Zdroj: istock

Nejčastější chyby při plánování kuchyně

16. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Dobře navržená kuchyň nám dokáže ušetřit plno nervů, času, ale i zabránit zbytečným kolizím při přípravě jídla. Víte, jaké jsou nejčastější chyby při jejím plánování?

1. Malá pracovní plocha

Minimální pracovní plocha po stranách varné desky i dřezu by měla být šedesát centimetrů. To, co nepotřebujete mít nutně položeno na pracovní desce, odložte do skříňky, dejte na poličku a na drobnosti a pomůcky použijte závěsný systém.

2. Špatně uspořádané spotřebiče

Při plánování se držte osvědčeného trojúhelníku. Pokud mezi lednici a umyvadlo umístíte sporák, budete ho muset neustále obcházet. Jestli si dáte lednici daleko od vchodu, každodenní vykládání nákupů bude pro vás noční můrou.

Přečtěte si také:
Účelně zařízená kuchyň v industriálním stylu bez zbytečných detailů

3. Příliš mnoho polic

Otevřené police mohou v kuchyni vypadat ohromujícím dojmem, hlavně pokud máte na vystavení působivé nádobí. Když to však s nimi přeženete, kuchyň může působit chaoticky a přeplněně, navíc se na nich bude neustále hromadit prach.

Kuchyňská linka s otevřenými šuplíky

Zdroj: istock

4. Nevhodná výška pracovní desky

Příprava jídla na pracovní desce, která má nesprávnou výšku, může být frustrující. Je-li příliš nízká, budou vás při sklánění bolet záda, bude-li příliš vysoká, nebudete mít na ni pohodlný dosah. Nezapomeňte, že výšku si vždy můžete přizpůsobit, dokonce zvážit i dvouúrovňovou pracovní desku.

5. Kuchyňská baterie

V dřezu byste měli být schopní napustit i vyšší vázu nebo velký hrnec. Ideální je zvolit si vyšší baterii s vytahovací sprškou, kterou dokážete naplnit i nádobu položenou na kuchyňské lince vedle dřezu.

6. Nevyužitý prostor

Základ tvoří dostatečně velká potravinová skříň. Využijte celou výšku místnosti a protáhněte horní skříňky až po strop. Jinak se vám v prázdném prostoru nad nimi bude jen zbytečně hromadit prach.

Přečtěte si také:
Kuchyň, na kterou se vyplatilo čekat

7. Nedostatečné osvětlení

Centrální osvětlení je třeba doplnit adekvátním osvětlením pracovní desky, nejčastěji se používají LED pásy zabudované do horních skříněk. Nejvhodnější je použít jasné bílé světlo (tzv. cool white), které probouzí aktivitu.

8. Ostrůvek v malém prostoru

V malé místnosti zabere ostrov většinu prostoru a ztěžuje pohyb v kuchyni. Při nedostatku místa zvolte raději menší mobilní vozík s pracovní plochou a policemi, nebo ho vynechejte úplně.

Kuchyň se smaragdovo zeleným ostrůvkem

Zdroj: istock

9. Těžko udržovatelné povrchy

Do kuchyně je ideální volit snadno omyvatelné a udržovatelné materiály. Chcete-li se vyhnout starostem a náročné údržbě, nedávejte si za pracovní desku malé obkladačky s velkým množstvím spár, dřevěnou desku k umyvadlu či otevřené poličky kolem digestoře.

10. Designové úchytky

Malé trendové úchytky mohou vypadat elegantně, jsou však nepoužitelné, když se pokoušíte mokrýma rukama otevřít těžkou zásuvku, mohutné dveře lednice nebo myčky nádobí.

11. Nedomyšlené detaily

Vnější vzhled a krásný design nestačí. Před realizací si ujasněte směr a způsob otevírání, hloubku skříněk a přístup k nim. Přemýšlejte i nad jejich vnitřním členěním, vhodným vysouváním, dělicími příčkami, háčky a jinými inteligentními řešeními.

Přečtěte si také:
Romantický venkovský dům jako karikatura stodoly

Velká debata

Udělali byste ve své kuchyni dnes něco jinak?

ANO

„Vestavěná lednice vypadá pěkně, ale když se po čase pokazí a váš model se přestane vyrábět, může to být celkem problém.“

Žena na louce v brýlých a klobouku

Zdroj: istock

Jana pracuje ve školství jako vychovatelka. S manželem a dvěma dětmi žijí v rodinném domě v blízkosti Prahy.

Naši krásnou dřevěnou kuchyň jsme si nechali vyrobit na míru před osmnácti lety. I když není špatná, po čase vidím, co všechno bych udělala jinak. Pod oknem máme například umístěný dvojdřez. Jedno větší umyvadlo a druhé menší, které je vybaveno drtičem. Nebylo to nejlepší řešení, protože to menší prakticky nevyužívám, jen ho musím stále čistit. A drtič je nakonec zbytečný, protože máme dům se zahradou a odpad hned vyhazujeme a kompostujeme. Trošku lituji i výběru kuchyňské desky, která je dřevěná. Po letech vůbec nevypadá pěkně. Příště bych zvolila něco odolnějšího a praktičtějšího.

Nekoupila bych si už mikrovlnku s digestoří v jednom, protože po osmnácti letech se přestala vyrábět a nyní musíme předělat celou kuchyň. Též bych si už do kuchyně nedala vestavěnou lednici, protože je malá, navzdory tomu, že patří mezi největší na trhu. Dnes se už vyrábějí samostatně stojící spotřebiče, které jsou krásné a designové. To, co se mi líbí, je samostatná spíž, na kterou nedám dopustit, alespoň nemusím stále běhat na nákup. Umyvadlo před oknem s výhledem do zahrady je k nezaplacení – vždycky jsem viděla na děti, když si hrály venku. Jsem spokojená i s menším stolkem, který máme na konci kuchyňské linky. Ačkoliv máme samostatný jídelní kout, často ho využíváme – loupu u něj brambory a zároveň synovi pomáhám s projekty do školy, nebo u něj večer debatujeme s manželem při sklenici vína.

Dvojdřez bych si už určitě nekoupila. Jedno větší umyvadlo je mnohem praktičtější řešení. Drtič odpadu se v rodinném domě též ukázal jako zbytečná investice.

NE

„Díky závěsnému regálu, háčkům a úchytkám na boku skříněk máme pracovní plochu stále volnou.“

Portrét ženy

Zdroj: istock

Eliška pracuje jako fyzioterapeutka a se svým manželem a s dospívajícími dcerami bydlí v bytě panelového domu ve městě na severu Čech.

Ačkoliv bydlíme v menším panelákovém bytě a naše kuchyň není velká, jsem s ní i po letech velmi spokojená. Supermoderní vzhled nebyl pro mne nikdy prioritou, spíše jsem hledala způsoby, jak využít potenciál, který prostor nabízí. Tím, že je prostor v paneláku menší, máme horní skříňky až po strop. Všechny spotřebiče kromě mikrovlnné trouby jsou vestavěné. Díky tomu působí celá linka ve tvaru písmene L jednolitě a čistě.

Pro zvýšenou prašnost v okolí jsem se snažila vyhnout otevřeným skříňkám a policím. Tam, kde to jen bylo možné, jsem si nechala udělat zásuvky. Při vytahování hrnců a poklic se tak nemusím neustále shýbat a vždycky rychle najdu, co hledám. Díky úplnému vysouvání vidím okamžitě celý obsah zásuvky. Jsem též velmi spokojená i s vertikální přihrádkou na velkou desku na těsto a s úzkou zásuvkou na čisticí potřeby. Pracovní plochu jsem chtěla mít co nejvíce volnou, a tak máme všechny malé elektrospotřebiče uložené ve vysoké skříni. Z tohoto důvodu jsme si i mikrovlnnou troubu nechali namontovat na poličku pod horní skříňky. Všude, kde se dalo, využívám úchytky (na boku linky na zavěšení utěrek) a háčky (na zavěšení naběraček, na kořenky).

Jsem ráda, že jsme nezrušili potravinovou skříň u okna. Pod oknem máme stůl se čtyřmi židlemi. Pokud by měla kuchyň jinou dispozici, určitě bych troubu umístila ve výšce očí, jinak jsem se vším velmi spokojená. Naše kuchyň není výjimečná, ale vyhovuje nám, a navíc se tu celá rodina cítí příjemně – to je pro nás to nejpodstatnější.

Připravila: Katarína Paukeje

Foto: iStock

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: dřezy inspirace kuchyň kuchyňská linka kuchyňské pracovní desky kuchyňský nábytek rekonstrukce kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze