Zdroj: istock

Jak můžete odlákat škůdce společnou výsadbou vhodně zvolených rostlin

03. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Víte o tom, že existuje jednoduchý způsob, jak omezit škůdce, podpořit růst plodin, a dokonce pomoci volně žijícím živočichům? To vše závisí na rostlinách, které spolu, respektive ve vzájemné blízkosti, vysadíte. Tato metoda se nazývá společná nebo též společenská výsadba. Jaká pravidla dodržet, aby vše fungovalo tak, jak má?

Společná výsadba znamená, že vedle sebe pěstujeme dvě a více rostlin, které se navzájem pozitivně ovlivňují a pomáhají si v růstu a ve zdraví. I když to zní složitě, stačí se naučit několik základních principů. V podstatě zahrnuje pěstování květů v blízkosti plodin, aby přilákaly opylující hmyz, nebo pěstování dvou druhů zeleniny vedle sebe, kterými odpudíte škůdce.

Přečtěte si také:
Techniky řezu rostlin: 11 osvědčených tipů pro jarní období

Společná výsadba na odlákání škůdců

Mšice broskvoňová – tato zelená mšice dokáže kolonizovat více než čtyři sta různých rostlin a je odolná vůči více než sedmdesáti pesticidům. Je obzvlášť destruktivní, protože přenáší více než sto různých rostlinných virů, které mohou vážně poškodit úrodu.

Česnek

Zdroj: istock

Naštěstí existuje jedna zelenina, kterou mšice prostě nesnese: česnek. Pomoc získáme jednoduše. K plodinám, které jsou nejvíce náchylné na útok mšice broskvoňové (brambory, saláty), vysaďme řádky česneku. Budou sloužit jako štiplaví ochránci.

Přečtěte si také:
Výsadby rostlin na zahradě, aneb jak správně na to

Rajčata a bazalka: nejlepší kamarádi v kuchyni i v zahradě

Rajčata a bazalka nejsou jen přirozenými společníky v kuchyni, ale jsou nejlepšími přáteli i v zahradě. Bazalka totiž odpuzuje hmyz, jako jsou třásněnky a molice.

Bazalka a rajčata

Zdroj: istock

Lichořeřišnice je skvělý společník pro košťálovou zeleninu

Několik druhů hmyzu, především housenky, které poškozují košťálovou zeleninu, mají v oblibě hořčičný olej, který produkuje lichořeřišnice. Takže má smysl pěstovat lichořeřišnici v ​​blízkosti kapusty, zelí a brokolice, protože přiláká škůdce na sebe a ti nebudou poškozovat úrodu. Navíc lichořeřišnice je velmi dekorativní rostlina, která oživí vaši zeleninovou zahradu.

Kvetinová zahrada s Lichořeřišnicí

Zdroj: istock

Síla květin

Existuje mnoho dalších květů, které se vyplatí zahrnout do zeleninové zahrady. Které? Jakékoliv květy bohaté na nektar přilákají do zahrady opylovače a pomohou tak zvýšit opylování kvetoucích plodin – rajčata, fazole a tykve.

Přečtěte si také:
Tyto rostliny v zahradě nevysazujte, chováte-li psa

Zkuste k nim vysadit květy, jako je například Limnanthes douglasii, nestařec a ostálka. Další květinou, kterou se vyplatí v zahradě vysadit, je měsíček. Samozřejmě květiny mají i jiné výhody než jen přilákání opylovačů.

měsíček

Zdroj: istock

Vratič obecný

Je jedním z nejúčinnějších květů a skutečným lákadlem pro slunéčka, dravé vosy a drobné pirátské ploštice, které požírají škůdce plodin.

Vratič obecný

Zdroj: istock

Zároveň odpuzuje mnoho běžných nepřátel zahradních rostlin. Vratič je trvalka a kvůli invazivnosti se nejlépe pěstuje v nádobě.

Sabína Zavarská
zdroj: growveg.co.uk
foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: jarní výsadba ochrana plánování zahrady skodci Výsadby rostlin
Sdílejte článek

Diskuze