Sušení prádla

Jak sušit prádlo v zimě? Je sušení na radiátorech správné?

05. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Sušení prádla v zimním období vždy vyvolávalo diskuse. Na balkon ho nemůžete dát, v domácnosti sušák zavazí, a tak často končí na radiátorech. Rychle se vysuší a navíc bude byt provoněn. Je to však v pořádku i po zdravotní stránce?

Sušení prádla na radiátorech se zdá být skvělým způsobem, jak mít v zimě prádlo co nejdříve suché. Některé studie však ukazují, že bychom to neměli dělat. Proč?

V zimním období se plicní lékaři a imunologové totiž nejčastěji setkávají s onemocněními, která jsou následkem vdechnutí nebezpečných plísňových spór rodu Aspergillus.

Kdy určitě ne

Většina z nás je proti této plísni odolná, ale pro děti a lidi s oslabenou imunitou může znamenat vážný problém a způsobit nebezpečné infekce. V nejhorším případě až život ohrožující stavy. Rozhodně bychom neměli sušit prádlo na radiátorech v domácnosti, kde žijí lidé, kteří trpí astmatem, rakovinou a oslabenou imunitou. U nich může tato plíseň vyvolat plicní aspergilózu – stav, který způsobuje nenapravitelné a někdy až smrtelné poškození plic a nosních dutin. Stupeň závažnosti onemocnění závisí na různých faktorech. Projevy se pohybují od mírného sípotu až po vykašlávání krve.

Sušení prádla

Zdroj: istock.com

Jak snížit riziko

Vždy, když nemáte jinou možnost, musíte nebo chcete prádlo sušit na radiátorech, otevřete okno alespoň na větračku. Prádlo nechejte sušit v místnosti, kde se nejméně pohybujete, především mimo ložnici. Rozhodně není dobrým řešením ani sušení prádla na šňůrách ve vlhké koupelně, raději ho vyvěste na sušák v jedné z méně navštěvovaných místností a pootevřete okno.

Přečtěte si také:
Ekologické pračky aneb praní bez chemie

Náš tip: Nikdy nevěšte prádlo na elektrický radiátor! Snadno vznikne požár.

Sušení prádla

Zdroj: istock.com

Důležitý je i stupeň vlhkosti

Není domácnost jako domácnost. Mnohé starší byty a domy jsou vlhké samy o sobě, dokonce mohou mít nebezpečné spóry na stěnách pokojů, především v kuchyni a koupelně – aniž byste o nich věděli. Pokud v takovéto domácnosti sušíte prádlo na radiátorech či ohřívačích, přikládáte další polínko do ohně.

Suché prostory sušení prádla na radiátorech snášejí lépe, ale ani tak to nemusí být pro citlivé osoby v pořádku. Pokud si všimnete kondenzace páry na okně, je to špatný signál. Dobře se podívejte kolem rámu oken, zda nenajdete černé skvrny charakteristické pro plíseň v pokročilejším stádiu.

Sušení prádla

Zdroj: istock.com

Zaplatíte více za teplo

Nejde však jen o potenciální zdravotní rizika. Díky sušení prádla na radiátorech můžete nahlédnout také hlouběji do peněženky. Proč? Jsou-li radiátory pokryty vlhkým prádlem, kotel, respektive vytápěcí systém spotřebuje více energie na to, aby udržel obytné prostory vytopené. Už jen samotná zvýšená vlhkost v místnosti znamená, že na její vyhřátí bude třeba většího množství energie. Tedy i více peněz.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Vytápění
Tagy: sušení prádla v bytě sušení prádla v zimě
Sdílejte článek

Diskuze