rekonstrukce stodoly

Osvícený dům v noci
Návštěvy domů

Architekti kreativně propojili starý dům a stodolu bez ztráty patiny. Vznikla odvážná stavba

Rozšíření podlahové plochy domu se dá realizovat i neobyčejně stylovým způsobem. Místo přestavby starého domu a demolice polorozpadlé stodoly se architekti rozhodli pro kreativní řešení. Tyto dva objekty propojili moderní stavbou, kterou nepřehlédne žádný kolemjdoucí.

Obytná stodola
Dřevostavby

Tradiční stodola v moderním pojetí: Vodopád z dešťové vody a přiznaný beton v interiéru

V malé vsi s venkovským, převážně zemědělským prostředím tvoří celou zástavbu zhruba patnáct budov historického charakteru. Právě v tomto přímo pohádkovém místě rodina našla pozemek, kde si chtěla postavit své nové bydlení. Projekt řešili architekti z ateliéru BE ARCHITEKTUR GMBH, kteří cítili povinnost respektovat historický kontext lokality. Samotná podoba stavby i použité materiály tedy vyplynuly z místních tradic.

Dřevěný dům v přírodě - Zuhelnatělá stodola
Dřevostavby

„Zuhelnatělá stodola“ – staré tvary nabyly do té doby netušených vlastností

Autoři novostavby v daleké Pennsylvánii vycházeli z historické podoby místních stodol, avšak jejich funkce a možnosti povýšili tak, jak to kdysi nebylo možné. Domu s fasádou z opáleného dřeva si všimnete už z dálky, protože hmotu s tvarem typickým pro staré stodoly architekti z ateliéru MaMo Architects uložili na z velké části prosklené spodní podlaží.

Exteriér - The Farmhouse v Polsku
Návštěvy domů

Spojením pěti propojených stodol vytvořili moderní bydlení na místě starých hospodářských budov

„Každý jeden projekt je skutečnou výzvou, hlubokou touhou vytvořit něco jedinečného a úchvatného, je to velká společenská odpovědnost formovat svět, ve kterém všichni žijeme,“ říká architekt Bogusław Barnaś, zakladatel architektonického ateliéru BXB studio. Jeho studio je známé navrhováním budov, které jsou moderní, ale zároveň se nevzdávají tradice a mají nejen architektonickou, ale i filozofickou hodnotu. Tato kombinace umožňuje vytvářet zajímavé designové tvary – jedním z příkladů je „The Farmhouse“.

Rodinný dům zrekonstruovaná stodola s cihlovou stěnou
Rekonstrukce domu

Rodinný dům s kouzelnou atmosférou ze staré stodoly

Ve městě Giussano v italském regionu Lombardie stála stodola ze začátku 20. století. Nejprve sloužila k čistě hospodářským účelům, později jako řemeslná dílna. Dnes je z ní plnohodnotný rodinný dům s kouzelnou atmosférou a prvky minulosti.

Terasa před rekonstruovanou stodolou s dřevěným posezením
Rekonstrukce domu

Rodina našla klidné útočiště během pandemie ve zrekonstruované hospodářské budově na Moravě

Přeměny původně hospodářských staveb na víkendové domy nebo i trvalé bydlení jsou během posledních let stále častější. Je to skvělý způsob, jak využít prostory, které již neslouží žádnému účelu a vytvořit z nich příjemné odpočinkové místo.

industriální dvojdům vypadající jako stodola
Návštěvy domů

Zemědělský sklad přeměnili ve dva domy. Fotovoltaika, světlý interiér i zimní zahrada nesmějí chybět!

Mnoho zemí a lokalit má dnes problém s nedostatkem bydlení. Místo drahých bytů či domů v centrech velkých měst plných ruchu, stále více mladých lidí dává přednost klidnému bydlení ve vzdálenějších zónách.

Původní stavba stodoly a přístavba
Rekonstrukce domu

Za původními kamennými zdmi se skrývá klidný interiér zalitý přirozeným světlem

Každá stará tradiční stodola mívá obvykle silné charizma, avšak při rekonstrukcích a úpravách o ně může přijít. Za bránou stodoly z poloviny 19. století čeká velmi příjemné překvapení.

Rekonstrukce stodoly
Stavební materiály

Pískovcovou stodolu proměnili ve vysněné bydlení

Lidé se často vracejí ke kořenům, k přírodě a jedním z takových důkazů je i povedená rekonstrukce stodoly v Branžeži. Tato proměna respektuje okolní ráz krajiny a je skvělou ukázkou využití přírodních materiálů včetně sádrokartonu. Mladé rodině k jejich vysněnému bydlení pomohla i výhra materiálu v Rekonstrukční výzvě, soutěži pořádané výrobcem Rigips, do které se můžete do konce dubna přihlásit i vy.

Bývalá stáj přestavěná na víkendový dům
Rekonstrukce domu

Bývalá stáj přestavěná na víkendový dům

Za poslední roky se s proměnami starých hospodářských budov v rodinné domy roztrhl pytel. Zdá se, že španělští architekti mají pro tyto rekonstrukce speciální zručnost.