Romantický venkovský dům jako karikatura stodoly

28. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Venkovským domům hodně svědčí světlé barvy, především bílá, která je mění v téměř pohádkové chaloupky. Když se k tomu přidá ještě přírodní kámen a sklo, může vzniknout příjemný domov pro rodinu.

Tento dům je inspirován tradičními formami a skládá se ze tří hlavních celků. Samotní autoři o něm mluví jako o karikatuře statku s úmyslným umístěním, přehnaným smyslem pro míru a novou mladistvou estetikou.

Příjemná stavba se sedlovými střechami leží mezi vzrostlými duby u přírodní louky. Dvouposchoďový obytný prostor má dvě stě padesát metrů čtverečních. S dvougaráží je spojen uzavřenou a prosklenou nižší částí. Tento vzdušný slunný prostor zároveň funguje jako vstup i jídelna. Směrem do dvora pokračuje v menší terasu překrytou střechou.

Foto: Whit Preston

Kámen v roli kotvy

Celý objekt na pozemku opticky kotví výrazný komín obložený přírodním kamenem. Z kamene je i část zdi mezi garáží a domem. Umístění pokojů a skleněných ploch vnáší do interiéru dostatek přirozeného světla. Specialitou v tomto směru je prosklení části zdi, která lemuje schodiště. Díky němu se dostává přirozené světlo hlouběji do interiéru. Ze strany obývacího pokoje lemuje osmitabulové okno bílá knihovna. Z každé místnosti je výhled na louku.

Dům (Bunny Run)

Foto: Whit Preston

Čirá, bílá a pastelové barvy

Schodiště umístěné uprostřed dispozice spojuje hernu v druhém poschodí s kuchyní a obývacím pokojem níže. V soukromé části přízemí se nachází ložnice rodičů. Interiéry místností jsou hravé, příjemné, barevností i designem podtrhují tvořivost a svobodu mladé rodiny.

Bílý interiér doplňuje kontrastní černá, šedá, hořčicová, mechová zelená, starorůžová. Vedle kuchyně architekti vytvořili malý, ale díky oknu velmi příjemný pracovní kout. Vedle něj je umístěna velká magnetická tabule pro děti.

bílá knihovna

Foto Ryan Ford

Originální hra s liniemi

Všimněte si hry s liniemi, kterou vytvořili autoři nejen na fasádách, ale i v interiéru: výrazné předělení oken, police umístěná v části, kde jsou čtyři okna vedle sebe, lavice s vertikálním vzorem, zábradlí schodiště, stropy. Prostoru daly zajímavou texturu, která zútulňuje a zpříjemňuje dům – zvenčí i zevnitř.

kuchyne

Foto Ryan Ford

Dům „Zaječí výběh“ (Bunny Run)

architektonický ateliér: Tim Cuppett Architects
autoři: Tim Cuppett, David Kilpatrick, Adriana Chetty
lokalita: Austin, Texas
plocha: 280 m2

Sabína Zavarská
foto: Whit Preston (exteriéry), Ryan Ford (interiéry)

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rekonstrukce stodoly rodinne domy venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze