Zdroj: Miro Pochyba

Působivá venkovská kuchyň pro všechny milovníky starých dob

23. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Domek Danky a Luboše je přesně tím místem, kde se okamžitě cítíte jako doma a odkud se jen těžko odchází. A jejich venkovská kuchyň je prototypem slovního spojení „srdce domova“.

Zařídit si kuchyň ve venkovském stylu není složité, když máte trochu fantazie, vhodné zdroje inspirace a šikovné ruce. Přesně jako majitelé této působivé kuchyně. Linka je starší klasika z Ikey, která se majitelce vždycky líbila. S manželem ji poskládali vlastnoručně, pracovní desku by časem chtěli vyměnit za dřevěnou.

Přečtěte si také:
6 interiérových rostlin, které zkrášlí vaši kuchyň a nejsou náročné na údržbu

Ačkoliv linka sama o sobě prezentuje venkovský styl, s kombinací různých doplňků, které v ní majitelka pečlivě namixovala, působí opravdu dojmem jako ze starého filmu. Samozřejmě, při zachování maximální funkčnosti. Charakterizuje ji barevná kombinace máslové bílé, trnové zelené a dřeva, ale i len, proutí a mnoho tradičních doplňků, bez kterých se venkovský interiér neobejde. Základem toho jsou přírodní materiály ve svých přirozených barvách a typických strukturách.

Každá venkovská kuchyň stojí a padá s detaily, jakými jsou dekorace či textilie. Danka se věnuje jejich výrobě i profesionálně, proto není divu, že v její kuchyni najdete mnoho různých milých doplňků z ratanu, dřeva či z drátu. Také vy si v kuchyni najděte místo na otevřenou polici, kde vystavíte dekorace s rodinnou historií blízké srdci a kuchyňské doplňky z přírodních materiálů. Určitě máte nějaký oblíbený hrnek po babičce, případně ručně malovaný modřanský talíř nebo starou formu na bábovku. Vystavte je na odiv.

Přesně jak to udělala i majitelka této stylové kuchyně, která může být inspirací pro všechny milovníky starých dob. Pokud vám není cizí ruční práce, zkuste si nějaký prvek vyrobit vlastníma rukama. Vůbec nejde o to, aby byl dokonalý. Spíše se snaží podtrhnout fakt, že i kdysi se venkovské kuchyně zařizovaly výlučně tím, co si jejich majitelé vyrobili sami.

Přečtěte si také:
Malý dům se čtyřmi podlažími má na střeše venkovní kuchyň

Více je více

Na stěně si najděte místo na otevřenou polici. Naplňte ji nádobím, které běžně používáte, ale přidejte i něco navíc. Něco starého, zděděného, nalezeného nebo ručně vyrobeného… Přesně takovéto doplňky totiž spoluvytvářejí charakter celé venkovské kuchyně, která odkazuje na dávno zašlé časy. Ideální jsou i závěsné tyče s háčky na šálky či vařechy, které jsou navíc i velmi praktické.

Plný venkovský sekretář

Zdroj: Miro Pochyba

Recyklujte

Kuchyňský stůl má už svoje roky a za ten čas prošel několika proměnami – z původního dřevěného přes „bílé období“ až po dnešní zeleno-dřevěnou úpravu. Majitelka si nejprve chtěla do kuchyně koupit nějaký pěkný zelený stůl, ale nakonec usoudila, že tento je stále dobrý. Je velký, z kvalitního dřeva, a má dokonce i úložný prostor. Bylo jí líto zbavit se ho, tak mu jen změnila design. Všimněte si i opěradla za lavicí. Je vyrobeno ze starých dřevěných kuchyňských dvířek, které Danka prozíravě nevyhodila, ale použila i jinde v domě.

Kuchyňský kout ve venkovské kuchyni

Zdroj: Miro Pochyba

Kuchyňský ostrůvek

Není pochyb o tom, že jednoznačně patří právě do venkovské kuchyně. Tento miniostrůvek z police na víno prošel (podobně jako většina zařízení v domě) různými proměnami. „Pro mne je to taková náplast,“ vysvětluje Danka, která toužila po velké kuchyni s ostrovem. V malém domě na ni bohužel nebylo dost místa. Kromě vinotéky může funkci ostrova suplovat i menší komoda nebo skříňka na kolečkách. Fantazii se meze nekladou.

Venkovská kuchyň s miniostrůvkem

Zdroj: Miro Pochyba

TOP TIP

Pro více inspirací na vhodné doplňky do venkovské kuchyně si prohlédněte profil její majitelky Danky na slovenském portálu www.sashe.sk/danao.

Myslete globálně

Každý detail spolu s množstvím těch ostatních vytváří požadovaný efekt. Nezapomínejte na to. Venkovská kuchyň by měla působit harmonicky. Měla by mít nějaký spojovací prvek, jakým mohou být barvy, motivy nebo materiály. Upřete pozornost na ruční práci a věci s příběhem.

Přečtěte si také:
Jak předělat kuchyň v malém venkovském domku

V tomto případě chtěla majitelka sladit dveře do komory se zbytkem kuchyně, natřela je proto nazeleno. Barevné vosky, které se zachytily v plastické struktuře povrchu, jim dodaly vzhled starého dřeva.

Text: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: kuchyň kuchyně s ostrůvkem kuchyňský nábytek recyklace materialu rustikální kuchyně venkovní kuchyně vintage styl
Sdílejte článek

Diskuze