Zdroj: HELUZ

Rodinný dům s „ušima“ vsadil na cihly a plech, v interiéru navozuje atmosféru dřevo

05. 01. 2023 Sdílet

Na třech materiálech postavila mladá rodina design i funkčnost svého domu na Karlštejnsku – cihlovou stavbu pokryl plech od střechy až k patě domu a vnitřní pohodovou atmosféru navozuje především dřevo.

Mladý pár si našel pozemek na okraji obce za Prahou, oslovil je zdejší klid a příroda s hustou sítí cyklostezek, což vyhovuje jejich aktivnímu založení.

Dům dělá fasáda

V jejich představách o domě je inspirovaly horské chalupy s plechovou střechou, líbil se jim jejich kompaktní tvar. „Dům dělá fasáda, to je to první, nač se člověk podívá. Proto jsem nechtěl jen sterilní bílou omítku, ale přál jsem si fasádu ozvláštnit,“ začíná své vyprávění „zvenčí“ investor.

Pokračuje: „A možnost prodloužit oplechování ze střechy na fasádu mi přišla jako nejlepší estetické i finanční řešení. Zároveň jsem tím rozdělil dům na dvě hmoty, obývací část jsme oplechovali včetně štítu, a druhou odpočinkovou část, která vytváří „T“, říkám tomu „uši“, mají bílou fasádu.“

Exteriér - Rodinný dům s ušima

Odpočinková část s bílou fasádou vytváří „T“, nebo uši, jak tomu říká majitel. Zdroj: HELUZ

Okna i terasy na dvě světové strany

Základ zmíněného „téčka“ tvoří ložnicová část, která je orientována rovnoběžně se severní hranicí pozemku. Je zde pokoj pro hosty, ložnice, dětský pokoj, WC a koupelna. Kolmo směrem k jihu se napojuje společný obývací prostor s kuchyní.

„Toto řešení nám umožnilo prosklít stěny na dvě strany – na západ a na východ. Díky tomu máme v domě jak ranní, tak odpolední sluníčko a také si můžeme užívat dvě terasy. Ráno snídat s výhledem do zeleně a večer si vychutnat sklenku při západu slunce, “ pochvaluje si majitel.

Denní zóna - Rodinný dům s ušima

Kolmo směrem k jihu se napojuje společný obývací prostor s kuchyní. Zdroj: HELUZ

Dřeva není nikdy dost… v interiéru

Interiér, který byl hodně dílem manželky, zase pojali ve střídmém skandinávském stylu, když dřevo zkombinovali s industriálními prvky, jako je ocel natřená kovářskou černí. S dřevem začali na podlaze. A podobně, jako plech zvenčí, protáhli dřevo až do střechy.

„Stačí odjet na dva tři dny a po návratu první, co vás udeří do nosu, je vůně dřeva, což je super. A taky se po dřevěné podlaze příjemně chodí na boso,“ chválí si investor. Dubový dekor má obložení kuchyňské linky, dveře, ale i schody do galerie v patře a pověstnou třešničkou je přiznané trámoví, které obývací prostor otevřelo až do krovu.

Denní zóna z nadhledu - Rodinný dům s ušima

Interiér pojali ve střídmém skandinávském stylu, když dřevo zkombinovali s industriálními prvky. Zdroj: HELUZ

„Dřeva není nikdy dost,“ podotýká investor a vypráví o trámech, které mají svou vlastní více než stoletou historii – pocházejí od Jičína, kde rozebírali to, co zbylo po Valdštejnské konírně a pivovaru z roku 1898. „130 let staré a zdravé dřevo je rarita,“ zdůrazňuje.

Cihly byly jasná volba

Historie, resp. lety prověřená tradice cihlových staveb ho inspirovala i při výběru, z jakého materiálu dům postavit. „Vzniklo to na základě dlouhých debat, protože těch možností, z čeho stavět, je spousta. Když jsme se rozhodli pro zděný dům, tak bod, na čem se to lámalo, byla otázka, zda zateplovat nebo ne. Rozhodnutím nezateplovat jsme zúžili výběr a dospěli k cihlám, které mají skvělé tepelně izolační parametry, takž je netřeba zateplovat,“  vysvětluje investor.

Cihlová stavba - Rodinný dům s ušima

Historie, resp. lety prověřená tradice cihlových staveb byla inspirací i při výběru materiálu. Zdroj: HELUZ

Dům měla původně postavit stavební firma na klíč, ale v momentě hrubé stavby přestala komunikovat. „Po měsíci čekání a zklamání jsem „vystřízlivěl“ a začal jsem si shánět řemeslníky sám,“ nerad vzpomíná vystudovaný ekonom, který si tak musel o stavbě všechno načíst. „Naštěstí vše dobře dopadlo, ale když si člověk domyslí, co vše se mohlo pokazit…,“ uvědomuje si.

O střešní okno více…

Jediným, čeho dnes tak trochu lituje, je, že do střechy osadil jen jedno celodřevěné střešní okno VELUX a nevpustil do interiéru více denního světla. Ze společné obývací části, která je otevřena do stropu, totiž vede jednoramenné schodiště na galerii, která slouží k odpočinku. Je tu šatna a také prostor pro hrátky dětí, aniž by byl vidět nepořádek z hraček.

Poschodí - Rodinný dům s ušima

Trámy pocházejí od Jičína, kde rozebírali to, co zbylo po Valdštejnské konírně a pivovaru z roku 1898. Zdroj: HELUZ

A v plánu je i pracovna. „Ale je tu jen jedno okno na východ, takže kdybychom udělali alespoň ještě jedno na západ, bylo by to lepší. Není tady tolik světla, kolik bych si přál…“

Dům s „ušima“

lokalita: Karlštejnsko, ČR
zastavěná plocha: 149,8 m2 (+ terasy a garáž)
užitná plocha: 173,8 m2
konstrukce: betonové základové pasy a podkladní deska, cihelný systém HELUZ, obvodové zdivo tepelněizolační cihly, na jižní straně větraná fasáda, stropy keramické HELUZ

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlové domy cihlové fasády dřevěné trámy plechové střechy rodinne domy
Sdílejte článek