Zdroj: Westwingnow

Jak zařídit kuchyni, aby v ní nevládl chaos

20. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vládne ve vaší kuchyni chaos? Potom je načase vyhrnout si rukávy a pustit se do práce. S důmyslnými pomocníky i našimi praktickými radami a tipy to hravě zvládnete.

Ani v jedné místnosti neuskladňujeme takové množství rozličných věcí jako právě v kuchyni. Proto je potřeba jejich důmyslná organizace, ke které vám dopomohou menší i větší úložné systémy. Ty můžete umístit nebo namontovat na rozličná místa – na podlahu, do kuchyňské zástěny, na stěny nebo do stropu.

Přečtěte si také:
6 interiérových rostlin, které zkrášlí vaši kuchyň a nejsou náročné na údržbu

Moderní kuchyně mají rády vzdušnost, a tak se často upouští od horních skříněk. Nahrazují je police nebo regály, které mohou mít mnoho podob. Od klasických dřevěných polic, umístěných na kovových konzolách, až po tzv. „plovoucí police“, u kterých konzoly není vůbec vidět. Oblíbené jsou i police zavěšené na provazech nebo kožených řemenech.

Bíločerná ikea kuchyň

Zdroj: IKEA

V kuchyňské zástěně se dobře uplatní závěsné tyče s háčky, magnetické držáky, kolíčky nebo mřížkové poličky. Oblíbeným úložným prostorem je i kuchyňský ostrov. Místo najdete nejen v jeho útrobách, ale i ve stropě nad ním. Snadno z něj spustíte kovovou konstrukci a na věšáky zavěsíte všechny hrnce, pánvičky a jiné nářadí. Vaše kuchyně tak bude vždy působit uklizeně.

Přečtěte si také:
Účelně zařízená kuchyň v industriálním stylu bez zbytečných detailů

Promyšlený koncept

Kuchyňští profesionálové se při organizaci v kuchyni řídí jednoduchým heslem: vše má své pevné místo a je uspořádané tak, aby bylo vždy po ruce. Nejdříve vytřiďte vše, co nepoužíváte. Zbavte se nefunkčních spotřebičů a vyřaďte i všechny zásoby po záruce. Předměty, které používáte nejčastěji, by měly být snadno dostupné například na kuchyňské desce, zástěně či v policích.

Přečtěte si také:
Působivá venkovská kuchyň pro všechny milovníky starých dob

Nádoby, které používáte méně často, uložte do skříněk. Všechny pomůcky potřebné na vaření od hrnců, prkének a nožů až po kořenky uložte blízko varné desky. Porcelán a příbory je zase praktické umístit do blízkosti myčky nádobí – při jejím vykládání se tolik nenachodíte. Nádoby na uskladnění, potravinové fólie a další věci z této kategorie uložte co nejblíže k ledničce. Když budete takto postupovat se vším, chybu určitě neuděláte.

Dózy v kuchyni

Dózy jsou v kuchyni téměř nenahraditelné. Jsou skladné a můžete
do nich dát cokoliv. Když chcete ušetřit místo, máme pro vás tip – namontujte je jednoduše pod skříňky. Zdroj: HGTV

Nejen pro parádu

Otevřené police kuchyni nejen zkrášlují, ale i v ní usnadňují fungování. Kromě toho pomohou k celkově lepšímu vzhledu kuchyně – bude vypadat otevřenější, vzdušnější, a v konečném důsledku i větší. Na police můžete ukládat kromě dekorací i všechny předměty, které používáte denně, jako sklenice, hrnky, misky, talíře, kořenky, dózy na suché potraviny, pokojové rostliny nebo oblíbené kuchařské knížky.

Kuchyň s otevřenými policemi

Zdroj: Natalia Okulus

Mějte to „na háku“

Háčky a věšáky jsou pravděpodobně nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak udržet pořádek ve věcech bez vrásek na čele. Chňapky, utěrky, sítka, dřevěná prkénka, kuchyňské náčiní, hrnky či pánvičky si najdou místo kdekoliv na stěně nebo na závěsných tyčích. Pokud nemáte možnost namontovat je do stěny nebo kuchyňské zástěny, můžete použít i samolepicí háčky.

Věci v jkuchyni na háčcích

Zdroj: Westwingnow

Ani centimetr nazmar

Když je ve skříňkách a zásuvkách málo místa, a kuchyňského náčiní je příliš, přicházejí na pomoc úložná řešení na stěnu. Pomocí kolejnicových systémů, nástěnných mřížek, rohových poliček, držáků na kuchyňské utěrky či magnetických držáků na nože, budete mít vše po ruce a uvolníte si místo na pracovní desce.

Připravila: Miroslava Maceková

Foto: IKEA, Westwingnow, Natalia Okolus, HGTV

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: inspirace kuchyňská linka kuchyňské zástěny kuchyňský nábytek policové sestavy skříňky
Sdílejte článek

Diskuze