Zdroj: istock

Nejčastější chyby při praní prádla, které možná děláte i vy

30. 09. 2021
Diskuze (5)
Sdílet

I když pereme několikrát týdně a máme k tomu šikovné pomocníky, velmi často děláme při praní nějaké chyby. Přeplněná pračka, příliš pracího prostředku a použití nevhodného programu jsou jen některými z nich.

Zuřivé drhnutí fleků a skvrn

Různé druhy skvrn a fleků od jídla, nápojů, trávy a krve mnozí řeší základním postupem našich babiček. Posypou práškem na praní nebo vezmou mýdlo, či dokonce kartáč a drhnou, dokud flek alespoň do jisté míry nezmizí. Výsledkem tohoto zuřivého drhnutí však často bývá poškozená tkanina a nečistoty mohou proniknout ještě hlouběji.

Přečtěte si také:
Víte, jak správně uložit nádobí do myčky? I vy opakujete tyto chyby?

Jak tedy odstranit skvrny? Hlavní pravidlo zní: čím dříve, tím lépe! Netřete tkaninu o sebe, použijte přípravek na odstraňování skvrn, nechejte působit a potom běžným způsobem vyperte v pračce.

Flek od kávy a čistící přípravek

Zdroj: istock

Příliš pracího prostředku

Možná si myslíte, že když vám „ujede ruka“ a dáte do pračky více přípravku na praní, než je potřeba, nic špatného se nemůže stát. Nebo že více znečištěné prádlo potřebuje více přípravku. Není tomu tak. Přebytečná pěna zadržuje nečistoty z oděvů. Ty se zachytávají v místech, která nemusejí být dobře propláchnutá – například pod límcem a na zdvojených vrstvách patentů na rukávech, což vede k hromadění bakterií.

Přeplněná pračka práškem

Zdroj: istock

Přeplnění pračky

Když se naplní koš na špinavé prádlo, je velmi lákavé všechno nejednou nacpat do pračky a mít vypráno. Přetěžovat pračku však není úplně nejlepší nápad. Čím víc prádla dáte prát, tím méně prostoru bude na samotné praní, tedy promílání se ve vodě. Výsledek? Část nečistot zůstane a může se stát, že prádlo bude páchnout. Řiďte se tím, na kolik prádla je vaše pračka vyrobena, a raději vyperte nadvakrát než najednou, když vidíte, že v bubnu už není dost místa.

Přečtěte si také:
Jak sušit prádlo v zimě? Je sušení na radiátorech správné?

Nečteme si štítky na oblečení

Řekneme si – svetr jako svetr, tričko jako tričko… I když to na první pohled nemusí být vidět, některé tkaniny jsou na teplotu citlivější než jiné. Předem si pročtěme doporučení výrobce uvedená na štítcích a prádlo netřiďme jen podle barvy, ale i podle teploty, při které se může prát. Jinak budeme zbytečně nadávat na špatnou pračku.

Prádlem zaházená pračka

Zdroj: istock

Nezapínáme zipy

Mnozí před praním nezapínají zipy na kalhotách či bundách – aby se lépe vypraly. Avšak kovové či umělohmotné zuby zipu mohou zachytit jemné a tkané oblečení, které se pere spolu s nimi. Lepší je všechny zipy uzavřít a obzvlášť jemné kousky prát samostatně nebo v síťovaném pytlíku na prádlo.

Ruka zapíná zip

Zdroj: istock

Nadměrně používáme bělidlo

Než sáhnete po bělidle, dobře si to rozmyslete. K odstranění bílkovinových skvrn (pot, krev, fleky od jídla) často není nutné. Máte-li obavy, že fleky běžným praním nesejdou, můžete vyzkoušet i jednu přirozenou alternativu, vhodnou na bavlněné tkaniny: ponořte ponožky, trička a spodní prádlo do velkého hrnce s vodou s několika plátky citrónu a pár minut povařte.

Přečtěte si také:
Je pravda, že skutečně stačí na dezinfekci v domácnosti ocet?

Nevěnujeme se údržbě pračky

Pračka sice oblečení čistí, ale sama také potřebuje péči. Kromě pravidelného čištění filtru – alespoň jednou měsíčně – nezapomínejme na čištění bubnu. Moderní pračky mají předprogramovaný program na čištění bubnu, který používá vysokou teplotu, stačí ho jen navolit a spustit.

Žena čistí pračku

Zdroj: istock

Existují též přípravky, které pračky vyčistí zevnitř, vydezinfikují. Po každém praní bychom však měli dočista a dosucha utřít gumu kolem dvířek, může se tam z vlhkosti tvořit plíseň. A také bychom měli čas od času vyčistit dávkovač na prací prostředek a aviváž.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: ekologické praní pracky prani úklid v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze

 • Mě by zajímalo co by jste doporučili na opravdu dlouhotrvající vůni. Aviváž je dle mě nedostačující, rychle vůně vyprchá a dost často mi dělala na oblečení i fleky. Nedávno jsem slyšela o parfému na praní, který má mít velice intenzivní vůni při kapce do pračky. Nemáte zkušenost?

  Lucie
 • Souhlasím s tím, že aviváž je pro dlouhotrvající vůni nedostačující… Parfémy jsou super, moc se mi líbí jak provoní celou skříň a do pračky se dává kapka.

  Katka
 • Již dlouho hledám něco co by mi prádlo provonělo a hlavně vydrželo nějakou dobu vonět a ne po jednom dnu, při použití klasické aviváže, že už nevoní. Ty parfémy tedy vydrží? Mohu se zeptat co je to za parfémy? Děkuji moc 🙂

  Danuše
 • Jsou to parfemy puellavune, prvně jsem si objednala pouze vzorky, abych zjistila jaká vůně pro mě bude nejlepší a teď už kupuji jen to velké balení :-). Teším se vždy až nastrádám prádlo, abych mohla zase prát, jsem na tom tak trochu závislá :-).

  Katka
 • Katy, moc děkuji, objednala jsem si také vzorky a doufám, že mi dojdou rychle, abych je mohla vyzkoušet 🙂 Každopádně jsem se dívala na zkušenosti na jejich facebookových stránkách a hodně je tam chválí!

  Danuše