Stará cihlová chalupa se slaměnou střechou dostala po sto dvaceti letech nový život

28. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Cihlovou chalupu se slaměnou střechou na německém pobřeží, asi sedm kilometrů od dánských hranic, postavili farmáři či rolníci z nedalekého panství koncem 19. století. Dnes je jí přibližně sto dvacet let a dostala nový život. Důsledně rekonstruovaná stavba s moderním interiérem stojí na malém trojúhelníkovém pozemku obklopeném ječmenovými poli s výhledem na přírodní rezervaci Geltinger Birk, kde mezi močály stále žijí divocí koně a jeleni.

Současní majitelé koupili chalupu už v dezolátním stavu, k čemuž přispěl i fakt, že byla více než desetiletí opuštěná. Původně měla tak nízké stropy, že se ve většině místností nedalo vzpřímeně stát. K hlavní stavbě byl přistavěn chlév pro vepře a několik dalších přístřešků. Zadní část domu spolu se střechou se částečně zhroutila, a tak bylo otázkou, zda se stavbu vůbec podaří zachránit.

Přečtěte si také:
Mnoho dřiny, potu i investic. Chalupa v Lužických horách dostala druhou šanci a získala osobitou atmosféru

Zvenčí vypadá téměř stejně jako kdysi: cihly a sláma

Noví majitelé zchátralého domu oslovili se svým snem o rekonstrukci stavby dva architekty. Dánský architekt Jan Henrik Jansen a australský architekt, který působí v Kodani, Marshall Blecher chtěli v prvé řadě zachovat historický vzhled chaty. V této lokalitě bylo totiž mnoho podobných budov zrekonstruováno k nepoznání. Fasáda rolnické chalupy orientovaná do ulice byla zachována, architekti ji zrestaurovali a vložili do ní černé ocelové mansardové okno.

Porovnání původního a současného stavu - Nieby Crofters Cottage v Německu

Před a po rekonstrukci Zdroj: Jose Campos

Moderní doplněk jako světlý prostor pro obývací pokoj

Podstatnější úpravy se týkají zadní části domu. Z této strany ho architekti otevřeli do zadního soukromého dvora. Ke stávajícím zdem přistavěli decentní moderní doplněk s černým rámem, který zahrnuje obývací pokoj obložený dubovým dřevem. Tento prostor je částečně zastrčen pod slaměnou střechu a otevírá se na zapuštěnou dřevěnou terasu. Místa v cihlové zdi, která byla poškozena předešlými přístavbami, autoři proměny nahradili velkými okny.

Terasa a přesklení přístavby - Nieby Crofters Cottage v Německu

Podstatnější úpravy se týkají zadní části domu. Zdroj: Jose Campos

Ze čtrnácti malých pokojů vznikl jeden prostor

Je až neuvěřitelné, že v interiéru domu se kdysi nacházelo bludiště čtrnácti malých místností. Dnes jsou místo nich velká a vzdušná kuchyň a jídelní prostor s vysokým stropem. Uprostřed místnosti stojí šest metrů dlouhý betonový podstavec. Slouží jako ostrůvek s pracovní plochou a též jako jídelní stůl. Těžký betonový prvek nebylo možné dovnitř dopravit jinak než jeřábem při rekonstrukci střechy.

Kuchyňská část - Nieby Crofters Cottage v Německu

Dnes jsou místo 14 malých místností velká a vzdušná kuchyň a jídelní prostor s vysokým stropem. Zdroj: Jose Campos

Dekorativní omítka, truhlářské práce na míru

Interiér kombinuje historické prvky, včetně malých sloupových dřevěných oken a odhalených dubových trámů, s ostrými, minimalistickými moderními zásahy. Stěny domu zjemňuje texturovaná dekorativní omítka, dveře a nábytek jsou vyrobeny na míru z německého dubu tak, aby ladily s podlahovými deskami.

Obývací pokoj - Nieby Crofters Cottage v Německu

Decentní moderní doplněk s černým rámem zahrnuje obývací pokoj obložený dubovým dřevem. Zdroj: Jose Campos

Oživená stavba splňuje německé normy udržitelnosti; je kvalitně zateplená, má podlahové topení a okna s trojsklem vyrobená přesně na míru.

Majitelé chaty provozují mezinárodní obchod a žijí v Hamburku. V nově rekonstruovaném domě v krásném přírodním prostředí tráví víkendy a v důchodovém věku zde plánují žít natrvalo.

Nieby Crofters Cottage

architekti: Jan Henrik Jansen, Marshall Blecher
spolupráce: FF arkitekten
lokalita: Flensburg, Německo
realizace: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Jose Campos

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chalupy cihlové domy dřevěné trámy přístavba domu rekonstrukce chalupy změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze