Zdroj: Federico Villa Studio

Rodinný dům s kouzelnou atmosférou ze staré stodoly

21. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Ve městě Giussano v italském regionu Lombardie stála stodola ze začátku 20. století. Nejprve sloužila k čistě hospodářským účelům, později jako řemeslná dílna. Dnes je z ní plnohodnotný rodinný dům s kouzelnou atmosférou a prvky minulosti.

Původní stavba, stejně jako současná, měla dvě podlaží. V přízemí
o ploše 49 metrů čtverečních se kdysi nacházela dílna ak ní přiléhala třicetimetrová vnější veranda. Po rekonstrukci zde najdete společenskou denní zónu – obývací pokoj, kuchyň, koupelnu a venkovní verandu.

Rodinný dům zrekonstruovaná stodola s cihlovou stěnou

Na více místech domu naleznete použité staré, ale obnovené cihly v jejich charakteristickém syrovém vzhledu. Zdroj: Federico Villa Studio

Ta má po přeměně o tři metry čtvereční méně než původně, protože architekti část verandy použili k vybudování hlavního vstupu do domu.

Střídání materiálů, hmoty a prázdných míst

Podkroví stodoly kdysi patřilo loftu, dnes se zde nachází soukromý prostor domácích. Zahrnuje ložnici, pracovnu a koupelnu. Podlaží spojuje nově vybudované schodiště umístěné a navržené tak, aby se optimalizoval prostor a toky obou podlaží.

Přečtěte si také:
Když se „stodola“ inspiruje katalogovými domy

Charakterizuje jej dvojitá výška, střídání materiálů, pevná hmota a prázdná místa, která tvoří dutiny. Přes ně prosvítá světlo a vzniká zajímavá hra stínů.

Šedá moderní kuchyňská linka

Architektům se podařilo spojit původní charakter stavby s moderním designem a zároveň materiály využít i efektivně, nejen efektně. Zdroj: Federico Villa Studio

Dřevěné trámy, cihly i v interiéru

Interiéru dominují bílé omítky a dřevo v kombinaci s obnaženými cihlami, kladenými tak, aby vytvářely dutiny. Pro horní podlaží jsou charakteristické výrazné světlé dřevěné trámy krovu. Vedou i přes postel. Vestavěný nábytek doplňuje závěsné osvětlení ve více podobách. Za povšimnutí stojí také způsob, jakým se skříně se zkosenými dveřmi otevírají. Neposouvají se, ale skládají. Na verandě vznikl prostor pro venkovní kuchyni se dřezem a dvířky v rezavém stylu, které ladí s cihlovými zdmi a betonem.

Přečtěte si také:
Moderní stodola pro milovnici jezdectví a Divokého západu

Staré cihly kontra moderní design

Na více místech domu naleznete použité staré, ale obnovené cihly v jejich charakteristickém syrovém vzhledu. Autoři rekonstrukce je zkombinovali s moderním minimalistickým designem. Interiér i exteriér vytvářejí sled kontrastů a harmonií. Architektům se podařilo spojit původní charakter stavby s moderním designem a zároveň materiály využít i efektivně, nejen efektně.

Schodiště s cihlovou stěnou

Interiéru dominují bílé omítky a dřevo v kombinaci s obnaženými cihlami, kladenými tak, aby vytvářely dutiny. Zdroj: Federico Villa Studio

Casa GG

architektonický ateliér: Supercake

autoři: arch. Alessandro Ferratini, arch. Alessandro Grassi, dott.ssa Laura Imbriani, Ing. Fabrizio Lampis

lokalita: Giussano, Itálie

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Federico Villa Studio

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: cihlové domy cihlové fasády cihlové stěny dřevěné trámy moderni bydleni Obytné podkroví rekonstrukce stodoly rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze