Zdroj: Ester Havlová

Komplikované podmínky parcely vyřešil tvar domu do L. Ušetřili energii a mají i dostatek soukromí

27. 03. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Architekt Jan Roháč popisuje situaci parcely, na které chtěli majitelé stavět, jako komplikovanou a protichůdnou. Vstup a vjezd na parcelu je ze západní strany, hlavní výhled do okolí je na sever. Klidná zóna zahrady směřuje na východ. A zbývající, ta nejdůležitější a všeobecně preferovaná jižní strana navazuje na ulici a navíc ji stíní zvýšená sousední parcela. Jak z tohoto složitého základu vykličkovat, aby dům co nejvíce šetřil energií a domácí měli vše potřebné, včetně soukromí venku?

Nakreslete čtverec a předělte ho na stejné čtvrtiny, získáte čtyři totožné čtverce. Když jeden z nich odeberete, například ten vpravo dole, vznikne půdorys domu, který v Praze nakonec realizoval architekt Jan Roháč na základě složitých podmínek parcely. Jak to funguje v praxi?

Správná odpověď = půdorys L

„Řešením byl půdorys domu ve tvaru písmene L. Půdorys je geometricky sestaven ze čtyř stejných čtverců. Jeden čtverec se odstraní a vznikne pravidelný půdorys do L. Pátý, jako legendární kolo na voze, je přidán čtverec s funkcí garáže. Garáž je jednopodlažní, čímž se odlišuje od dvoupodlažní obytné hmoty domu,“ upřesňuje architekt Jan Roháč.

Exteriér domu ve tvaru L s terasou v Praze

Na rozdíl od druhé terasy má západní terasa organický zaoblený tvar a hlavní plocha je odtažena od fasády domu. Zdroj: Ester Havlová

Jak funguje půdorys L?

V těžišti domu se nachází jídelna s terasou – nejčastěji používaná rodinná místnost. Ve stejném rameni (na jeho začátku) je umístěna kuchyňská linka a ve druhém rameni obývací pokoj, který přímo navazuje na jídelnu bez jakýchkoli předělů.

Nejen optický přechod mezi interiérem a exteriérem tvoří velká okna, která zabírají celý roh denní zóny orientovaný na terasu. Terasa je vlastně vykrojeným čtvercem půdorysu. Díky umístění do klidné zóny na jihovýchodě poskytuje domácím dostatek soukromí pro relaxaci či stolování.

Interiér domu ve tvaru L v Praze

V těžišti domu se nachází jídelna s terasou – nejčastěji používaná rodinná místnost. Zdroj: Ester Havlová

Jelikož na terasu svítí slunce od rána, je světlá a vyhřátá, zdi domu ji zároveň chrání i před větrem. Dalším pozitivem jihovýchodní terasy je vyhřívání interiéru v dopoledních hodinách. Odpoledne je zde stín, což je zase výhodou v letních měsících.

„Organická“ západní terasa je sluncem prosvícená odpoledne

Jelikož nebylo možné postavit dům naprosto ideálně vzhledem k poloze pozemku a okolních staveb, architekt navrhl ještě jednu terasu – západní. „Západní terasa má úplně jiný charakter než východní, a to i opticky. Na obývací pokoj navazuje z opačné strany relativně malým zasklením. Tento vnější prostor má na rozdíl od druhé terasy organický zaoblený tvar a jeho hlavní plocha je odtažena od fasády domu. Druhá terasa je orientovaná tak, aby na ni svítilo odpolední slunce. Díky odsazení od fasády se na ní dá sedět i uprostřed letních veder. A to díky proudění větru podél hladké západní stěny domu, které přispívá k ochlazení,“ zdůrazňuje autor projektu.

Přečtěte si také:
Dům v Brně okouzlí hrou s tvary, elegancí a čistotou

V koutě mezi dvěma rameny v přízemí domu našel prostor ještě jeden samostatný pokoj, vedle kterého stoupá do prvního patra dvouramenné schodiště. Horní podlaží patří noční části – domácí zde mají tři ložnice s hygienickým zázemím, technickou místnost a šatník.

Rodinný dům do L

architektonický ateliér: Roháč Stratil Architektonický ateliér
architekt: Jan Roháč
lokalita: Praha-Uhříněves, ČR
zastavěná plocha: 91 m2
obestavěný prostor: 554 m3
užitná plocha: 143 m2
projekt: 2016
realizace: 2020
tepelná ztráta RD: 7 kW

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy půdorys domu rodinne domy venkovní terasy
Sdílejte článek

Diskuze