Co nepatří do myčky nádobí a jak jinak ji můžete doma využít?

21. 02. 2020
Diskuze (2)
Sdílet

Stalo se i vám, že jste do myčky nádobí vložili něco, co tam nepatří? Výsledek může být velmi nepříjemný. Které materiály do myčky nádobí nepatří a jak jinak využijete myčku nádobí, nemáme-li na mysli jen mytí nádobí?

Nádobí, které do myčky nepatří

Litina

Litinové pánve nebo pekáče do myčky nádobí nedávejte. Zničí se jejich povrch a začnou rezavět.

myčka nádobí

Foto istock

Teflon a pánve či formy s nelepivým povrchem

Je mnoho pánví, které mají uvedeno, že se dají mýt v myčce nádobí. Avšak u některých typů opakované vystavení horké vodě a agresivním saponátům povrch poškodí. Nejlepší je mýt je ručně.

Velmi křehké nádobí

Do myčky nádobí nepatří nic, co je z velmi křehkého skla či porcelánu. Rozhodně sem nedávejte křišťál ani čínský porcelán.

myčka nádobí

Foto istock

Jemné kovy a povrchové úpravy

Některé povrchové úpravy, jako například postříbřené nebo smaltované výrobky, čistěte vždy ručně. Teplo a saponáty zničí jejich povrchovou úpravu. Stejně zmizí i kovové zdobení z porcelánu.

Dřevěné vařechy a desky

Dřevo je porézní, udržuje vlhkost, a navíc se do těchto pórů mohou dostat nečistoty z ostatního nádobí a chemikálie z tablet, které se jen tak snadno nevypláchnou. Navíc se dřevo vlivem vysoké teploty a vlhkosti deformuje a snadno popraská. Nedávejte do myčky nádobí ani nože s dřevěnou nebo lepenou rukojetí.

Ostré nože, struhadla, škrabky

Každý kuchař vám řekne, že ostré nože je třeba mýt ručně. Myčka nádobí pracuje s příliš velkým množstvím vody, což zkracuje jejich životnost a otupuje je. Z téhož důvodu do myčky nádobí nepatří ani struhadla a škrabky.

myčka nádobí

Foto istock

Některé druhy plastů

Z plastů do myčky nádobí vložte jen ty, které jsou označeny symbolem, že se dají takto mýt. Ostatní se mohou při vysokých teplotách deformovat nebo se z nich uvolní škodlivé látky.

Jak ještě můžete myčku nádobí využít?

Podle odborníků ze společnosti Whirlpool myčky nádobí nejsou jen na čištění nádobí. Víte, co se v nich dá ještě mýt?

K neobvyklým předmětům, které myčka nádobí zvládne vyčistit, patří gumové hračky pro psy, baseballové čepice, rošty na grilování a pečení, dokonce též gumáky. Samozřejmě u plastů a čepic nevolte program s vysokou teplotou.

Některé hospodyňky používají myčku nádobí i na čištění kovové mřížky digestoře, houbiček na nádobí či koupelnových doplňků: misek na mýdlo, držáků, sklenic na čištění zubů.

myčka nádobí

Foto istock

Tipy, jak udržet myčku nádobí v dobrém stavu

– Pravidelně čistěte myčku nádobí, včetně filtru a ramen.

– Po každém cyklu zkontrolujte, zda něco ve filtru nezůstalo. Pokud ano, odstraňte to.

– Cítíte-li z myčky nádobí zápach, naplňte dávkovač saponátu bílým octem a spusťte horký cyklus – toto čištění se vyplatí provádět alespoň jednou měsíčně.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: myčky nádobí Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze

  • Díky za informace. O té litině jsem to teda nevěděla. Ale my máme titanové nádobí a spokojeni jsme velmi. Do myčky ho dáváme celkem často. Ale teda abych dala do myčky gumáky, to mě teda fakt nikdy nenapdlo. 😀

    Bára
  • Litina atd OK, ale třeba ty nože jsou naprostá blbost – nože se nemají jak v myčce otupět – ačkoliv jsou tam agresivní chemikálie, tak zase tak moc z toho povrchu „užrat“ nemůžou. A pokud ano, tak naprosto neznatelně ve srovnání s tím, když se používají. Dalo by se říct, že třeba po 300mytích by byl nůž o něco tupější….ale o kolik tupější bude po 300 použitích? Vlastně ani nevím jak jhsem se dostal na tuto stránku, ale co jsem se tady dočetl jsou neskutečné bláboly ve smyslu „jedna paní povídala a tak z toho sepíšeme článek“…

    Atlantis