Zdroj: Arch. Viramonte Gonzalo

Náročný terén pozemku se rozhodli neupravovat. Jedinečný dům mu naplno přizpůsobili

18. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Mladý pár se dvěma malými dětmi si vyhlédl pozemek v argentinském městě Villa Allende. Nevelké město je oblíbenou turistickou destinací. Leží blízko hor, ale má i samo co nabídnout. Parcela, kterou rodina koupila, nabízí zajímavé výhledy na město a impozantní krásu původní vegetace.

Projekt nazvaný „Terrazas de la Villa Housing“ po dokončení představuje terasovitě uspořádanou moderní bílou hmotu s různorodými okny umístěnými tak, aby poskytovala zajímavé výhledy, a konzolovitě vysunutým horním podlažím, pod kterým se skrývá venkovní terasa s posezením.

Terasovitě uspořádaná moderní bílá hmota s různorodými okny

Rodinný dům se rozvíjí ve dvou objemech, které mají rozdílné funkce. Zdroj: Arch. Viramonte Gonzalo

Osazení stavby do prostředí reaguje na topografii místa. Na přístupovou cestu navazuje kryté parkovací místo a klikaté schodiště, po kterém vystoupáte ke hlavnímu vchodu.

Přečtěte si také:
Terasovitá dřevostavba v strmém svahu s ekologickou zahradou

Objemová a funkční jednoduchost

Výchozí myšlenkou projektu bylo neměnit, neupravovat, nepřizpůsobovat pozemek, ale naopak stavbu přizpůsobit přirozenosti svahu a jeho nepravidelnostem. Rodinný dům se tak rozvíjí ve dvou objemech, které mají rozdílné funkce.

Terasovitě uspořádaná moderní bílá hmota s různorodými okny

Hlavní objem je v přímém propojení s exteriérem a v něm se odehrávají všechny společenské aktivity. Zdroj: Arch. Viramonte Gonzalo

Přízemí zahrnuje parkování, technickou místnost a vstup. Hlavní objem je v přímém propojení s exteriérem a v něm se odehrávají všechny společenské aktivity. Horní poschodí je řešeno jako soukromá noční zóna, zahrnuje hlavní ložnici rodičů s koupelnou a šatnou a dva dětské pokoje. Celý interiér, každá jeho místnost, komunikuje s terénem a okolím stavby.

Terasovitě uspořádaná moderní bílá hmota s různorodými okny

Celý interiér, každá jeho místnost, komunikuje s terénem a okolím stavby. Zdroj: Arch. Viramonte Gonzalo

Cihly, kamenný obklad, jednoduchost

Materiály realizace jsou vybrány pečlivě tak, aby stavba působila skromně, jednoduše a bez ozdob. Dům byl postaven tradičním systémem zdění z keramických cihel a kamenného obkladu s využitím trámové desky a polystyrenových cihel. Okna jsou hliníková.

Přečtěte si také:
Členitý moderní dům se dvěma terasami a bazénem

Rozmanitá okna, střešní světlíky a clony

Autoři projektu dostali dovnitř přirozené světlo nejen různě položenými okny, ale i světlíky ve střeše. Ovládání světelnosti v interiéru dosáhli použitím bílých perforovaných clon/okenic, které se dají úplně otevřít.

Terasovitě uspořádaná moderní bílá hmota s různorodými okny

Horní poschodí je řešeno jako soukromá noční zóna, zahrnuje hlavní ložnici rodičů s koupelnou a šatnou a dva dětské pokoje. Zdroj: Arch. Viramonte Gonzalo

Díky těmto pohyblivým prvkům se přirozené světlo stává zajímavým faktorem v interiéru, měnícím se v různých denních a ročních dobách.

Terrazas de la Villa Housing

architektonické studio: Octava Estudio Cba

lokalita: Villa Allende, Córdoba, Argentina

zastavěná plocha: 274 m2

realizace: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Arch. Viramonte Gonzalo

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: geometrické tvary minimalistické domy moderni bydleni moderní domy ve svahu rodinne domy venkovní terasy
Sdílejte článek

Diskuze