Rostliny, které do zahrady nalákají užitečné pomocníky

02. 07. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

V současné době se nezajímáme pouze o estetické působení zahrad, ale bereme v úvahu také ekologický aspekt. Zahrada přeci může být nejen krásná, ale zároveň může poskytovat útočiště a zdroj potravy mnohým užitečným živočichům.

Ti se vám pak odvděčí nastolením rovnováhy, protože to bývají poměrně často přirození predátoři zvláště obtížných škůdců, kteří si rádi pochutnají na vaší úrodě.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Důvodů, proč bychom si do zahrady měli pozvat zástup užitečných živočichů je opravdu mnoho. Mnozí zahrádkáři totiž už dávno pochopili, že řešení nespočívá v neustálé kontaminaci zahrady chemickými postřiky, ale že na péči o vaši zahradu můžete jít pěkně od lesa a inspirovat se našimi předky, kteří s přírodou spolupracovali a rozhodně s ní takto nebojovali.

Používání postřiků na syntetické bázi určených na „ochranu rostlin“ má totiž jistá úskalí. Sice už neobsahují tolik toxické látky, jak tomu bylo v minulosti, ale i tak spolu se škůdci vyhubí i jinak užitečné druhy hmyzu. Postřiky proti housenkám si totiž nevybírají, na jaký druh se zaměří a tak to funguje u všech typů těchto syntetických „pomocníků“. Pokud tedy chcete z této cesty sejít a pustit se do zprvu náročnějšího řešení, využijte potenciál zdravé přírody, která ovšem z naší krajiny velmi rychle mizí.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Potrava v první řadě

Řešení je jednoduché, ale možná to bude chtít začít nejdříve u člověka samotného. Ten totiž musí v první řadě změnit svůj způsob myšlení. Živočichy totiž do zahrady nalákáte spíše tehdy, pokud přestanete zcela používat syntetické prostředky na hubení chorob a škůdců. Sice to nemusí být vždy jednoduché, ale bez toho to prostě nepůjde.

Postřiky totiž výrazně snižují druhovou diverzitu i bohužel užitečného hmyzu, mezi které řadíme zástupy opylovačů. Bez nich by nedošlo k opylení mnohých rostlin, které by tím pádem ani neplodily. Pokud jste tedy pěstitelé ovocných stromů, měli byste se o podporu opylovačů vysloveně snažit, protože pak se dočkáte bohaté sklizně ovoce. Na co tedy pomocníky z říše živočichů nalákat?

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Vysaďte do zahrady co nejvíce rostlin, které je lákají na pyl či nektar. Skvělou práci odvedou například medonosné druhy, do kterých řadíme třeba kvetoucí bylinky, ovocné dřeviny nebo mnohé okrasné trvalky. Alespoň část nízko sečeného trávníku přeměňte na květnatou louku se zastoupením divokých druhů, které se stanou předmětem zájmu denních motýlů. Na rostliny se silnou vůní zase pozvete noční motýly. Ptákům nabídněte naše domácí dřeviny poskytující obživu v podobě šťavnatých plodů a trvalky tvořící semena.

Mezi užitečnými živočichy, kteří určitě stojí za pozornost, jsou i druhy upřednostňující živočišnou stravu. Ropuchy a jiné druhy žab si smlsnou na slimácích se stejnou chutí jako například ježci. Ještěrky si pochutnají na larvách i dospělcích škodlivého hmyzu a slunéčka sedmitečná zredukují populaci obtížných mšic, které dokáží napáchat neskutečné škody na zelenině i ovocných stromech.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Nabídněte bezpečné úkryty

Aby se živočichové na zahradě opravdu zabydleli, je třeba jim kromě obživy nabídnout i bezpečná stanoviště. Ježci vyžadují hromadu suchého dřeva prosypaného listím pod korunou vzrostlého stromu v klidné části zahrady. Skrýš pro ropuchy by měla být částečně zahloubená pod zem a měly by ji tvořit kameny prokládané dřevem prosypané listím. Ještěrkám postačí suchá zídka nebo hromada kamene na plném slunci. Škvoří domečky snadno vyrobíte z terakotového květináče zavěšeného dnem vzhůru do koruny stromu tak, aby se alespoň jeho jedna strana dotýkala větví nebo kmene. Vnitřek květináče vyplňte suchou slámou.

Hitem současné doby jsou různé hmyzí domečky a hotely, které si stejně snadno vyrobíte sami z nemořeného dřeva, které nemusíte ani ničím natírat. Klidně ho ponechte v jeho surové podobě. Ať se zaměříte na jakýkoliv živočišný druh, vždy pamatujte, že se spíše zabydlí v klidné části zahrady než na rušném místě. Ideální jsou také divoké zahradní koutky zarostlé keři a plevelem, které nemučíte pravidelnou údržbou.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Na co byste si měli dávat pozor

Ne všechny rostliny se hodí pro naše druhy opylovačů. Zvláště prošlechtěné trvalky s plnými květy mohou připravit nejedno překvapení například čmelákům, kteří se do těchto květů nedostanou. Pokud chcete práci opylovačům trochu zjednodušit, raději upřednostněte rostliny s jednoduchými květy.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Skupiny rostlin určené pro užitečné živočichy

Hostinu lze připravit různým způsobem, například motýlům se zavděčíte i motýlím krmítkem, do kterého dáte pomerančovou šťávu a kusy citrusů, ale stejně tak postačí i výsadba kvetoucích rostlin. Pokud chcete svou zahradu doplnit o rostliny atraktivní pro živočichy, můžete se inspirovat návštěvou některé z přírodních zahrad. Chybu určitě neuděláte i některými planými druhy rostlin, které jinak běžně najdete v naší přírodě.

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Včely a čmeláci

– Orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), bělotrn modrý (Echinops ritro), zavinutka podvojná (Monarda didyma), dobromysl obecná (Origanum vulgare), růže šípková (Rosa canina), mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), náprstníky (Digitalis)

Denní motýli

– Komule Davidova (Buddleia davidii), sporýš argentinský (Verbena bonariensis), ostálka sličná (Zinnia elegans), majoránka zahradní (Origanum majorana), hvozdík bradatý (Dianthus barbatus)

foto: Lucie Peukertová

foto: Lucie Peukertová

Zrnožraví a plodožraví ptáci

– Jabloň (Malus), pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia), trnka obecná (Prunus spinosa), řebříček obecný (Achillea millefolium), pupalka dvouletá (Oenothera biennis), bez černý (Sambucus nigra)

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Zahrada
Tagy: kvetoucí trvalky okrasná zahrada okrasné dřeviny postřik rady a tipy rostlina trávy trávy do zahrady trvalky do stínu zahrada
Sdílejte článek

Diskuze