Zdroj: Tim Van de Velde

Dispozici řadového domu rozdělili zahradou. Získali tak venkovní pokoje pod pergolou a zahradní pracovnu

30. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Řadový dům ožil díky novým otvorům a propojením se zahradou. Nenápadná stavba se sedlovou střechou se rýsuje za starou vstupní branou, ale když vstoupíte dál, překvapí vás nová dispozice. Je plně přizpůsobena potřebám obyvatelů a táhne se podél celého pozemku.

Jak získat více za méně?

„Kompletně zastavěný pozemek jsme rozřezali. Díky tomu opět dýchá a vstoupil do něj děj. Využití prostoru jsme promysleli do posledního detailu, dům je udržitelný,“ charakterizují svou práci architekti z ateliéru Atelier Janda Vanderghote.

Vnitřní prostor zvětšují posuvné skleněné dveře, jimiž můžete na několika místech vyjít na terasy či kryté venkovní plochy – do venkovních místností.

Kancelář - Řadový dům se zahradou v Belgii

Budete-li pokračovat ještě dále podél pozemku, přijdete k zahradní kanceláři s terasou ukrytou pod touž konstrukcí jako hlavní pergola. Zdroj: Tim Van de Velde

Hlavní dům, venkovní místnosti, bazén a kancelář s vlastní terasou

Úzkým podélným pozemkem prolínají tři hmoty, které na sebe navazují. V přední části se nachází hlavní část domu. Předsíň domu autoři dispozice nazývají „zvukovým boxem“ za ní následující hudební místnosti. Sedlová střecha ukrývá světlík, který nepřímo osvětluje schodiště.

Přízemí - Řadový dům se zahradou v Belgii

V přízemí se nachází obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a hudební místností. Zdroj: Tim Van de Velde

V přízemí se nachází obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a hudební místností. Z kuchyně a jídelny je výhled do zahrady. Odsud se cestičkou pod tmavým baldachýnem dostanete kolem domku na nářadí a prádelny až k vodnímu prvku – k bazénu, který zve ke koupání a zábavě.

Budete-li pokračovat ještě dále podél pozemku, přijdete k zahradní kanceláři s terasou ukrytou pod touž konstrukcí jako hlavní pergola. Interiér kanceláře prosvětlují tři stropní světlíky.

Otevřená zahrada - Řadový dům se zahradou v Belgii

Otevřená zahrada uprostřed pozemku dává stavbě vzdušnost a zároveň ji s ní spojuje. Zdroj: Tim Van de Velde

Nejvyšší poschodí patří dětem, pod ním je ložnice rodičů

Vyšší podlaží má jen hlavní hmota domu vpředu, ostatní prvky jsou jednopodlažní. V prvním poschodí nad kuchyní a jídelnou se nachází hlavní ložnice s hygienickým zázemím a knihovna, která tvoří galerii s výhledem do přízemí – do obývacího pokoje. O poschodí výše jsou dvě ložnice a prostor na hraní pro děti.

Přečtěte si také:
Domácí si vysnili přírodní zahradu bez trávníku. Rostliny zde přežijí i bez zálivky

Členitý, a přitom kompaktní s množstvím krytých prostorů venku

Dům, navzdory tomu, že je velmi členitý a nabízí různé zážitky, je kompaktní. Otevřená zahrada uprostřed pozemku dává stavbě vzdušnost a zároveň ji s ní spojuje. Venkovní prostor pod pergolami tvoří extra místnosti – před sluncem a deštěm chráněné prostory přímo v zahradě.

Prostor pod pergolou - Řadový dům se zahradou v Belgii

Venkovní prostor pod pergolami tvoří extra místnosti – před sluncem a deštěm chráněné prostory přímo v zahradě. Zdroj: Tim Van de Velde

Příjemná stavba je připravena na jakýkoliv budoucí děj. Může se snadno přizpůsobit potřebám rodiny s malými dětmi, ale i studenty, či dospělým ve vyšším věku. Prostě – dá se tady žít celý život bez jakýchkoliv omezení.

pHOUSE With a Garden Office

architektonický ateliér: Atelier Janda Vanderghot
lokalita: Gent, Belgie
plocha: 450 m²
realizace: 2020

Text: Sabína Zavarská 
Foto: Tim Van de Velde

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domácí pracovny pergoly řadové domy venkovní terasy změna dispozice
Sdílejte článek

Diskuze