Zdroj: Tom Kurek 

Moderní stodola pro milovnici jezdectví a Divokého západu

08. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Tradiční polská architektura se v mnohém podobá té naší. Také v Polsku byly kdysi oblíbené zemědělské usedlosti s typickými stodolami a dnes se zde stejně těší pozornosti moderní rodinné domy na způsob starých stodol.

Paní Karolína dlouhá léta snila o domě, který jí umožní uspokojit vášeň pro jízdu na koni a všechno ve stylu Divokého západu. Kromě jízdy na koni, který se jmenuje „Bystry“ („Rychlý“, pozn. red.), se věnuje i sbírání kaktusů.

Pani Karolína s koňem

Paní Karolína dlouhá léta snila o domě, který jí umožní uspokojit vášeň pro jízdu na koni a všechno ve stylu Divokého západu. Zdroj: Tom Kurek 

Hladká střecha, jednotná fasáda a modřín, který zestárne

Základem domu je jednoduchý tvar – obdélníkový půdorys. Na dům směrem k příjezdové cestě navazuje menší hmota garáže. Formou připomíná tradiční venkovské stavby z okolí Poznaně. 

Přečtěte si také:
Venkovská usedlost v krásném prostředí na Vysočině

Autoři stavby nic nenechali náhodě. Moderní minimalistická stavba se poctivě drží principu – méně bývá více. Stěny i střecha jsou hladké, komíny a všechny instalace jsou skryté. Neexistují žádné ozdoby.

Stavba domu s prosklenou fasádou

Zahrada u domu se stavbou změnila jen minimálně. Přibylo pár stromů a zbytek zůstal takový, jaký byl – divoká louka. Zdroj: Tom Kurek 

Dřevěná fasáda je vyrobena ze surového modřínu bez dalších úprav, takže přirozeně zestárne. Zšedne, přibydou skvrny a bude podobná stromům v okolí.

Před světlem dali přednost výhledům

Paní domácí původně chtěla, aby byl obývací pokoj obrácen okny směrem k jihu, kvůli dostatku slunce. Architekti ji však nakonec přesvědčili o opačném řešení – právě kvůli krásným výhledům do krajiny.

Jídelna s výhledem

Jednoduchou, střízlivou barevnost interiéru autoři zvýraznili tmavě modrou a červenou. Zdroj: Tom Kurek 

Ze severovýchodu je totiž nejkrásnější pohled na louku, stromy a řeku, proto sem umístili největší okno. V konečném řešení má však stavba zasklení ze všech čtyř stran, tedy ani o svou představu nebyla majitelka ukrácena.

Přečtěte si také:
Moderní zděný dům nenucene zapadl mezi okolní venkovskou zástavbu
Obývací část

Jednoduchou, střízlivou barevnost interiéru autoři zvýraznili tmavě modrou a červenou. Zdroj: Tom Kurek 

Jasan, bílá omítka, červené a modré efekty

Interiér je plný krásného jasanového dřeva s výraznou kresbou. Podlahové desky jsou dlouhé osm metrů, což představuje celou šířku domu. Dřevěný je též střešní krov a barová část kuchyňského ostrůvku. Velká část nábytku má stejnou barvu jako omítka – bílou, která kontrastuje s černými rámy velkých oken rámujících krajinu. V intimní části domu najdete přímo u okna i postel a vanu – skvělý způsob, jak při relaxování pozorovat přírodu.

Dizajnový krb v obývacím pokoji

Jednoduchou, střízlivou barevnost interiéru autoři zvýraznili tmavě modrou a červenou. Zdroj: Tom Kurek 

Jednoduchou, střízlivou barevnost interiéru autoři zvýraznili tmavě modrou a červenou. Zaujalo nás provedení barových židlí, stejně jako červená lampa nad obývacím koutem, která vypadá jako typická lampa stolní, ale pořádně zvětšená. Zahrada u domu se stavbou změnila jen minimálně. Přibylo pár stromů a zbytek zůstal takový, jaký byl – divoká louka. Cestičku k domu tvoří obvyklé kameny, mezi kterými roste tráva. 

Přečtěte si také:
Moderní venkovský dům kombinuje to nejlepší z tradic a moderních technologií

POZ_7 HOUSE

architektonický ateliér: PL.architekci

autoři: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, Patrycja Dembowy, Bartosz Stanek

lokalita: Poznaň, Polsko

plocha pozemku: 11 700 m²

zastavěná plocha: 272,6 m²

užitná plocha podlahy: 225 m²

projekt: 2016 – 2018

realizace: 2016 – 2019

Sabína Zavarská

Foto: Tom Kurek 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: hospodářské budovy rodinne domy stodoly venkovská usedlost
Sdílejte článek

Diskuze