Zdroj: Solène Renault

Rekonstrukce domu po dědovi přinesla mnoho výzev. Ve snaze zachovat dědictví vzniklo výjimečné bydlení

06. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Tým architektů a designérů z francouzského studia Chevallier Architectes má za sebou mnoho úspěšných projektů. Všechny mají jedno společné – autoři vnímají architekturu jako živou formu umění, neustále hledají inovativní nápady, aby byly jejich projekty jedinečné. K tomu se přidává důsledná práce se světlem, míchání materiálů (dřevo, kov, sklo), harmonická integrace a respektování životního prostředí.

Nejnovějším projektem Renauda Chevalliera je rekonstrukce staršího domu s názvem „Aperture“.

Slovo „aperture“ znamená otvor čočky, jimž prochází světlo do fotoaparátu: clona, která se otevírá a zavírá, ovlivňuje procházející množství světla. Takový je i rekonstruovaný dům – otevírá a zavírá se světlu a pohledům.

„Chtěl jsem kráčet ve šlépějích svého dědy,“ říká architekt, který rekonstruoval sídlo původně navržené jeho vlastním dědou – také architektem. Na proměně dvě generace od sebe pracoval s obzvlášť emotivním nasazením. I proto je výsledek tak působivý.

Rekonstrukce-stareho-domu-aperture-francie (12)

Rekonstruovaný dům se otevírá a zavírá světlu a pohledům. Zdroj: Solène Renault

Náročný klient a důraz na vysoké standardy

Samozřejmě výsledná stavba vznikla zároveň konzultací architekta a klienta. Klient se aktivně zapojoval do výstavby, zastával rázný názor a kladl důraz na vysoké standardy. Řešení proměny vyžadovalo rozsáhlé konzultace s trvalými závazky.

Výzev bylo mnoho. Bylo nutné integrovat moderní technologie, zařízení a sítě při zachovaní původních dílů – včetně tepelného čerpadla, propracované domácí automatizace, klimatizace, LED-osvětlení. Zároveň si investor přál použit jiné materiály, které ateliér dosud nepoužíval, například kůži a mosaz.

Přečtěte si také:
Poctu lokální venkovské architektuře vyjádřili novostavbou dvoupodlažní chaty

Okno maximální velikosti, prosklená vinotéka

Pomocí nových technologických řešení se architektovi podařilo „zarámovat“ pohledy a umístit otvory do jejich ideálních pozic a rozměrů. Arkýřové okno dosáhlo maximální možné velikosti a nabízí výhled na tiché okolí. Všimněte si speciální prosklené vinotéky, citlivého použití dřeva a kovu, trámových stropů, nevšedního osvětlení nad jídelním stolem, ve kterém se zrcadlí prostředí.

Přímo umělecké osvětlení zdobí i schodiště. V části denní zóny (nejblíže k největšímu oknu) jsou umístěny krb, pohovka a příjemné křeslo. Ložnice nabízí výhledy přes rohové okno.

Rekonstrukce-stareho-domu-aperture-francie (3)

Atmosféru interiéru dotváří trámové stropy a citlivé použití dřeva a kovu. Zdroj: Solène Renault

Přízemí: knihovna, „fitko“, vinotéka a tři ložnice

Velkou část přízemí tvoří knihovna, která může také sloužit jako pracovna. Vedle ní je domácí fitcentrum a ložnice s vlastní koupelnou. Na protilehlé straně jsou další dvě ložnice a koupelny. Zbytek prostoru patří vinotéce, technickým místnostem a úložným prostorům. Čtvrtá ložnice je v poschodí a patří k ní i velká šatna a koupelna. Hlavní část prvního podlaží tvoří otevřený prostor baru, salónku a kuchyně.

Speciální prosklená vinotéka

Všimněte si speciální prosklené vinotéky. Zdroj: Solène Renault

Finální proměna vznikla na základě úzké konzultace s výjimečným klientem, avšak též díky hrdosti architekta na možnost rozšířit a modernizovat projekt svého dědečka. Podařilo se mu zachovat autentické architektonické dědictví.

Aperture

architektonický ateliér: Chevallier Architectes
architekt: Renaud Chevallier
designérský tým: David Castagna, Thibault Forissier, Sophie Rubin
lokalita: Chamonix Mont-Blanc, Francie
realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Solène Renault
Zdroj: v2com

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chata dřevěné trámy rodinne domy trámový strop venkovské domy vinotéky
Sdílejte článek

Diskuze