Moderní zděný dům nenucene zapadl mezi okolní venkovskou zástavbu

02. 07. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

I když je tento dům neoddiskutovatelně moderní, nenuceně zapadl mezi okolní venkovskou zástavbu i do podhorské krajiny. Navíc dokonale pasuje na poslední pozemek v ulici.

Majitel, zkušený stavbař, pro něj navrhl jednoduchou konstrukci – takovou, kterou zvládla rodina zrealizovat svépomocí, za rozumnou cenu i v přijatelném čase.

tvarové nosníky

V interiéru vsadili stejně jako při výstavbě na jednoduchost – základem je kombinace dřeva, bílé barvy a odstínů šedé. Díky světlým barvám, velkorysému zasklení a otevření do výšky působí denní prostor příjemně vzdušně, přestože jsou jeho rozměry ve skutečnosti poměrně úsporné.

Láska na první pohled

Tento dům chytil Martina za srdce hned na první pohled. Vlastně jeho předloha. Na rohový pozemek, který je ze dvou stran v kontaktu s ulicí, se hodil přímo dokonale a přesně splňoval představu manželů o „domě se dvěma tvářemi“ – introvertní obrácenou do ulice a extrovertní, která komunikuje se zahradou.

Stavba je koncipována jako navzájem propojené moduly: v základním modulu se sedlovou střechou se nachází obývací pokoj, kuchyň, jídelna, dvě podkrovní místnosti a technické zázemí, na něj pak podle potřeby navazují ložnice v samostatných blocích. Přestože koncept domu v principu umožňoval postupné stavění a přidávání dalších místností, manželé plánovali postavit najednou vše, co potřebovali. Montovaná dřevostavba, která je nejdříve zaujala, však byla příliš drahá.

Martin, který se již od roku 1999 věnuje projektování rodinných domů, se tedy pustil do navrhování jednoho pro vlastní rodinu a původně plánovanou dřevostavbou se jen inspiroval. Upravil přitom nejen dispozice dle potřeb své rodiny, ale především změnil konstrukci na zděnou. Samozřejmě, každý materiál něco stojí, rodině se však i díky Martinovým zkušenostem podařilo na zděném domě výrazně ušetřit díky stavbě svépomocí. Zatímco návrh a stavba byly zejména v rukou zkušeného projektanta a mužských příbuzných, interiér byl společným dílem pod vedením paní domu a při výběru realizačních firem se zde spolehli na ověřené reference.

obývací pokoj

Směrem na jih, do zahrady chráněné před pohledy z ulice, je interiér v intenzivním kontaktu s exteriérem. Když se v létě odsunou velké skleněné dveře, obývací pokoj se de facto spojí s terasou a využívaný obytný prostor sahá až po konec zahrady. Orientace domu i velké zasklené stěny jsou však ideální i k zimnímu využívání pasivních solárních zisků.

Promyšlený systém

Při projektování domu zvažoval jeho majitel nejen způsob výstavby, ale i technické vybavení, při kterém velmi precizně vyhodnocoval investiční i provozní náklady. Nakonec zvolil kombinaci elektrických systémů a fotovoltaických panelů. Vodu ohřívá elektrický bojler, k vytápění slouží tenké elektrické podlahové infrafólie. Aby se zlepšila akumulační schopnost topného systému zkombinovaného se suchou podlahou, byly pod laminátové parkety přidány ještě speciální pálené dlaždice, které dokážou sálat teplo ještě hodinu poté, co „podlahovka“ vypne.

Díky tomu může rodina využívat elektrickou energii ve výhodném cenovém tarifu, v němž jsou ve vytápění nutné dvě dvouhodinové přestávky denně. Velkou výhodou elektrického podlahového vytápění byla zejména jednoduchá realizace a nízké pořizovací náklady (podlahové topení do celého domu stálo asi 78 000 Kč). Logickým doplněním byly potom fotovoltaické panely, které snížily náklady na provoz domu asi o třetinu.

„Na elektřinu je v domě všechno. Celkové roční náklady máme přibližně 31 200 Kč, z čehož fotovoltaika pokryje asi 9 100 Kč. Naše reálné měsíční platby tedy vycházejí zhruba na 22 000 Kč,“prozrazuje pán domu.

terasa

Vnější stínění je nejúčinnější, což si majitelé ověřili i na vlastní kůži: „Dokud nebyly na oknech žaluzie, bylo v domě v létě 38 °C. Už druhý den po jejich montáži klesla vnitřní teplota o 12 °C.“ Součástí exteriérového stínění je v létě i plachta natažená nad terasou: „Je efektní a funkční i v dešti,“ pochvaluje si pán domu.

Vlastníma rukama

Stavba je šikovnou kombinací pórobetonu a dřeva. Obvodové zdivo je z tvárnic Ytong o tloušťce 25 cm, které jsou z vnější strany zateplené 20 cm tlustými tvárnicemi Multipor. Zděnou konstrukci zvolil majitel a projektant domu v jedné osobě proto, aby ji mohl jednoduše zrealizovat svépomocí. „Pórobetonové tvárnice jsou lehké a dobře se s nimi pracuje. Tento stavební systém je jako skládačka, kterou zvládne i laik,“ říká.

Čtyři masivní dřevěné nosníky drží hmotnost celé střechy – právě jednoduchost konstrukce s odlehčenou střechou (plechová krytina s izolací z minerální vlny o tloušťce 40 cm) byla důvodem k jejich použití. Výhodou střechy zateplené ze strany exteriéru byla nekomplikovaná a rychlá realizace. „Na osazení nosníků jsme sice potřebovali jeřáb, ale zbytek jsme zvládli dva za jeden den,“ říká majitel a upozorňuje: „Když člověk staví svépomocí, měl by si spočítat nejen to, kolik peněz tím ušetří, ale i to, jak dlouho bude stavba trvat. Je proto důležité, dělat věci jednoduše.“

Jednoduchost a rychlá realizace byly výhodou i u stropů ze systému Ytong. „Jeřáb je položil za tři hodiny a hned se po nich dalo chodit,“ pochvaluje si Martin. „Cenově vyšly stejně jako železobetonový strop, a nebyla nutná složitá příprava ani čekání na vytvrzení.“

Díky jednoduché konstrukci mohla rodina postavit dům svépomocí v rozumném čase – zhruba za čtyři roky. Nikam však nespěchali a většinu prací zvládl majitel sám. Dům včetně fotovoltaického systému a garáže vyšel na zhruba 4,5 milionu korun, výstavbou svépomocí se přitom podařilo ušetřit téměř 30 % (asi 1,3 milionu korun)

ložnice

Praktický interiér. Majitelé nechtěli zbytečně velký dům, plánovali ho „takový akorát“. Při jeho zařizování se proto snažili prakticky využít veškerý prostor, který měli k dispozici. Zajímavým nápadem je skleněná příčka, díky které působí manželská ložnice i koupelna ještě vzdušněji.

Eričin pohled

Na tomto domě mě okouzlila jeho přirozenost, za kterou stojí jednoduchá řešení, logika a promyšlenost do posledního detailu. A nebyl to jen nekomplikovaný tvar či konstrukce, ale například i kombinace elektrické „podlahovky“ s fotovoltaikou na střeše. Výhodu jednoduché realizace vytápění tak doplnil ekologický zdroj energie, který efektivně snižuje provozní náklady. Potěšilo mě i propojení se zahradou, které je podle mě největším benefitem bydlení v rodinném domě. Zde ho využili opravdu naplno. Zajímavý byl také dojem z interiéru, který v tom nejlepším slova smyslu ošálil smysly – ačkoli místnosti nejsou velké, díky promyšlenému, jednoduchému, ale funkčnímu zařízení, střídmé barevnosti, otevřenosti, a zejména intenzivnímu propojení se zahradou působí příjemně vzdušně.

zděný rodinný dům

počet podlaží 1 + podkroví

obytná plocha 112 m² + 80 m² terasa

lokalita Liptovské Sliače

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: moderní domy zděné domy
Sdílejte článek

Diskuze