venkovní terasy

Dřevoplastové terasy
Stavební materiály

Plánujete terasu? Poradíme s výběrem materiálu

Kde nejlépe načerpat energii než venku na terase. Pokud tu svoji ještě nemáte hotovou a přemýšlíte nad jejím pořízením, je nejvyšší čas pustit se do výběru vhodného materiálu.

Řadový dům se zahradou v Belgii
Návštěvy domů

Dispozici řadového domu rozdělili zahradou. Získali tak venkovní pokoje pod pergolou a zahradní pracovnu

Řadový dům ožil díky novým otvorům a propojením se zahradou. Nenápadná stavba se sedlovou střechou se rýsuje za starou vstupní branou, ale když vstoupíte dál, překvapí vás nová dispozice. Je plně přizpůsobena potřebám obyvatelů a táhne se podél celého pozemku.

Exteriér - Rekreační chata v oblasti Tomky
Návštěvy domů

Chatu ve tvaru písmene A z osmdesátých let oživili a zmodernizovali

Pamatujete si na typické horské chatky ve tvaru písmene A se strmou sedlovou střechou sahající téměř po zem? Kdysi jich byly plné rekreační oblasti. Podobná chatka stála i na slovenském Záhorí v části Tomky u Borského Svätého Jura. Tato měla jako většina z chat takzvaného tatranského typu dvě podlaží a podkroví. O její oživení v podobě novostavby se postarali architekti Martin Maňo a Tomáš Amtmann.

Exteriér domu ve tvaru L se zahrádkou v Praze
Návštěvy domů

Komplikované podmínky parcely vyřešil tvar domu do L. Ušetřili energii a mají i dostatek soukromí

Architekt Jan Roháč popisuje situaci parcely, na které chtěli majitelé stavět, jako komplikovanou a protichůdnou. Vstup a vjezd na parcelu je ze západní strany, hlavní výhled do okolí je na sever. Klidná zóna zahrady směřuje na východ. A zbývající, ta nejdůležitější a všeobecně preferovaná jižní strana navazuje na ulici a navíc ji stíní zvýšená sousední parcela. Jak z tohoto složitého základu vykličkovat, aby dům co nejvíce šetřil energií a domácí měli vše potřebné, včetně soukromí venku?

Dřevěná terasa - Víkendový dům u jezera v Chile
Návštěvy domů

Útulný dům u jezera obložili borovicovým dřevem, nechybí ani venkovní terasa s posezením

Blízkost jezera či vodního toku u domu nebo chaty je velkou výhodou. V okamžiku pocítíte klid a harmonii přírody, jejíž krásy si ceníme stále víc. Příjemný dům u jezera přitom nemusí mít hodně – stačí jednoduchý tvar, plochá šikmá střecha a neodmyslitelná dřevěná terasa.

Rezidence nad lomem v Říčanech
Dřevostavby

Po třiceti letech od koupě nevšedního pozemku v blízkosti Prahy si konečně splnil sen! Nad zatopeným lomem vyrostla parádní dřevostavba

Rodákovi ze Šumavy se podařilo před třiceti lety koupit nevšední pozemek s nádhernou polohou nad jezerem ve starém žulovém lomu. Postupně poznával všechna zákoutí, budoval zahradu, věděl, kdy a kam přesně dopadají sluneční paprsky. Vedle péče o zahradu si vytvářel představu o trvalém bydlení na tomto místě. Ze snu je dnes realita.

Exteriér s terasou a zahradou - Rodinný dům v Ivanke pri Dunaji
Návštěvy domů

Navzdory velké podlahové ploše nepůsobí novostavba majestátně. Jak dosáhli tak velké podlahové plochy domu, a nezničili zahradu?

Představy investorů o budoucích domech jsou různé. Zatímco jeden chce co nejmenší podlahovou plochu a nechá vyniknout zahradu, jiní potřebují více místa v interiéru. Ani spolupráce s architekty nebývá vždy ideální. V případě novostavby rodinného domu v Ivance pri Dunaji tomu bylo jinak. I díky příjemné a otevřené komunikaci mezi autory návrhu z ateliéru KCA a investorem vznikla působivá stavba.

Exteriér na skále - Chata Åkvåg v Norsku
NED a pasivní domy

Chatu postavili z materiálů, které vydrží stovky let. Jejich hlavním heslem byla udržitelnost a dlouhá životnost

Trend udržitelnosti nutí stále více architektů uvažovat v projektech o materiálech, které jsou nejen přírodní a snadno rozložitelné, ale též dlouho vydrží. Nejlépe bez potřeby speciální údržby. Takto k projektu chaty přistupoval i architekt z ateliéru Fjord Arkitekter – Finn Magnus Rasmussen.

Příjezdová cesta - Chata Orlí hnízdo v Kanadě
Dřevostavby

Jak to dopadne, když navrhnou chatu podle vzoru dětských kreseb

Dětské kresby mají své kouzlo. Pamatujete si, jaké domky jste kreslili vy nebo vaše děti? Velmi pravděpodobně to byly domy s velkými sedlovými střechami a načrtnutými okénky či dveřmi. Architekti z ateliéru Mainstudio architecture tento typický vzor dětských kreseb oživili v přírodním prostředí Kanady.

Tradičný historický dům v moderním převedení
Návštěvy domů

Z ulice připomíná tradiční historické domy, směrem do zahrady ukazuje dům svou moderní tvář

Liboc, část Prahy 6, má skvělou polohu, díky níž se stala vyhledávanou na bydlení. Nachází se totiž blízko přírody a zároveň má dobré spojení s centrem města. Na svažitém pozemku na nároží ulic V Domcích a Pod Hvězdou se nacházela stavba z devatenáctého století. Později byla v průběhu dvacátého století různě upravovaná přístavbami. Tento dům byl předmětem rekonstrukce, kterou realizovali architekti Pavel Hnilička a Ondřej Smetana.