Zdroj: Shutterstock

9 způsobů, jak se osvěžit v zahradě

19. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pro někoho je relaxem klidná hladina jezera, jiného uklidní šum vodopádu, a někdo si dokonalý odpočinek neumí představit bez ponoření hlavy pod hladinu.

1. Napajedlo pro opeřence

Patříte k milovníkům ptačího zpěvu? Malí zpěváčci během horkých dnů ocení ptačí koupaliště, fontánku či jiné napajedlo. Najděte mu místo v klidnější části zahrady, nejlépe v blízkosti stromů s hustým listím, aby se ptáčci cítili bezpečně. Mísa s vodou by měla být v polostínu, aby se voda rychle nepřehřála. Neumisťujte ptačí koupel přímo pod větve stromů, padající listy a ptačí trus by vodu rychle znečistily. Napajedlo pevně ukotvěte, aby se nemohlo převrátit.

napajedlo pro operence

Zdroj: Joanna Henderson

2. Fontána pro relax

Jemně bublající voda působí na naše smysly velmi uklidňujícím dojmem. Malou zahradní fontánku oceníte na terase, nebo i na balkoně. Často jsou vidět vřídelní kameny a v poslední době se v moderních zahradách stále více objevují jednoduché cortenové mísy.

Přečtěte si také:
Terasovitá dřevostavba v strmém svahu s ekologickou zahradou

Fontánku z takové nádoby si můžete vyrobit i sami. Stačí upravit mísu provrtáním a ve spojení s podzemním rezervoárem a čerpadlem ji nechat vodou přeplnit zevnitř ode dna – voda potom mírně přetéká přes okraje nádoby a vrací se zpět do rezervoáru.

Fontána v zahradě

Zdroj: richard rauso

NÁŠ TIP

Výkon čerpadla byste měli přizpůsobit množství vody v nádrži a velikosti fontány, tedy tomu, do jaké výšky bude třeba vodu vytlačit.

3. Hučící vodopád

Láká vás oživit zahradu pořádným vodopádem? Padající voda je jedním ze způsobů, jak maskovat hluk z okolí, například od rušných sousedů či blízké silniční komunikace. Kromě akustických výhod může mít vodopád i mnoho podob. Od přírodně vypadajících prvků dotvářejících jezírka až po strohá ocelová či betonová řešení v minimalistickém designu.

Vodopád v zahradě

Zdroj: Ateliér Flera

Vodopád může být umístěný tak, aby na něj bylo vidět přímo z domu, ale i v zahradním zákoutí, kam si rádi chodíte odpočinout. Vždy je třeba počítat s prostorem na posezení, které oceníte především v parných letních dnech. Na jeho správné fungování potřebujete přívod elektrické energie, čerpadlo a filtr na zachytávání nečistot.

Přečtěte si také:
10 klimatických změn, které mění naše zahrady

4. Zahradní sprcha

Rychlé osvěžení na počkání nabídne jednoduchá venkovní sprcha, kterou si můžete instalovat například v odlehlém koutě zahrady. V případě solární sprchy zvolte místo, kde slunce svítí nejdéle. Dřevěné lamely pod nohama nejen pěkně vypadají, ale na rozdíl od kamene ani neplesniví a nekloužou, protože propouštějí vodu. Nezapomeňte promyslet systém odvodnění, který dokáže odvést i větší množství vody. Bezproblémový odtok vody zajistí žlaby, které se napojí na systém kanalizace. V případě použití mýdla zvolte biologicky odbouratelné přípravky. Zruční kutilové si mohou zahradní sprchu vyrobit i sami. Návod, jak na to, najdete na hornbach.cz.

Devče se sprchuje v zahradě

Zdroj: Hornbach

5. Vodní kanálek

Znáte ten pocit, když si v parném létě namočíte nohy do studené vody? Úzký kanálek osvěžující vody je možné vybudovat v jakékoliv zahradě bez ohledu na její styl či velikost. Může být navržený jako stojatý nebo tekoucí, obohacený kaskádami či fontánou na konci. Úzké potůčky jsou plné pohybu a světelných odrazů, spojují nebo přesouvají vodu z jednoho prvku do druhého, vytvářejí systém vzorů, které okamžitě upoutají naši pozornost. Obvykle bývá naplněný kamínky, v širších potůčcích mohou být vysazené i rostliny. V horkých dnech je možné si v něm svlažit nohy a dětem vytvoří bezpečné místo na nekonečné letní hry a zábavu.

Zahradní kanálek

VĚDĚLI JSTE?

Zahradní potůčky jsou součástí zahradního designu už po staletí. Najdeme je už ve starověkých perských zahradách, ale nejznámější jsou v maurských zahradách Alhambra v Granadě ve Španělsku.

6. Okrasné jezírko

Okrasná jezírka s rostlinami, ve kterých se sem tam prohání pár ryb, jsou velmi oblíbené pro svůj bohatý podvodní život i rozsáhlou vodní hladinu. Ryby přinášejí do zahrady úplně nový prvek a těšit se můžete i z přítomnosti vážek, čmeláků či obojživelníků. Přestože většina vodních rostlin potřebuje dostatek světla, vlivem přímého slunce můžu začít rychle vysychat. Nejlepším řešením je proto umístit jezírko do polostínu. Jeho velikost závisí na počtu a velikosti chovaných ryb. Pro větší ryby počítejte s rozlohou alespoň 10 m2. Čistou vodu vám během sezony zajistí filtrační soupravy sestávající z čerpadla, UV lampy a biologického filtru. V koi jezírkách je potřeba výkonnější filtrační technologie, protože kapři ryjí dno a jejich výkaly značně znečisťují vodu.

Okrasné jezírko s detma

Zdroj: Shutterstock

NÁŠ TIP

Koi kapry je možné ochočit natolik, že se po čase dají krmit z ruky, což potěší zejména rodiny s dětmi.

7. Biotop

Koupací biotopy jsou vodní nádrže bez jakýchkoliv technologií tvořené okrasnou (pobřežní) a koupací zónou různých tvarů. Mezi jejich výhody patří především biologicky aktivní a chemicky neošetřená voda. Jak však udržet v zahradním jezírku čistou vodu bez čerpadla a filtrace? Možné to je, je však třeba dodržet několik podmínek, ze kterých ta nejdůležitější je jeho velikost.

Přečtěte si také:
8 kroků k nové zahradě: na co si dát pozor a co všechno může ztížit následnou údržbu

Celková plocha musí být minimálně 50 m2 a více, běžné jsou velikosti 80 až 150 m2. Plavací část by měla být hluboká alespoň dva metry a mělká regenerační zóna, která je zarostlá vegetací, by se měla pozvolna svažovat maximálně do hloubky 40 cm. Jinak je biotop založený obvyklým způsobem. Ve vhodných lokalitách je možné namísto fólie využít jíl – jeho výhodou je, že pohlcuje nadbytečné živiny z jezírka a zpětně je potom rostlinám uvolní.

Biotop

Zdroj: Lizzie Orme

NÁŠ TIP

Stavba přírodního jezírka bez použití technologií je poměrně náročná na znalosti i práci a je dobré svěřit ji do rukou odborníků.

8. Bazén

Osvěžení celého těla, ale i aktivní plavání zaručí bazén. Jeho výhodou je čistá voda a možnost regulace její teploty. Se solárním systémem nebo tepelným čerpadlem si prodloužíte koupací sezonu na pět až sedm měsíců v roce. Často však úplně postačí jeho překrytí. Protože se jedná o nemalou investici, při výběru bazénu vsaďte na kvalitního výrobce, aby vám vydržel dlouhé roky.

Bazén s velko terasou

Zdroj: Bazény Desjoyaux

Např. těleso bazénu Desjoyaux tvoří železobetonový monolitický skelet, jehož životnost je srovnatelná se základy domu. Vnitřní výstelka bazénu se vyrábí v široké škále designů a vstupy do bazénu jsou řešeny velkým výběrem schodišť v protiskluzovém provedení. Není problém instalovat bazén i do míst se ztíženým přístupem, například k řadovému rodinnému domku.

Přečtěte si také:
Dům v Lanškrouně pomalu srůstá se zahradou a mění se v krásnou obytnou krajinu

9. Koupací jezírko

Jezírko působí v zeleni přirozeněji než bazén. Během teplých dní si v něm můžete zaplavat, v zimě, když hladina zamrzne, zase poslouží na bruslení. Jezero je 100procentně přírodní, neobsahuje žádné chemikálie, voda je bez zápachu, bez zákalů, bez koliformních a fekálních bakterií. Jeho minimální rozměry v plavací části by měly být 5 x 3,5 m, hloubka alespoň 1,5 m. Zbytek prostoru tvoří mělčina s vysazenými vodními rostlinami. Jejich úlohou je nejen zkrášlit okolí, ale i regenerovat vodu. Tato plocha obvykle zabírá polovinu, případně třetinu celé nádrže. Koupací část můžete vyzdít, čímž si i na malé ploše dokážete zajistit větší hloubku. Jednoduchý přístup z pevného břehu oceníte i při údržbě jezírka. Čerpadlo nesmí být z bezpečnostních důvodů umístěné v jezírku (ve kterém plavou lidé), takže je třeba mu najít místo mimo něj.

Přírodní jezírko

Zdroj: Tim Young

I když někteří ekologové tvrdí, že koupací jezírko může být při správném osazení mokřadními rostlinami v kombinaci s přírodními štěrkovými filtry plně samočisticí, výrobci a dodavatelé jezírkových technologií tvrdí opak – spoléhat se jen na mokřadní rostliny a jejich kořenový filtr není možné. Proto je výhodnější oba přístupy spojit.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Shutterstock, iStock, Atelier Flera, Richard Rauso, Joanna Henderson, Hornbach, Jennifer Horn, Matthew Benson, Lizzie Orme, Bazény Desjoyaux, Tim Young

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Relax v zahradě
Tagy: bazény biotopy jezirka léto Od partnerů venkovní sprchy vodopádové sprchy zahradní fontány zahradní trendy zahradní wellness
Sdílejte článek

Diskuze