Zdroj: Amazing Places

Do malebné dřevěnky investovali nejen peníze, ale i čas a úsilí. Spojili v ní chalupaření s podnikáním

15. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Když po třech letech hledání stáli Klára a Karel před malebnou dřevěnkou, zamilovali se do ní na první pohled. Bylo to jednoduše osudové setkání.

Klára a Karel hledali na severu Čech tu správnou chalupu už dlouho. Přesněji tři roky. Se všemi nemovitostmi, které si byli obhlédnout, byl však nějaký problém. Buď byla stavba v dezolátním stavu, nebo byla zrekonstruovaná nevkusně, nebo byla příliš drahá… Ale po třech letech zřejmě zasáhl osud.

Exteriér se zahradou - Dřevěná chalupa v Chřibské

Původně holý svah za domem proměnili na působivou zahradu, udělali tu i cestičku, kterou se dá projít na louku nad zahradou. O něco později zvelebili i prostor před chalupou.  Zdroj: Amazing Places

Pro koupi se rozhodli srdcem

„Odkaz na inzerát nám poslal Klářin bratr a hned druhý den jsme se jeli na chalupu podívat. Okamžitě jsme věděli, že je to ta pravá. Byla to láska na první pohled. Ještě v ten den jsme původnímu majiteli potvrdili, že bychom ji chtěli koupit. Tehdy jsme zjistili, že je to ten samý člověk, který provozuje zdejší vyhlášenou restauraci, kde jsme měli v roce 2013 naše první rande,“ začíná vyprávění Karel.

Dvojice se pro koupi rozhodla zejména srdcem. „Chalupa byla po vydařené rekonstrukci, potřebovala v podstatě dořešit hlavně finální podobu interiéru. Navíc měla ideální polohu na konci obce – hned nad ní jsou louky a lesy. A koupě nám vycházela i finančně. Takže jsme se rozhodli poměrně rychle,“ doplňuje Klára.

Světnice neboli jizba - Dřevěná chalupa v Chřibské

„Světnice“, neboli jizba, tedy společenský prostor, který zabírá téměř celé přízemí, je oblíbeným místem dvojice majitelů. Zdroj: Amazing Places

Protože s Karlem zjistili, že téměř 200 let stará dřevěnka sloužila původně jako takzvaný výměnek, tedy vedlejší stavba k sousední velké chalupě, dali jí jméno Vejminek.

Co je to „vejminek“?

Toto slovo se z našeho slovníku pomalu vytrácí, a tak neuškodí připomenout si jeho význam.

Kdysi bylo zvykem, že se mladý hospodář postaral o toho starého. Obvykle to byl otec, který se „vyměnil“ se synem – odevzdal mu hospodářství a sám se na stará kolena přestěhoval z domu „na výměnek“, tedy do menšího samostatného domku v rámci hospodářství.

Přečtěte si také:
Mnoho dřiny, potu i investic. Chalupa v Lužických horách dostala druhou šanci a získala osobitou atmosféru

Stavebním úpravám se nevyhnuli

I když byla dřevěnka poměrně čerstvě zrekonstruovaná, stavebním úpravám se noví majitelé úplně nevyhnuli. „Naší prioritou byla koupelna v podkroví, která nebyla při koupi dokončená. Tento rok nás čeká rekonstrukce zbylých dvou koupelen v chalupě,“ vypočítává Karel.

Svoje si však žádalo i okolí domu. „Hned po koupi jsme se vrhli na projekt zahrady, který se začal realizovat následující podzim. Tyto práce nám však trvaly nejdéle,“ přiznává Klára.

Kuchyňská linka - Dřevěná chalupa v Chřibské

Kuchyňská linka je jedním z mála moderních prvků v chalupě. Jednoduché bílé skříňky však s tradičním interiérem nijak nesoupeří, a tak sem nenápadně zapadly.  Zdroj: Amazing Places

„V první fázi jsme upravili původně holý svah za chalupou. Udělali jsme i cestu napříč zahradou, kterou se dá projít k louce nad zahradou. Na jejím konci je krásná lavička, na které můžete ležet a pozorovat okolní přírodu. O dva roky později jsme pokračovali prostorem před chalupou, kde přibyla i nová čistička odpadních vod,“ popisují majitelé.

A i když zahrada podle nich není stoprocentně hotová a nějaké ty úpravy mají ještě v plánu, už nyní vypadá krásně a poskytuje vytoužený klid.

Interiér - Dřevěná chalupa v Chřibské

Krásnou dobovou skříň, jež je dnes ozdobou ložnice v prvním poschodí, se podařilo najít Karlovým rodičům, kteří ji nechali také zrestaurovat. Zdroj: Amazing Places

Útulná kombinace starého s novým

V interiéru kombinovala dvojice staré s novým tak, aby vznikl útulný a zároveň praktický celek. „Většina nábytku už na Vejminku byla, stačilo doplnit jen pár věcí. Spíš jsme toto místo dotvářeli dekoračními prvky,“ přiznává Karel a dodává:

„Žádné designérské kousky tu nenajdete. Záleží nám na tom, aby byla z vybavení cítit atmosféra dávných časů. I proto často nakupujeme na bleších trzích v okolí a v antikvariátech – ať už jsou to knihy, hračky, nebo keramika.“

OSB desky v podkroví - Dřevěná chalupa v Chřibské

OSB desky jsou možná trochu nečekaným, ale určitě zajímavým prvkem interiéru.  Zdroj: Amazing Places

A občas pomohli dvojici i jejich blízcí. Karlovým rodičům se například podařilo najít krásnou dobovou skříň, kterou nechali zrestaurovat, a teď zdobí ložnici v prvním poschodí.

Profil

Majitelé
Klára, rodačka z nedalekého Děčína, a Karel, který pochází z Prahy. Do malebné dřevěnky, ve které viděli potenciál, investovali nejen peníze, ale i čas a úsilí, a spojili v ní příjemné s užitečným – chalupaření s podnikáním.

Nemovitost
Stará dřevěnka, o které je první archivní zmínka z roku 1843, stojí na okraji města Chřibská (v okrese Děčín v Ústeckém kraji v Česku). Původní výměnek byl později rozšířen a v tomto století prošel výraznou rekonstrukcí, při které se nadstavěly poschodí i obytné podkroví.

Dnes nabízí ubytování pro devět dospělých a dvě děti. Je ideálním místem pro setkávání rodin a přátel uprostřed nádherné přírody nedaleko Národního parku České Švýcarsko.

Text: Martina Baumann z Amazing Places, Erika Kuhnová
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupy dřevěné chalupy rekonstrukce chalupy sruby
Sdílejte článek

Diskuze