především na technologiích a funkcích samotné sušičky. Dnešní modely jsou tak šetrné, že v nich můžete bez obav sušit i ty nejjemnější a nejchoulostivější kusy oblečení. Ale pokud vaše sušička není vybavena programy na velmi jemné či jinak choulostivé prádlo, vkládejte do spotřebiče jen takové oblečení, které je pro sušení v sušičce vhodné.

žena u sušičky

Některé materiály do sušičky nepatří. Zdroj: Shutterstock

Realita je však taková, že pokud se budete striktně řídit symboly na štítcích oděvů, zjistíte, že do sušičky nemůžete dát téměř nic. Proto když váháte, držte se jednoho pravidla – oděvy, které perete v pračce, můžete dát i do sušičky.

Co do ní určitě nepatří?

  • Elastické prádlo – vysoká teplota elastickému prádlu škodí. Vlákna se při vyšší teplotě poškozují a prádlo se může srazit nebo ztratit tvar a pružnost.
  • Oblečení z vlny, hedvábí či krajky – může se srazit či jinak poškodit,
  • Oblečení s nažehlovacími obrázky – ty mohou popraskat, potrhat se nebo se odloupnout.
  • Prádlo s gumou ani boty s lepenými podrážkami, které se mohou působením horkého vzduchu rozlepit.
  • Oblečení s plastovými zipy a podprsenky s výplní – mohou se zkroutit nebo zdeformovat.

Fotogalerie

Text: Miroslava Maceková
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: sušičky prádla
Sdílejte článek

Diskuze