Zdroj: Studio X

Po poslední proměně se prvorepubliková vila nedaleko Hradce Králové změnila k nepoznání

02. 03. 2022
Diskuze (2)
Sdílet

Vila nedaleko města Hradec Králové, která byla postavena v roce 1932, podstoupila už několik proměn. První přestavba v roce 1999 vedla k otevření zubní ordinace s čekárnou v přízemí domu tak, aby v ostatní části mohla pohodlně bydlet pětičlenná rodina. V roce 2009, díky dalším změnám, vznikla v podkroví ložnice a dětský pokoj, zároveň byla opravena fasáda domu. A to stále není všechno.

Proměny a rekonstrukci vily v letech 2019 až 2020 mělo pod palcem Studio X, konkrétně designérka Kateřina Horská. Jak vypadá vila po poslední proměně? Mnoho rodin mění zařízení nebo rekonstruuje domy a byty tehdy, když z hnízda vyletí děti. Poslední rekonstrukce vily z první republiky měla podobný motiv.

Prvorepubliková vila s krásnou zahradou

Vila nedaleko města Hradec Králové, která byla postavena v roce 1932, podstoupila už několik proměn. Zdroj: Studio X

V konečném důsledku se však proměnil celý interiér a atmosféra v něm. Po odchodu dospělých dětí byla v horním poschodí vybudována nová koupelna. Z dětských pokojů se staly pokoje pro hosty s šatnou. Zároveň byl kompletně změněn interiér ostatních místností, včetně nábytku, osvětlení, dlažby a malby.

Přečtěte si také:
Zajímavý dům v klidné časti Zlína s působivým výhledem

I po letech jako na návštěvě? Určitě ne!

Už při prvním pohledu na proměnu jednotlivých místností z prostoru vyzařuje klid a pohoda. Proměna interiéru této historické vily je jasným důkazem toho, co si Studio X předsevzalo jako vlastní motto: „Naší snahou není vytvořit na první pohled úchvatný interiér, ve kterém si budete i po letech připadat jako na návštěvě, ale takový interiér, ve kterém se budete cítit pohodlně, útulně a kam se budete těšit. Takový interiér, kde bude mít každý svůj koutek, ale kde bude i místo na společné posezení.“

Bílá předsíň se stromečkovou pokládkou

Vstupní část se dočkala nové matné dlažby ve stylu stromečkové pokládky. Zdroj: Studio X

Útulnost, vlídnost, minimalistické i původní prvky

Autorka proměny Kateřina Horská konkrétně k proměně ve vile, k níž se stále ráda vrací, doplňuje: „Celkově jsem se snažila vnést do interiéru útulnost a doplnit tak vlídnost, která mě v domě přivítala. Při každé realizaci ctím daný prostor, jeho původ a charakter. Je pro mne důležité, aby se klient v hotovém interiéru cítil jako doma, a ne jako na návštěvě.

Přečtěte si také:
Skutečná výzva pro architekty: Dům, který spojuje dva břehy

V tomto domě je mnoho zajímavých detailů a původních kousků nábytku, které jsem s radostí zachovala, případně lehce osvěžila (například změnou barvy). Celou realizaci jsem zakončila dekorem, výběrem polštářů, textilií, povlečení, ručníků, nádobí, svíček a doplňků. Potom jsme společně s paní majitelkou věšely rodinné fotky v chodbě a na schodišti. Důvěra ze strany klienta byla velká a já si toho velmi vážím.“

Obývací pokoj s knihovnou a horčicovým ušákem

V obývací části jsou bílé knihovny s detailem dubové spodní police. Zdroj: Studio X

Co se zachovalo z původního stavu a co je ve vile nové?

Proměny se dotkly prakticky všech prostorů, někde byly větší, jinde menší. Začněme v přízemí. Vstupní část se dočkala nové matné dlažby ve stylu stromečkové pokládky, původní schodiště bylo renovováno a natřeno nově. Kromě malby stěn dostalo přízemí nové osvětlení, přibyla předsíňová stěna. Atmosféru harmonizuje sisalový běhoun. Kompletně nová je koupelna. Kuchyň, jídelní část, obývací pokoj se těší ze změny obkladu zástěny kuchyňské linky, z nového jídelního stolu z masivního dubu a ikonických židlí DKW firmy Vitra.

Obývací pokoj s knihovnou a horčicovým ušákem

V rohu obývacího pokoje se nachází moderní ušák v medové barvě se zeleným kovovým stolkem. Zdroj: Studio X

Původní dřevěná podlaha, pohodlné sezení, stará komoda

Původní dřevěná podlaha byla zbroušena a nalakována – eleganci jí potom dodalo nové bílé lištování. V obývací části jsou bílé knihovny s detailem dubové spodní police. Tmavě zelenou sedačku se vzorem rybí kosti doplňují stolky od firmy Ton. Zajímavý kontrast vytváří vlněný tkaný melírovaný koberec, který má střapce neobvykle na delších stranách.

Přečtěte si také:
Dvousetletá chata se stala pro rodinu novým domovem

V rohu obývacího pokoje se nachází moderní ušák v medové barvě se zeleným kovovým stolkem. Původní obrazy a staré rodinné fotky doplňují nové grafiky Jiřího Samka. Původní komoda byla s velkou úctou ponechána na svém místě a doplněna o éterickou skleněnou lampu. Celý obývací pokoj, jídelní a kuchyňskou část prolíná jemná černá linie v podobě kreseb na obkladu kuchyňské linky, drátěných židlí, stolků v obývací části a nástěnné lampy. Všechny knihovny a skříně vytvořilo podle návrhu na míru stolařství Thor.

Prosvětlená jídelna s dřevěným stolem a designovými židlemi

Původní dřevěná podlaha byla zbroušena a nalakována – eleganci jí potom dodalo nové bílé lištování. Zdroj: Studio X

Noční zóna v poschodí patří i hostům

V horním podlaží se nacházejí dva pokoje pro hosty, které byly původně dětskými. Jeden pokoj pro hosty je s manželskou postelí a stačila mu kosmetická úprava, nové doplňky, světla, tapeta. Druhý pokoj pro hosty je charakteristický zeleným křeslem. To je zároveň jediné v pokoji původní. Prostory zútulňují zajímavé vzorované tapety Lavmi.

Původní renovované bílé schodiště

Původní schodiště bylo renovováno a natřeno nově. Zdroj: Studio X

Veškerý nábytek v druhém pokoji včetně postele s úložným prostorem je vyroben na míru. Kompletně nová je i koupelna v poschodí. Velké proměny se dočkala ložnice majitelů, ve které je všechno nové. Malba, grafiky, jejichž autorem je René Řebec, knihovna na míru, designový psací stůl… Svědkem starých časů je pouze židle tonetka, která dostala nový nátěr.

Nový obklad terasy, zahrada jako pýcha pana domácího

Na příjemný interiér navazuje nádherná zahrada. Nachází se v ní více než sedm set druhů rostlin a je doménou pána domu. „Nový obklad terasy a schodiště do zahrady jsem doplnila šedou kovovou lavičkou od firmy Hübsch. Návrh tohoto interiéru byl vzhledem k důvěře majitelů a jejich smyslu pro design velmi příjemnou prací. S výjimkou kompletních úprav koupelen, nedošlo k žádným větším stavebním úpravám,“ uzavírá náročnou proměnu vily, která začala úplně nenápadně změnou funkce dvou dětských pokojů, Kateřina Horská.

Terakotové schodiště z domu do zahrady

Terasa má nový obklad. Zdroj: Studio X

Rekonstrukce vily z první republiky

ateliér: Studio X

autorka: designérka Kateřina Horská

lokalita: okolí města Hradec Králové

realizace: 2019 – 2020

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Studio X

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: historické domy moderné domy moderni bydleni prvorepublikový dům retro styl skandinavský styl vily
Sdílejte článek

Diskuze

  • Zubaři vydělávají statisíce!To se to přestavuje když to financujípacienti.

    Karel
  • V mých očích tomu chybí duch. Je to taková neosobní slátanina původního domu a novějších materiálů. Vyrostla jsem v prvorepublikové vile, miluji to kouzlo, ale tady ho necítím.

    Anna