Členitý moderní dům se dvěma terasami a bazénem

21. 08. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Jednou z bratislavských oblastí, ve kterých dnes rostou nové domy, je Vrakuňa. Má dostatek služeb pro pohodlný život, ale vedle toho i nádech příjemného venkovského prostředí.

trávnik pred domem

Foto: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Největším negativem této lokality je doprava, v blízkých letech by se však měla situace zlepšit. Pozemek v této části Bratislavy (kdysi zahrádkářské oblasti na východě města) si pro nový dům vybral i starší manželský pár.

Protože nepotřebují každý den jezdit do centra, a hlavně ne v tu dobu jako pracující, pohodlí nového domova a soukromí v příjemném prostředí s bazénem pár kroků od ložnice si mohou naplno vychutnávat.

Půdorys nemusí být čtverec či obdélník

Na rozdíl od moderních domů, které využívají jen základní geometrické tvary, je půdorys tohoto domu členitý a tvoří ho více celků. Žádné dva z nich nemají stejné rozměry. Díky členitosti vzniklo mnoho zajímavých a praktických detailů.

„Především dvě exteriérové terasy, každá s jinými světelnými a pobytovými kvalitami, všechny jen na skok od centrální kuchyně,“ popisují architekti.

fasáda domu z cihly

Foto: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Šikovná řešení

Jižní terasa kopíruje celou fasádu domu orientovanou do zahrady a k bazénu. Je kryta betonovou konzolou a dřevěnými, zčásti posuvnými lamelami. Vytvářejí částečný stín a na druhé straně zabraňují nežádoucím pohledům od sousedů.

Dostanete se na ni nejen z hlavní denní místnosti, kterou zahrnuje spojená kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, ale i z pracovny a ložnice manželů. Na širší část terasy navazuje bazén a vydlážděný prostor určený k posezení u vody. Musí to být skvělý pocit ráno vstát, přejít pár kroků k bazénu a zaplavat si!

kamená terasa

Foto: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Druhá terasa je ve stínu

Zatímco jižní terasa je dřevěná, druhá severní je kamenná a stinná. Posezení na této terase zpříjemňuje vzrostlá třešeň, kterou se podařilo zachovat jako pozůstatek původní ovocné zahrady. Prostě ideální únik před bratislavskými letními vedry i shonem velkoměsta.

Celkový vzhled domu dotvářejí zvolené materiály: cihla, dřevo, beton, travertin a sklo, jsou trvalé a nadčasové.

Architektům se podařila příjemná hra s cihlou, hlavním materiálem fasády domu. Mozaikovými průsvity dosáhli pronikání světla do interiéru i v méně světlých zónách.

dřevená terasa s bazénem

Foto: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Centrem je kuchyň

Garáž je řešena jako samostatný blok, okolo ní se ovíjí přechod do obytné zóny a už zmíněná kamenná terasa. Ústřední místností půdorysu samotného domu je kuchyň. Paní domácí z ní má přehled o dění v celém domě. Ještě praktičtější je rychlý přístup z kuchyně na jižní i severní terasu.

Ložnice majitelů má vlastní šatnu a hygienické zázemí. Kromě ní se tu nachází ještě jedna menší ložnice, další koupelna, pracovna a technické zázemí. Každý prostor má svůj specifický charakter a vlastní atmosféru.

kuchyne v dome

Foto: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Dům s patiem ve zkratce

architektonický ateliér: Beef architekti

projektový tým: Rado Buzinkay, André Ferenčík, Jakub Viskupič, Gabika Masláková

lokalita: Bratislava-Vrakuňa

projekt: 2015 až 2016

realizace: 2016 až 2018

plocha pozemku: 959 m²

zastavěná plocha: 261 m²

podlahová plocha: 229 m²

užitková plocha: 229 m²

obestavěný objem: 1 257 m3

Sabína Zavarská
Foto: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: cihlova fasada cihlové domy patio rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze