Zdroj: Ateliér Flera

Takhle vypadá zahrada podle F. Lefflera. Oáza klidu pro odpočinek i zábavu

20. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Praktický prostor pro odpočinek i zábavu, který ladí s okolní krajinou. Už při vstupu do zahrady je zřejmé, že každý detail byl pečlivě promyšlený a navržený tak, aby splnil požadavky a zároveň vytvářel harmonické prostředí.

Majitelé si přáli zahradu, která by poskytovala nejen soukromí a pohodlí, ale i rozšířený obytný prostor. Vstupní část zahrady je elegantně oddělená od okolního světa pomocí vždyzelených keříků a popínavých rostlin. Lankový systém s popínavkami zajišťuje intimitu. Pochozí plocha okolo domu je vytvořená velkoformátovou betonovou dlažbou a terasa je ze sibiřského modřínu.

Přečtěte si také:
Koupili staré hospodářství s rozpadlým domem a proměnili ho k nepoznání. Zachránili ho tak před bouráním

Pět funkčních zón

Zahrada je rozdělená do pěti zón – vstup, terasa u domu, bazén, pobytová část a užitková zahrada. Rodina toužila po velké terase se zajímavým vodním prvkem, po bazénu, ale i sudu na koupání a praktické letní kuchyni. Jejich požadavky byly splněny. Pro paní domácí jsou zde i bylinkové záhony, pán domu si zase přál záhony s čili papričkami.

Největší hodnotu mají výhledy a soukromí.

Největší hodnotu mají výhledy a soukromí. Zdroj: Ateliér Flera

Přírodní ohniště

Ohniště je vybudované z kvalitních pálených cihel. Na sezení slouží kruhová kovová lavice s dřevěným sedákem a malé pařezy. Výsadbu doplňují vícekmenné stromy, které architekti velmi rádi používají v zahradních realizacích, aby vnesli harmonii. Keříková výsadba za ohništěm po obvodu zahrady není záměrně příliš vysoká, aby nestínila krásným výhledům. Po oplocení se vinou popínavé dřeviny, vždyzelené i opadavé, které jsou na podzim zajímavě zbarvené.

Pohled na ohniště ze starých cihel a půlkruhovou lavici na zahradě.

Pohled na ohniště ze starých cihel a půlkruhovou lavici na zahradě. Zdroj: Ateliér Flera

Letná kuchyně

Nedaleko hlavní terasy se nachází letní kuchyně, která je ideálním místem na přípravu jídel na grilu. Ochutnávka delikates s čerstvými bylinkami z vlastního záhonu je zde téměř povinná. Pro potřeby letní kuchyně je u jižní stěny zahrady navržený dřevník, který je přístupný po betonové cestičce.

Přečtěte si také:
Manželé si postavili chatku na kopci. Velká okna jim nyní nabízejí krásné výhledy přímo z ložnice

Okrasná výsadba člení zahradu na dvě části spojené dřevěnými nášlapy. Výhled podporují i víceúrovňové stromy po obou stranách přechodu. Terén, který strmě směřuje ke dveřím vinného sklípku ve spodním podlaží letní kuchyně je zpevněný betonovými zídkami v čistých rovných liniích. Původní betonové schody zůstaly zachovány, jen jsou na jiném místě.

Na střeše letní kuchyně je po obvodu atiky navržený dřevěný vyvýšený záhon s výškou až 480 mm.

Na střeše letní kuchyně je po obvodu atiky navržený dřevěný vyvýšený záhon s výškou až 480 mm. Zdroj: Ateliér Flera

Terasa

Novému konceptu zahrady dominuje hlavní zóna, která se nachází okolo domu a nabízí hodně místa na relax i zábavu. Terasa plynule navazuje na interiér domu a úzce s ním komunikuje prostřednictvím výšek, materiálů a funkce. Velkoformátová betonová dlažba v kombinaci s dřevěnou terasou tvoří elegantní prostor k posezení s přáteli nebo rodinou.

Propojení s letní kuchyní pomocí dřevěných nášlapů je praktické a zapadá do celého konceptu zahrady. Výsadba je kvůli výhledu umístěná co nejblíže k domu. Pozornost poutá i malý betonový bazén obklopený trvalkami. Slouží k ochlazení po saunování, ale i jako dekorace.

Záběr na zahradních stezka u nového rodinného domu se záhony květin.

Záběr na zahradních stezka u nového rodinného domu se záhony květin. Zdroj: Ateliér Flera

Užitková část

Tato část zahrady poskytuje prostor na pěstování rostlin a bylinek. V blízkosti je zahradní domek se zelenou střechou, kde je dostatek úložného prostoru na zahradní nářadí a další potřeby. Vyvýšené záhony jsou ideálním místem k pěstování čili papriček a dalších rostlin, které potěší oko i chuťové pohárky. Po obvodu rostou zejména domácí opadavé druhy keříků, které se přirozeně vyskytují i v okolí.

Luxusní bazén

Bazén obklopený velkoformátovou betonovou dlažbou příjemně zapadá do okolního prostředí. Pečlivě zvolená výsadba zajišťuje soukromí. Útulná odpočinková plocha s lehkým mobiliářem zahrnuje i zahradní sprchu. Po cestičce z dřevěných nášlapů se pohodlně dostanete od bazénu do letní kuchyně. Jako dekorace slouží keramické nádoby se zelení, nechybí ani exteriérové osvětlení.

Bazén je zakomponovaný do terénu a nabízí prostor k odpočinku během téměř celého roku.

Bazén je zakomponovaný do terénu a nabízí prostor k odpočinku během téměř celého roku. Zdroj: Ateliér Flera

FOTOGALERIE

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Ateliér Flera
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: bylinky v zahradě dekorace zahrady design realizace zahrad
Sdílejte článek

Diskuze