Veranda v cihlovém domě
Zdroj: Filip Šlapal

Moderní venkovský dům kombinuje to nejlepší z tradic a moderních technologií

01. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

O tom, že někdejší venkovská architektura měla své kouzlo i logiku, svědčí novostavby v podobném stylu. Interpretaci tradičního slovenského venkovského domu s verandou v malebné vsi na Záhoří oživili ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova.

Nově postavený objekt tvoří vlastně dvě stavby, které jsou vzájemně propojené. Velmi podobné, a přece je každá jiná. Podobně jako dvojčata či dlouholetí manželé. Kdysi bývala téměř u každého venkovského zděného domu dřevěná stodola. Tuto ideu přenesla do současnosti trojice architektů Andrea Ambrovičová Mikulajová, Juraj Mikulaj a Jana Matlovičová.

Cihlový dům

Díky umístění na vyvýšené části parcely mají majitelé nádherný výhled. Zdroj: Filip Šlapal

Hlavním objektem je cihlový dům, který je určen k bydlení, vedle něj stojí dřevostavba. V dřevostavbě se nachází garáž a hospodářské prostory. Oba domy jsou vzájemně propojeny verandou – typickým slovenským prvkem, který se v lidové architektuře objevuje už po staletí. Veranda není jen místem spojení či vstupní zónou do domu. Vytváří i příjemné posezení ve stínu pod pergolou.

Přečtěte si také:
Nevšední a čistý rodinný dům v Krkonoších se sofistikovanými řešeními

Bez rušivého efektu

Obě hmoty moderního venkovského domu mají sedlové střechy a typický obdélníkový půdorys. Díky tomu nepůsobí rušivě. Dřevěná část ještě více zjemňuje včlenění novostavby do přírodního prostředí.

Cihlový dům a dřevostavba

Hlavním objektem je cihlový dům, který je určen k bydlení, vedle něj stojí dřevostavba. Zdroj: Filip Šlapal

Dispozice i použité materiály maximálně vyhovují moderním standardům a především svým obyvatelům. Díky umístění na vyvýšené části parcely mají majitelé nádherný výhled, dokonce při pěkném počasí vidí až na předhůří Alp.

Veranda v cihlovém domě

Oba domy jsou vzájemně propojeny verandou. Zdroj: Filip Šlapal

Denní zónu otevřeli na obě strany

Vzhledem ke tvaru domu (a tradici) jsou místnosti v interiéru řazeny za sebou. To autorům projektu umožnilo velkorysé otevření obývacího pokoje i jídelny do obou stran pozemku – směrem na jihovýchod na verandu a dvůr, na severozápadní straně zase na prostornou terasu a do zahrady. Z kuchyně vidíte na vstupní část pozemku.

Přečtěte si také:
Inspirativní dům na moravskoslezském venkově
Obývací pokoj

Obývací pokoj se nachází za oboustranným krbem. Zdroj: Filip Šlapal

Oboustranný krb, otevřený strop, hambálková konstrukce

Život v domě se točí kolem velkého jídelního stolu. Obývací pokoj se nachází na druhé straně místnosti – za oboustranným krbem. Tato společenská část domu je otevřena přes dvě podlaží až do sedlové střechy. Přiznaná hambálková konstrukce atmosféru venkova znásobuje. Noční zónu domu s výhledem na les architekti umístili do nejtišší části parcely.

Hambálková konstrukce v interiéru

Přiznaná hambálková konstrukce atmosféru venkova znásobuje. Zdroj: Filip Šlapal

Jako by tu stál odjakživa

„Při výběru stavebních materiálů jsme hledali přirozené řešení, které v tomto prostředí bude působit, jako by tu bylo odjakživa. Dům je omítnut klasickou omítkou lomené bílé barvy, střechy pokrývá červenohnědá pálená taška. Přírodní dřevo, které časem pěkně zestárne, najdete na fasádě garáže, na verandě a též na posuvných okenicích, které jsou opět novodobou adaptací historických prvků. Subtilní ocelová konstrukce verandy dodává stavbě jemnou grafiku a punc současnosti,“  popisují výběr materiálů autoři projektu.

Jídelna s krbem

Život v domě se točí kolem velkého jídelního stolu. Zdroj: Filip Šlapal

Náklady snižují progresivní technologie

V prosvětleném interiéru dominuje kontrast přírodního dubového dřeva s pohledovým betonem na stropě a sofistikovanými nábytkovými solitéry. Je třeba zmínit, že i navzdory venkovskému charakteru a tradičním řešením dům využívá progresivní technologie.

Přečtěte si také:
Venkovská usedlost v krásném prostředí na Vysočině

 „Nejlepším způsobem chlazení jsou chlazené stropy, použitím moderních technologií snižujeme provozní náklady a v neposlední řadě chráníme životní prostředí,“  konkretizují tvůrci z ateliéru ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova.

Koupelna s vanou a strešné okno

Koupelna. Zdroj: Filip Šlapal

Venkovský dům J

architektonický ateliér: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajova

autoři: Andrea Ambrovičová Mikulajová, Juraj Mikulaj, Jana Matlovičová

lokalita: Jablonové, SK

plocha: 320 m²

projekt: 2015 až 2019

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Filip Šlapal

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlový dům drevostavby moderni bydleni statek venkovské domy
Sdílejte článek

Diskuze