Zdroj: istock.com

Deset nejkrásnějších okrasných rostlin, kterým se daří na vlhkých místech zahrad

03. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Většina zahrádkářů bojuje se suchem, ale existují zahrady, které jsou spíše vlhké než suché nebo mají níže položené části, kde se zadržuje dešťová voda. Jednoduchým řešením, jak i tuto část pozemku zužitkovat, je zasadit rostliny, kterým se daří ve vlhkých oblastech. Pokud vyberete správně, absorbují vlhkost a zabrání odtoku vody do jiných oblastí pozemku. Které rostliny udělají tuto službu, a ještě k tomu budou i působivým zpestřením zahrady?

Temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa)

Temnoplodec černoplodý (černý jeřáb) je opadavý keř, který dorůstá do výšky asi 90 až 180 cm a je podobně široký. Na jaře kvete krásnými bílými květy, ze kterých vzniknou malé jedlé černé bobule lákající ptáky.

Kvůli bohatému obsahu živin jsou považovány za superpotravinu a připravují se z nich šťávy a různé jiné dobroty. Listí temnoplodce na podzim mění barvu na červenofialovou.

Temnoplodec černoplodý

Temnoplodec černoplodý Zdroj: istock.com

Protože původně rostl v oblastech močálů a vlhkých houštin, velmi dobře funguje i ve vlhkých částech zahrad.

Přečtěte si také:
Vyrobte si na zahradě kompost pro rostliny a snižte tak množství odpadu

Cesmína přeslenitá (Ilex verticillata)

Cesmína pochází z bažinatých částí Severní Ameriky, proto dává přednost růstu v hlinité, vlhké, kyselé půdě a toleruje i špatné odvodnění. Tento dřevnatý keř dosahuje výšky 90 cm až 3 m, v závislosti na odrůdě.

Cesmína je dvojdomá rostlina, což znamená, že na to, aby přinesla červené plody, potřebuje v blízkosti rostlinu opačného pohlaví. Nezapomeňte ji brzy na jaře zřezat, abyste podpořili nový růst.

Cesmína přeslenitá

Cesmína přeslenitá Zdroj: istock.com

Jochovec olšolistý (Clethra alnifolia)

Jochovec olšolistý přirozeně roste ve vlhkých lesích a močálech, jakož i podél potoků a mořských břehů. Dosahuje výšky přibližně 90 až 240 cm a šířky 120 až 180 cm.

Během léta vytváří dlouhé, voňavé květní klasy, které přitahují motýly a včely. Udržujte půdu kolem keře neustále vlhkou a koncem zimy ho podle potřeby ostříhejte.

Jochovec olšolistý

Jochovec olšolistý Zdroj: istock.com

Svída bílá (Cornus alba)

Svída je ideální rostlinou do deštivé zahrady, protože dává přednost trvale vlhké půdě. Dosahuje výšky 240 až 300 cm a je oblíbena kvůli výrazné červené kůře (především kultivar Cornus alba ‚Sibirica‘).

Abyste podpořili nový růst, každý rok brzy na jaře ostříhejte asi čtvrtinu starého růstu. Líbí-li se vám keř se zlatou kůrou, pouvažujte nad svídou výběžkatou (Cornus sericea ‚Flaviramea‘).

Svída bílá

Svída bílá Zdroj: istock.com

Přeslička zimní (Equisetum hyemale)

Tyto dekorativní rostliny s působivými stonky snášejí různé podmínky, včetně mokré půdy. Ve volné přírodě rostou ve vlhkých lesích a podél vodních ploch.

Dosahují výšky 60 až 120 cm a šířky 30 až 180 cm. Za vhodných podmínek se lehce šíří, proto je třeba včas odstranit oddenky, aby nezahltily nechtěný prostor.

Přeslička zimní

Přeslička zimní Zdroj: istock.com

Popelivka zoubkovaná (Ligularia dentata ‘Britt-Marie Crawford’)

Je též známá jako leopardí rostlina a je skvělou možností pro pěstování kolem vodních prvků a ve vlhkých zahradách. Nápadné žluté květy, které kvetou začátkem léta, jsou podobné sedmikráskám. Dekorativní jsou i tmavě fialové velké listy se zelenými tóny.

Tato rostlina dosahuje výšky 60 až 90 cm a o něco menšího rozpětí. Potřebuje alespoň částečný stín a pravidelnou hlubokou zálivku, aby půda nikdy nevyschla.

Popelivka zoubkovaná

Popelivka zoubkovaná Zdroj: istock.com

Blatouch bahenní (Caltha palustris)

V oblastech kolem potoků či ve vlhkých lesích a v bažinatých místech jste si mohli všimnout blatouchu bahenního. Na jaře kvete lesklými žlutými květy.

Výborně funguje na vlhkých místech zahrad a dvorů, a též kolem vodních prvků, hlavně na okrajích rybníků a zahradních jezírek. Může růst i v menším množství stojaté vody.

Blatouch bahenní

Blatouch bahenní Zdroj: istock.com

Rostliny mají výšku a šířku 30 až 45 cm. Obecně jsou nenáročné na pěstování, avšak během nejteplejších měsíců potřebují alespoň částečný stín.

Přečtěte si také:
Jak mít pěknou zahradu za 15 minut denně

Lilie pstruhová (Erythronium americanum)

Lilie pstruhová, známá též jako lilie žlutá, přirozeně roste ve vlhkých lesích a podél potoků a daří se jí ve stínu. Je to tedy ideální rostlina do stinných zahrad a kolem jezírek. Na jaře upoutá okázalými žlutými květy.

Lilii můžete pěstovat i ze semen, avšak v tom případě budete muset být hodně trpěliví. Může to totiž trvat i pět let, než začne kvést.

Lilie pstruhová

Lilie pstruhová Zdroj: istock.com

Kosatec strakatý (Iris versicolor)

Vodomilný kosatec pochází oblastí z luk, močálů a pobřeží. Dorůstá do výšky 60 až 75 cm a na konci jara kvete nápadnými modrofialovými květy.

Potřebuje stále vlhkou půdu, dokonce ani trocha stojaté vody nevadí. Pozor na škůdce, protože tato rostlina je náchylná na poškození od více druhů hmyzu.

Kosatec strakatý

Kosatec strakatý Zdroj: istock.com

Sadec skvrnitý (Eupatorium maculatum)

Hledáte-li vysokou rostlinu do slunné, ale přitom vlhké zahrady, doporučujeme sadec. Tato trvalka běžně dosahuje výšky 120 až 150 cm a šířky 60 cm. V létě má voňavé fialové květy, které přitahují motýly.

Sadec skvrnitý

Sadec skvrnitý Zdroj: istock.com

Ačkoliv rostlina dává přednost plnému slunci, za horkého počasí jí vyhovuje odpolední stín. Koncem zimy zřežte rostlinu blízko země, abyste podpořili svěží růst.

Text: Sabína Zavarská
Zdroj: thespruce.com
Foto: istock.com

Kategorie: Zahrada
Tagy: cesmína kosatec lilie okrasná zahrada okrasné dřeviny okrasné rostliny rady a tipy vlhkost
Sdílejte článek

Diskuze