Zdroj: Rigips

Pískovcovou stodolu proměnili ve vysněné bydlení

06. 04. 2021 Sdílet

Lidé se často vracejí ke kořenům, k přírodě a jedním z takových důkazů je i povedená rekonstrukce stodoly v Branžeži. Tato proměna respektuje okolní ráz krajiny a je skvělou ukázkou využití přírodních materiálů včetně sádrokartonu. Mladé rodině k jejich vysněnému bydlení pomohla i výhra materiálu v Rekonstrukční výzvě, soutěži pořádané výrobcem Rigips, do které se můžete do konce dubna přihlásit i vy.

Jedním z nejdůležitějších faktorů při koupi domu byla pro rodinu jeho lokace, a nejen proto si vybrali Český ráj. „Je to chráněná krajinná oblast. Romantika pod skálou u rybníka. Stála zde původně stodola a nic tu nebylo, jen seno a kupa harampádí,“ popisuje pan Erben původní stav. „V té stavbě je kus mé duše. Měl jsem jasnou představu a na projektování domu jsem se od samého začátku aktivně podílel. Chtěli jsme zachovat ráz krajiny, respektovat původní stavbu a rekonstruovat dům převážně pomocí přírodních materiálů,“ dodává majitel domu.

Majitelé domu

Použité hliněné omítky interiér velmi zútulňují. Rustikální prvky navíc vytváří příjemný romantický pocit. Zdroj: Rigips

Sádrokarton v podkroví nezatížil stropy

Vzhledem k zachování původních obvodových konstrukcí a stáří stodoly se majitelé rozhodli použít pro podkroví lehčí materiály, které zbytečně nezatěžují stropy. Právě v patře je využito sádrokartonových desek Rigips, a to do šikmin střechy. „Sádrokarton jsme použili hlavně kvůli odlehčení, manipulace s ním je příjemná a oproti dřevu je výrazně lehčí, materiál je navíc poměrně dost odolný,“ popisuje výhody sádrokartonu pan Erben.

Dětský pokoj

Sádrokarton Rigips hrál stěžejní roli při rekonstrukce podkrovních prostor bývalé stodoly. Zdroj: Rigips

Právě při rekonstrukcích je sádrokarton stále oblíbenějším materiálem a jeho montáž zvládne i šikovný kutil svépomocí. „Díky výstavbě suchou cestou můžete rekonstruovat nehledě na ročním období a vyhnete se čekání na vyzrávání a schnutí. Díky tomu je možné každou rekonstrukci zkrátit zhruba o polovinu,“ vysvětluje Robert Hošek, garant technické podpory Rigips.

Jak si vybrat ten správný sádrokarton

Nejčastěji jsou sádrokartony rozděleny dle barev a každá z nich představuje určité vlastnosti materiálu. Bílé desky jsou základní kvality, nejlevnější a najdou využití v chodbách a jiných místnostech s běžnou vlhkostí. Na trhu jsou však i desky s přidanou hodnotou jako je např. růžová, protipožární deska, která je vhodná do konstrukcí s vyšší požární odolností. Zelená deska, která se díky své impregnaci poradí s vyšší vzdušnou vlhkostí v koupelnách či kuchyni. Velmi oblíbenou deskou je také ta modrá, akustická. Tu využijete pro odhlučnění mezi dvěma místnostmi či hluků z chodby domu. „Modrá akustická deska Rigips obsahuje navíc technologii Activ’Air®, která pohlcuje formaldehyd. Doma si tak užijete nejen ticho a klid, ale také čistý a zdravý vzduch,“ doplňuje Robert Hošek.

Spodní patro s pískovcovým základem

Spodní patro domu respektuje pískovcový základ původní stodoly, zároveň využívá kombinaci dřeva a dalších přírodních materiálů. Zdroj: Rigips

Pokud potřebujete desku, která je univerzálně použitelná – impregnovaná, protipožární a pomůže vám s odhlučněním prostoru, je vhodné zvolit vysokopevnostní sádrokarton Habito® H. Ten najde využití nejen na příčky, ale i v podhledech a při rekonstrukci koupelen a kuchyní. Na jeden kotevní bod unese až 34 kg na běžný vrut do dřeva a oproti zděné technologii je výsledná příčka až 7x lehčí, tudíž zbytečně nezatěžuje stropy např. při rekonstrukcích starých domů a bytů.

Obvodové pískovcové zdivo a krovy s trámy

Z původní podoby stodoly zůstalo po rekonstrukci jen obvodové pískovcové zdivo a krovy s trámy. Zdroj: Rigips

S proměnou pomohla i výhra v Rekonstrukční výzvě

Kompletní rekonstrukce stodoly trvala mladé rodině V Branžeži téměř tři roky a k její výsledné podobě významně přispěla i výhra v Rekonstrukční výzvě Rigips. Ta umožnila snížit náklady primárně na dokončení podkroví.

Podkroví s koupelnou

Sádrokarton Rigips hrál stěžejní roli při rekonstrukce podkrovních prostor bývalé stodoly. Zdroj: Rigips

Plánujete podobně jako pan Erben rekonstrukci? Můžete se zapojit do probíhající Rekonstrukční výzvy i vy. Čeká na vás výhra materiálu značky Rigips a ISOVER (sádrokarton, izolace, tmely a jiné) v hodnotě až 150 tis. Kč. Nezáleží na tom, zda rekonstruujete pokoj, dům či byt. Své projekty můžete přihlásit až do 30. 4. 2021 na www.rigips.cz/vyzva.

Zdroj: PR článek Rigips

Kategorie: Stavební materiály
Tagy: podkroví rekonstrukce stodoly rodinne domy sádrokartonové stěny zrekonstruovaná stodola
Sdílejte článek