Zdroj: Istock

Jak správně vyprat tenisky, aby se nepoškodily?

24. 01. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Dnes nepoužíváme tenisky jako kdysi – jen na sport a cvičení, jsou stále častěji naší celodenní obuví. To znamená, že nejenže si musíme vybírat pohodlné modely, které něco vydrží, ale také se musíme starat o jejich údržbu. Naštěstí mnohé tenisky se dají v podstatě jednoduše vyčistit a mohou vypadat jako nové. Jak na to, abychom je při čištění nepoškodili?

Není žádným tajemstvím, že čím více obuv používáme, tím je opotřebovanější a bohužel se na ní i v ní soustřeďují různé nečistoty. Určitě už mnozí z vás zkoušeli tenisky hodit do pračky. Pokud jste použili jemné nebo ruční praní, mohli jste se dočkat pozitivního efektu, což ale také záleží na kvalitě tenisek. Intenzivnější praní může znamenat i jejich zničení – odlepení nebo nalomení podrážky či různá jiná poškození.

Přečtěte si také:
Jak udržet matrace čisté?

Co musíte vědět, když chcete vyprat tenisky v pračce?

V prvé řadě je třeba vědět, že ne všechny tenisky jsou uzpůsobeny tomu, aby přečkaly cyklus máchání a ždímání. Většina výrobců obuvi nedoporučuje prát tenisky v pračce, protože některé čisticí prostředky a promíchávání v bubnu pračky mohou způsobit poškození. Nejčastěji jde o rozpuštění lepidla a odlepení nebo poškození částí podrážky.

TIP: Existuje celá řada druhů obuvi, pro které praní není vhodné. Takovým příkladem jsou materiály pro barefoot obuv nebo turistické membránové boty.

Tenisky v pračce

Zdroj: Istock

Jak zjistit, zda jsou vaše tenisky dostatečně pevné, aby vydržely otáčky v pračce? Přečtěte si pokyny k péči o tenisky na webové stránce výrobce. Další možností je zvolit nejjemnější ždímání.

Jak vyprat tenisky v pračce, aby vypadaly jako nové?

  1. Nejprve odstraňte všechny pevné a zatvrdlé nečistoty, a to i z podrážky. Nejlepší způsob je nejprve tenisky nasucho vyčistit kartáčem, speciálně jde-li o plátěné. Předejdete zažrání špíny hlouběji do textilie během praní. Na zaschlou špínu můžete použít i zubní kartáček. Nakonec tenisky oklepejte podrážkami o sebe navzájem.
  2. Vytáhněte šňůrky a vložky z tenisek, vložte je do síťovaného pytlíku na praní jemného prádla a vyperte s běžným prádlem. Takto zůstanou všechny části tenisek pohromadě a šňůrky nebudou při praní dělat nekontrolovatelnou neplechu, jako když je necháte v teniskách. Navíc by se ani tak dobře nevypraly.
  3. Na praní tenisek vždy používejte jemný cyklus se studenou vodou a jemným čisticím prostředkem na prádlo.

Jak vyprat tenisky ručně?

Ruční čištění špinavých tenisek je nejbezpečnější možnost. Vyčistíte je za deset až patnáct minut, což rozhodně není nijak velká časová investice. První dva kroky jsou stejné, jako kdybyste je prali v pračce. Potom pomocí měkkého hadříku nebo zubního kartáčku vydrhněte tenisky jemným čisticím prostředkem na prádlo a opláchněte studenou vodou.

Ruční čištění špinavých tenisek

Zdroj: Istock

Plátěné tenisky důsledně promáchejte, aby se čisticí roztok důkladně vypláchl. Tenisky neždímejte silou, jen vodu jemně vytlačte a nechejte je vyschnout na rovném povrchu na vzduchu. Radiátor není dobrou volbou pro sušení, protože vysoká teplota může poškodit materiály, ze kterých jsou tenisky vyrobeny. Můžete je sušit na parapetu nebo nepřímo u radiátorů, kde už není sálavé teplo.

Náš tip: Nepoužívejte bělidlo

Máte-li původně bílé tenisky a chcete, aby se jim bělost navrátila, nepoužívejte bělidlo. Lepší je použít roztok sody bikarbony: smíchejte stejné díly sody bikarbony, octa a horké vody a nanášejte kartáčkem na botu.

Nejlepší způsob sušení tenisek

Sušení tenisek

Zdroj: Istock

Nikdy nedávejte tenisky sušit do sušičky. Mokrou obuv vyplňte bílými papírovými utěrkami, které jim pomohou udržet tvar. Nasáklé utěrky pak vyndejte a tenisky nechejte volně vyschnout – nevystavujte je přímému slunečnímu záření. Až když budou úplně suché, vložte do nich vyprané a vysušené vložky a šňůrky a můžete tenisky zas nosit – jako nové!

Zapáchají i po praní?

Pokud vaše tenisky i po vyprání stále zapáchají, použijte deodorant na obuv. Jinou možností je hojně potřít vnitřek tenisek sodou bikarbonou a nechat působit přes noc.

Sabína Zavarská
Zdroj: Istock

Kategorie: Koupelny
Tagy: chytrá domácnost domácí pomocníci
Sdílejte článek

Diskuze