Zdroj: iStock

Osm krásných a osvědčených rostlin k vytvoření soukromí v zahradě a na terase

07. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Sousedy si nevybíráme a je úplně logické, že ve vlastní zahrádce či na terase chceme mít i místo, kde bychom mohli relaxovat nepozorovaně – bez zbytečných pohledů ze sousedství nebo od cesty. Kromě vysokých zdí existují i přirozené a podstatně estetičtější způsoby, jak docílit klidného, chráněného místa. Představíme vám několik rostlinných druhů, které výborně slouží jako živý plot a ochranná bariéra, navíc jsou dekorativní.

Balmín metlatý (Leptospermum scoparium)

Balmín metlatý, speciálně odrůda ‚Burgundy Queen‘, má úžasné květy a nádherné listy. Nové růstové listy jsou nápadné, sytě vínově červené, květinové listeny mají ještě dramatičtější odstín bordó. Tato rychle rostoucí popínavá rostlina potřebuje oporu a je ideální pro zajištění soukromí před sousedy.

Přečtěte si také:
Ovocné dřeviny do malé a velké zahrady: Jaké druhy vybrat?

Je to energická „horolezkyně“, a proto i perfektní volba na proplétání mříží, pergol a plotů k zabezpečení soukromí nebo jako výrazná dekorativní rostlina do velkých květináčů na terasu.

Balmín metlatý

Zdroj: iStock

Cypřišek tupolistý (rod Chamaecyparis)

Krásné klenuté větve a vzdušné zelené listy cypřiše vnášejí do zahrady pocit harmonie. Vysaďte řadu cypřišků, abyste ochránili svoje soukromí působivými vždyzelenými větvičkami „falešných cypřišů“. Časem vyrostou na šířku asi 120 cm a do výšky až 240 cm.

Cypřišek tupolistý

Zdroj: iStock

Kalina zubatá (Viburnum dentatum)

Kalina má krásné lesklé zelené listy a jemné bílé růžice květů. Produkuje též bobule, které přilákají na váš dvůr ptáky. Když zasadíte vedle sebe několik kalin, vznikne živý plot – po obvodu vaší zahrady, nebo na místě, kde chcete vytvořit předěl.

Kalina zubatá

Zdroj: iStock

Cesmína (zvláště Pyramidalis Ilex aquifolium)

Chcete-li vytvořit svěží ochranu soukromí, nechejte tuto odrůdu cesmíny vyrůst do jejího přirozeného pyramidového tvaru. V zahradách, kde je soukromí méně důležité, je tento hustý vždyzelený strom též vynikající výškovou dominantou. Když ho necháte nekontrolovaně růst, může dosáhnout výšky až 360 cm a vytvořit vysoký okraj zahrady či dvora.

Cesmína

Zdroj: iStock

Mandevila (Mandevilla, starší název Dipladenia)

Je skutečným designovým prvkem zahrad nebo teras. Je to popínavá rostlina s různě zbarvenými trychtýřovitými květy – červenými, růžovými nebo bílými, které přitahují motýly a rychle šplhají po mřížce, altánku nebo po plotě.

Přečtěte si také:
Rostliny, které do zahrady nalákají užitečné pomocníky

Vysazujte ji na jaře po pominutí nebezpečí mrazů a vyberte pro ni místo na plném slunci. Kromě plazivých odrůd existují i kompaktní druhy, proto chcete-li mít ochranu soukromí, vybírejte si vždy popínavé druhy rostoucí na opoře.

Mandevila

Zdroj: iStock

Jasmín (Jasminum)

Stejně jako v případě mandevily, i u jasmínu existuje několik druhů, které rostou jako popínavé rostliny, což umožní zakrýt plot nebo zastínit výhled. Jsou charakteristické svěžími tmavě zelenými listy a voňavými bílými květy.

Jasmín

Zdroj: iStock

Jalovec Blue Arrow

Odolný (může přežít -34 °C!), vždyzelený keř, který má šířku asi 90 cm a dorůstá do výšky přibližně tří metrů, díky čemuž je ideální na použití jako živá zástěna na ochranu soukromí. Nezabírá mnoho místa.

Jalovec Blue Arrow

Zdroj: iStock

Díky modravému nádechu se velmi dobře hodí k jiným dekorativním rostlinám. Další výhoda: po uchycení je poměrně odolný vůči suchu.

Přečtěte si také:
Okouzlení starými druhy rostlin

Jedle korejská (Abies koreana)

Tento vždyzelený strom má obdivovatele po celém světě. Ačkoliv roste dost pomalu, má husté větvení, díky čemuž je vynikající na zabezpečení soukromí.

Jedle korejská (Abies koreana)

Zdroj: iStock

Budete-li trpěliví, do deseti let z něj vyroste krásná, tři metry vysoká a sto osmdesát centimetrů široká jedle s fascinujícími modro-fialovými šiškami. Nejlépe se jí daří v podnebí s chladnějšími léty, potřebuje celodenní slunce až částečný stín a vlhkou, dobře propustnou půdu.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Zdroj: realsimple.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: květiny na terasu okrasné dřeviny okrasni rostliny venkovní terasy zahradní dřeviny živé ploty
Sdílejte článek

Diskuze