Inspirativní dům na moravskoslezském venkově

24. 08. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Grafik a designér Radek Leskovjan, kterého znají fanoušci volnočasového oblečení jako zakladatele značky UAX!, vložil kreativitu i do vlastního bydlení a zařídil si pohodový osobitý domov.

Pozemek o rozloze 4 300 m² v Kojetíně u Nového Jičína koupil Radek Leskovjan v roce 2006. V té době byly na kraji parcely jen polorozbořené pískovcové zdi původního hospodářského stavení z druhé poloviny 19. století. Z místa je krásný výhled do krajiny, takže bylo jasné, že obytný ateliér, který byl prvním krokem v dlouhodobém plánu, vznikne právě tam.

rodinný dum

Obytný ateliér a přístavba domu jsou spojeny skleněným krčkem. FOTO LUKÁŠ PELECH

Realizaci svěřil investor architektonickému studiu Kamil Mrva Architects. Zbytky stavby zůstaly zachovány a zpevněny betonovým věncem, do kterého navrhl architekt ukotvit lehkou pultovou střechu. Do stávající stavby je vložen dřevěný kubus ateliéru s prosklenými stěnami orientovanými na jih a západ, kterým do interiéru vstupuje dostatek světla. Výrazným kompozičním prvkem je terasa na ocelových nosnících, která z hmoty domu vybíhá nad svažitý terén zahrady a nabízí příjemné posezení s výhledem do krajiny.

rodinný dum

Dominantním prvkem celé stavby je pohledový beton a sklo. Zařízení pak volil majitel jednoduché a samozřejmě doplnil vlastním designem. Interiéru vévodí černobílá barevnost. FOTO LUKÁŠ PELECH

Budova je postavena z přírodních materiálů – nosná konstrukce a lehké zastřešení ze dřeva a provětrávaná fasáda z pohledových cetrisových desek. Prosklené části jsou pak z izolačního dvojskla s hliníkovými rámy v odstínu fasády.

Po více než deseti letech přistoupil majitel k plánovanému rozšíření – výstavbě rodinného domu. „Úkol to nebyl jednoduchý díky unikátní stavbě domu ve staré stodole, který získal již několik architektonických ocenění a nominací. Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě,“ popisuje architekt Kamil Mrva, který za úspěšnou realizací stojí.

rodinný dum

Výrazným kompozičním prvkem je terasa, která vybíhá z domu nad svažitý terén zahrady. Tvoří ji dřevěná paluba položená na ocelových nosnících. Výhled do krajiny zpříjemňuje posezení v jakékoli denní době. FOTO LUKÁŠ PELECH

Vznikly tři různé studie. „Z nich jsme nakonec vybrali železobetonový skelet a dům zasazený do svahu. Zadáním bylo rozšířit současný objekt o dvě ložnice s koupelnou a šatnou a krátkým parkovištěm tak, aby to byly dva domy a aby se navzájem respektovaly,“ přibližuje Kamil Mrva.

Použití pohledového betonu Easycrete od Českomoravského betonu, z něhož je celá přístavba odlitá, nepůsobí nepatřičně. Dům i díky zachovaným kamenným zdem a velkým proskleným plochám přirozeně zapadá do krajiny a tvoří s ní dokonale harmonickou kompozici. Moderní architekturu stavby doplňuje i vnitřní zařízení, které přesně odpovídá rukopisu značky UAX!.

„Nejde tolik o to, z jak známých designových značek se interiér skládá, ale spíš o jeho atmosféru a jednotlivé detaily. Jeho volná plocha je jako šachovnice, na které jsem rozehrál hru s figurami o každý volný centimetr. Spolupracoval jsem přitom hlavně s tuzemskými výrobci,“ popisuje Radek Leskovjan.

rodinný dum

V domě je dostatek úložných prostor, kam se vejde i sportovní vybavení – samozřejmě s rukopisem UAX! DESIGN. FOTO LUKÁŠ PELECH

„Při zařizování interiéru je nejdůležitější řídit se srdcem. Jen tak bude výsledkem harmonické bydlení, které bude odrážet vás i vaše potřeby.“

Další hry v domě rozehrává sama příroda. Pozemku totiž dominují statné, 160 let staré lípy doplněné švestkovým sadem. „Budovy stojí v bezprostřední blízkosti stromů, s jejichž větvemi hýbe vítr a ten zase láme sluneční svit,“ vysvětluje majitel. Za úpravou zahrady stojí Dan Petr a Litoměřická firma Gabriel.

„Nevytvářeli jsme novou zahradu, ale spíše jsme tu stávající naladili na okolní přírodu. Pokud máte dům na okraji zástavby nebo obce, nejzajímavější zahrada je vždy ta, která volně přechází do okolní přírody za pozemkem. Jako by na první pohled mezi nimi neexistovala žádná hranice,“ doplňuje Radek.

K původním stromům tedy přibyly další ovocné druhy a okrasné keře, které jsou pro danou lokalitu typické. Atrium zahrady domu uzavírá lavice od Davida Karáska z firmy mmcité. „Je to jakýsi pomyslný předěl a záleží, jak si na ni sednete, zda směrem do přírody, což nabízí výhled na Hostýnské vrchy, anebo do atria, směrem k několika odpočinkovým a pracovním zónám se stoly pro notebooky. Vybavení pochází od firem Egoé a z e-shopu Novoretro. Speciálně jsem si oblíbil zahradní nábytek a výrobky firmy Todus, které mohou být i volně na dešti,“ popisuje speciální „zahradní kancelář“ majitel, který zde často má i pracovní schůzky.

rodinný dum

Vstup do koupelny obyvatelé domu nazývají „násoska“. „Jde o jakési vtažení ze šedého prostoru chodby díky obdélníku s bílým rámem. Koupelna je bez oken pod úrovní svahu, proto je vybavena světlovodem Lightway, pomocí kterého se do prostoru dostane přirozené denní světlo a nádherně vše uvnitř bílé koupelny rozzáří,“ popisuje majitel. FOTO LUKÁŠ PELECH

Specifické je také hospodaření s vodou na pozemku. „Voda ze střech odtéká do různě umístěných vsakovacích jam, takže veškerá dešťová voda slouží jako zásobárna vody pro vzrostlé stromy. Architektovi se také ve spolupráci s odborníky na zelené střechy z rodinné firmy Gabriel podařilo založit bezúdržbovou zelenou střechu na přístavbě, která je odlitá z pohledového betonu ve svahu. Zelená střecha je zcela bezúdržbová a pojme většinu srážek,“ zdůrazňuje Radek Leskovjan.

Dům je vytápěn pomocí infrapanelů. Stěny, podlahy a předměty v jednotlivých místnostech domu jsou díky nim tepelně příjemně naakumulovány, a přitom zůstává vzduch, který dýcháme, chladný a se správnou hladinou vlhkosti,“ vysvětluje majitel domu.

rodinný dum

Firemní design je v domě takřka na každém kroku. „Při vjezdu do domu návštěvníky přivítá firemní obrázek RELAX, který vystihuje celkovou podstatu a atmosféru domu,“ vysvětluje Leskovjan. FOTO LUKÁŠ PELECH

Profil

Nemovitost

Obytný ateliér a rodinný dům v Kojetíně u Nového Jičína

Majitelé

Rodina Radka Leskovjana, grafika, designéra a zakladatele značky UAX!, charakteristické kvalitním volnočasovým oblečením s vtipnými obrázky

Autoři

Ing. Arch. Kamil Mrva, www.mrva.net
Radek Leskovjan, www.radekleskovjan.com, www.uax.cz

Připravila: Martina Paulová
Foto: Lukáš Pelech
Podklady: Ondřej Hampl, Accedo Group
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den , když už je p.Leskovjan vysokoškolsky vzdělaný , mohl by si přečíst něco o rozbitých hlavách , zlomených křídlech a dlouhém umírání ptáků po nárazu do skleněné výplně . Zejména v takovém prostředí , v jakém dům vytvořil. Tento způsob architektury je neohleduplny k okolí .

    Adam Golias