Otevírání lednice
Zdroj: iStock

3 nejčastější poruchy ledniček: Víme, jak jim předcházet

19. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Bez ledničky se neobejdeme ani den, natož týden. Proto když přestane poslouchat, problém řešte okamžitě. Jaké jsou tři nejčastější poruchy a jak je odstranit? Víme, jak na to.

1. Lednička nechladí

Jednou z nejčastějších poruch bývá, že lednička dostatečně nechladí nebo v horším případě přestane chladit úplně. Pokud problém slabého chlazení zpozorujete na jaře či v létě, na vině může být špatně nastavený termostat. Tehdy pomůže, když zvýšíte výkon ledničky změnou jejího nastavení.

Lednice plná jídla

Lednička, která špatně chladí, může představovat problém pro některé potraviny. Zdroj: iStock

Důvodem špatného chlazení může být i nesprávné umístění ledničky, například v blízkosti nějakého zdroje tepla na přímém slunečním světle. Jestli jste ledničku zapojili a ona vůbec nechladí, dopřejte jí trochu času. Když nenaběhne ani do pár minut, zkontrolujte přívod energie. Pokud se stále nic neděje, pomůže vám už jen opravář.

Přečtěte si také:
Nejčastější chyby při plánování kuchyně

2. Lednička hučí

To, že je lednička hlučná, má obvykle na svědomí roztahování materiálů vlivem chladu, ať už kovového pláště ledničky, ale například i kovových hrnců uvnitř. Pokud postřehnete zvýšení hluku, důvodem může být vyšší zatížení chladicího systému, když jsou dveře často nebo delší čas otevřené, když je uvnitř větší množství potravin nebo když je aktivní funkce intenzivního chlazení nebo mrazení.

Otevřená lednice

Hučící lednice může být velmi otravná, obzvlášť v noci. Zdroj: iStock

Zvýšenou hlučnost může způsobit i nahromaděný prach v zadní části ledničky mezi lopatkami ventilátoru i vyšší věk spotřebiče. Jestli však máte podezření, že za hlučnou ledničkou je vážnější porucha, obraťte se na servisního technika.

Přečtěte si také:
Víte, jak pečovat o hlavní domácí spotřebiče, aby správně fungovaly? Tyto tipy a triky vám můžou být nápomocné!

3. Lednička teče

Při průběžném odmrazování voda z ledničky stéká skrz malou dírku umístěnou pod chladicím panelem do nádobky, která se nachází u motoru. V této části ledničky je teplota vzduchu vyšší, díky čemuž se voda dokáže rychle odpařit.

Voda v kuchyni

Vytékající voda z lednice je noční můrou mnoha lidí. Zdroj: iStock

Pokud lednička najednou začne téct, problém může být právě v ucpaném odtoku. Ten proto průběžně kontrolujte a čistěte speciálním plastovým kartáčkem. Příčinou tekoucí ledničky může být i opotřebované těsnění, které je třeba vyměnit.

Dobrá rada

Moderní ledničky se oproti starším modelům dají vypínat a zapínat tlačítkem na horním panelu nebo dvířkách přístroje. Pokud vypadl proud, lednička se vypne a ani po opětovném přívodu elektřiny se nezapne, jednoduše ji zapněte pomocí tlačítka.

Text: Miroslava Maceková
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: kuchyň Lednice rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze