Zdroj: Atelier Flera

Rozšířením obytného prostoru v nestandardní bytovce vznikl mutlifunkční prostor se zahradní kuchyní

20. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Rozšíření obytného prostoru v nestandardní bytovce poskytl „venkovní byt”, jehož součástí je i snad nejkrásnější „místnost” z celého domu – se stropem z modrého nebe.

Důležité detaily

Terasa/zahrada je z poloviny krytá pergolou, která má střechu z bezpečnostního skla. Zajistila se tak ochrana před deštěm a zároveň se tím zabrání pronikání hluku do vyšších poschodí sousedních bytů. Stínění pergoly má automatické ovládání.

Příjemná městská zahrada s letnou kuchyní

„Venkovní byt“, tak znělo zadání majitelů. Svahovitý terén pozemku vynesl zahradu až na první poschodí, kde se rodina může potkávat s přáteli a kde mají i děti svůj prostor pro hru a sportovní činnosti. Zdroj: Atelier Flera

Na chodníky byly použity velkoformátové betonové dlaždice. Dřevěné šlapáky příjemně zjemňují tvrdý dojem zpevněných ploch, vedou kroky a pohledy zahradou a příjemně propojují terasu se zbytkem prostoru.

Přečtěte si také:
Pěstování levandule a její možnosti využití v zahradě

Celá zahrada je vybavená automatickou závlahou, která má několik okruhů. Každodenní zálivku potřebuje trávník, méně vody vyžadují muchovníky, nádoby na střešní zahradě a štěrkové záhony.

Majitelé se rádi obklopují kvalitními a vkusnými věcmi, zároveň se nebojí výrazných barev a neobvyklých tvarů. Velké barevné žárovky dodaly prostoru mladistvý šmrnc.

Ferdinand Leffler, zahradní architekt

Tři otázky pro architektku

Jaké bylo zadání majitelů?

Venku měl vzniknout další „byt“ – multifunkční prostor, jehož srdcem
bude zahradní kuchyně. Dalším požadavkem bylo vytvořit prostor pro
děti – dočasné pískoviště pro to nejmenší. Protože se zahrada/terasa nachází u bytového domu, bylo nutné se důrazně odklonit od sousedů seshora i ze stran.

Příjemná městská zahrada s letnou kuchyní

Osvětlení prodlužuje čas strávený na zahradě a vnáší do ní kouzelnou atmosféru. Velké barevné žárovky s přiznanými kabely jsou praktické a dodávají zahradě vtip a jedinečnost. Nasvícené byly i některé solitérní dřeviny, díky čemuž získal prostor větší hloubku. Zdroj: Atelier Flera

Co bylo třeba zohlednit při návrhu?

Úzký prostor, který měl splnit mnoho funkcí – obývák na party, soukromí, venkovní dětský „pokoj“, kuchyni, zeleň, design… I když prostor působí jako zahrada, jde o terasu – svahovitý terén pozemku vynesl zahradu na první poschodí. V některých částech bylo nutné dobře propočítat statiku.

Přečtěte si také:
Srpen v zahradě: Tipy a triky pro kvetoucí zahradu a dobrou úrodu

Jak jste vyřešili přání majitelů?

Přímo na obývák navazuje luxusní venkovní kuchyně s přípravnou. Je zastřešená a automatické stínění ji umožňuje používat i za špatného počasí. Zobytnění prostoru pomohl i „lesík“ z vícekmenných
muchovníků – na jaře pěkně kvetou, sladké plody chutnají dětem a hodí se do studených nápojů i na pečení koláčů.

Příjemná městská zahrada s letnou kuchyní

Spevněná plocha terasy plynule navazuje na obývací část domu. Je vyrobená z masivního dubu bez drážek na lícové straně a je osazená na konstrukci z hranolů ve štěrkovém lůžku. Na přání majitelů vznikl i venkovní trávový koberec. Zdroj: Atelier Flera

Profil

MAJITELÉ

Mladá rodina s dvěma malými dětmi

ZAHRADA

100 m2, Praha

AUTOŘI

Ferdinand Leffler a Kateřina Svobodová ve spolupráci s Atelierem Flera, flera.cz

Připravila: Miroslava Maceková

Foto: Atelier Flera

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: městské zahrady pergoly terasy venkovní terasy zahradní trendy
Sdílejte článek

Diskuze