Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Z ulice připomíná tradiční historické domy, směrem do zahrady ukazuje dům svou moderní tvář

29. 08. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Liboc, část Prahy 6, má skvělou polohu, díky níž se stala vyhledávanou na bydlení. Nachází se totiž blízko přírody a zároveň má dobré spojení s centrem města. Na svažitém pozemku na nároží ulic V Domcích a Pod Hvězdou se nacházela stavba z devatenáctého století. Později byla v průběhu dvacátého století různě upravovaná přístavbami. Tento dům byl předmětem rekonstrukce, kterou realizovali architekti Pavel Hnilička a Ondřej Smetana.

Základem domu je hlavní obytná jednopodlažní hmota s půdorysem obdélníku, ke které byl později přistavěn objekt se suterénem využívaný jako stáj. Delší průčelí obytné části domu směřovalo do ulice V Domcích, od cesty ho dělila oplocená předzahrádka. Hospodářská část stavby s krytým vjezdem kopírovala hranici pozemku směrem k ulici Pod Hvězdou.

Přečtěte si také:
Nezvyklá, a přitom tradiční chalupa v Moravskoslezských Beskydech

V průběhu let byla hlavní stavba ještě živelně doplněna různými přístavbami. Protože objektu celá desetiletí chyběla údržba, výrazně chátral a vlivem zatékání a destrukce nosných konstrukcí se dostal za hranici své životnosti. Nezbývalo nic jiného než stavbu zbourat a na jejím místě postavit nový dům.

Tradičný historický dům v moderním převedení

Stavba už z dálky vyniká světlou fasádou, kontrastující černou sedlovou střechou a komíny trčícími uprostřed štítových zdí. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Novostavba s odkazem na tradice

Na místě původní stavby architekti navrhli částečně podsklepený dvoupodlažní dům. Zapracovali do něj však i odkaz na původní stavbu. Stojí na tomtéž půdorysu, ve tvaru písmene L umístěného na hranu pozemku. Také průčelí hlavní hmoty domu zůstalo na původním místě a jasně vymezuje charakteristický prostor piazzetty na křižovatce ulic.

Tradičný historický dům v moderním převedení

V interiéru převládají světlé barvy v teplých i studených tónech. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Kratší průčelí podél ulice Pod Hvězdou je proti původnímu stavu posunuto dovnitř pozemku. Je tvořeno podlažím vystupujícím ze svažitého terénu s jednopodlažní nadstavbou. Stejně zůstalo zachováno i umístění vjezdu na pozemek. V místě původního vstupu na pozemek z ulice V Domcích dnes stojí zahradní branka.

Přečtěte si také:
Netradiční víkendové bydlení v centru hlavního města

Denní zóna přechází ven v podobě terasy

Jak je řešena dispozice? „V prvním nadzemním podlaží, v úrovni horní zahrady se nachází pobytová část domu s kuchyní a obývacím prostorem, ložnicí rodičů a pokojem pro hosty. Navazuje na ni terasa. V nejvyšším podlaží jsou umístěny ložnice dětí. Směrem dolů se nachází částečně podsklepená vstupní část domu s šatnou, technickým zázemím a krytým garážovým stáním,“ popisují členění prostorů architekti z ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners.

Tradičný historický dům v moderním převedení

Terasa. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Jakoby to ani nebyla novostavba

Stavba už z dálky vyniká světlou fasádou, kontrastující černou sedlovou střechou a komíny trčícími uprostřed štítových zdí. Připomínají věžičky. V interiéru převládají světlé barvy v teplých i studených tónech. Novostavba z ulice připomíná tradiční historické domy, směrem do zahrady ukazuje svou moderní tvář.

Tradičný historický dům v moderním převedení

Novostavba z ulice připomíná tradiční historické domy, směrem do zahrady ukazuje svou moderní tvář. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

RD LIBOC

architektonický ateliér: Pavel Hnilička Architects+Planners

autoři: Pavel Hnilička, Ondřej Smetana

lokalita: Praha-Liboc, ČR

zastavěná plocha: 172 m²

hrubá podlahová plocha: 403 m²

čistá podlahová plocha: 260 m²

obestavěný prostor: 1 510 m³

projekt: 2016

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Pavel Hnilička Architects+Planners

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dvoupodlažní domy novostavby prosklené stěny schodiste světlý interiér tradiční domy venkovní terasy venkovské domy verandy
Sdílejte článek

Diskuze