Opravy v domácnosti
Zdroj: shutterstock.com

Osm nejběžnějších oprav v domácnosti, které zvládnete i sami

27. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Určitě to znáte. Utěsníte tekoucí vodovodní kohoutek a zjistíte, že někde přestala svítit žárovka. Vyměníte žárovku a všimnete si počínající plísně u okna. Zbavíte se plísně a... Každá domácnost představuje jeden velký, nikdy nekončící kolotoč menších či větších oprav.

Důležité je zachytit a vyřešit je včas, čímž si ušetříte větší problémy i finance na jejich opravu. Přinášíme seznam těch nejčastějších spolu s řešením, díky němuž si s nimi snadno poradíte.

Nefunkční odtok v myčce

Pokud vám po použití myčky v ní stojí voda, může být příčina v ucpaném odtokovém filtru. Nápovědou, že tomu tak je, vám bude i zápach v myčce. Jinou příčinou neodtékající vody může být vodní kámen v odtokovém kanálu. Dobrým pomocníkem k jeho odstranění je ocet – stačí ho v misce vložit do myčky a spustit klasický čisticí program.

Nefunkční odtok v myčce

Zdroj: shutterstock.com

Vrzající podlaha

Dřevěná podlaha neustále pracuje – rozpíná se a smršťuje, takže se její části různě uvolňují, a tím způsobují nepříjemné vrzání. Při opravě je velmi důležité přesně identifikovat, která deska vrže, a také ve které své části. V této části vyvrtejte palcovým vrtákem díru až do podkladu (před vrtáním se ujistěte, že pod deskami nejsou žádné trubky nebo kabely!). Do díry zavrtejte šroub, který by měl být mírně pod úrovní desky. Tuto díru pak vyplňte tmelem na dřevo, který neobrušujte, jen ho nechejte jeden den schnout.

Přečtěte si také:
Invaze ovocných mušek v domácnosti? Zbavte se jich přírodní cestou snadno a rychle!

Uvolněné úchytky

Na dřevěném nábytku může častým otvíráním a zavíráním v místě přichycení úchytky vzniknout pohybem šroubu větší otvor, což způsobuje, že je úchytka rozviklaná. Pomůže vám opět tmel na dřevo, ale například i malý kousek zápalky, který do vzniklé mezery vtlačíte.

Protékající záchod

Nejprve zavřete přítok vody do toalety. Následně spláchněte, aby byla nádržka na vodu prázdná. Odstraňte kryt nádržky a vyjměte z ní plovákový ventil, který očistěte saponátem a teplou vodou. Stejně tak umyjte i zbytek nádržky zevnitř (špínu a vodní kámen). Potom zkontrolujte těsnění všech částí splachovacího systému. Jsou-li poškozené, budete je muset vyměnit. Po výměně jednotlivé části znovu namontujte a pusťte přívod vody. Pokud voda stále protéká, pravděpodobně vás nemine výměna celého systému splachování.

Protékající záchod

Zdroj: shutterstock.com

Poškozená stěna

Odloupnutou omítku a část malby, ale i menší praskliny a další nerovnosti opravíte největším pomocníkem každého, i neprofesionálního kutila – tmelem. Spolu se špachtlí jsou v tomto případě nerozlučnou dvojkou, kterou dokážete nevzhlednou stěnu opravit. Před použitím tmelu byste měli tmelené místo opatrně očistit. Potom tmel použijte na celou problematickou část stěny a uhlaďte, aby na stěně nevznikly viditelné nerovnosti. Na menší povrchové opravy stěny můžete použít šlehaný tmel, který je jemnější a snadněji se s ním pracuje.

Přečtěte si také:
Rychlá a levná renovace koupelny či kuchyně? Vyzkoušejte nátěr na dlažbu a obklady!
Poškozená stěna

Zdroj: shutterstock.com

Zapáchající spotřebiče

Cítíte v některých částech domácnosti nepříjemný zápach? Na svědomí ho mohou mít větší spotřebiče, jako je pračka nebo myčka. Dobrou zprávou ale je, že tohoto zápachu se lze jednoduše zbavit. Do prázdného spotřebiče nalejte cca 300 až 400 ml octu a spusťte program s nejvyšší možnou teplotou. Uvolněnou špínu zevnitř spotřebiče pak odstraňte hadříkem, nejlépe pomocí jedlé sody, která má dezinfekční účinky, a několika kapek citrónu pro lepší vůni.

Zapáchající pračka

Zdroj: shutterstock.com

Plíseň u oken

Venku je zima, a proto uvnitř topíme jedna radost. Když však k tomu nepřidáte i pravidelné větrání, můžete se spolehnout, že časem se vám u oken objeví nevzhledná a zdraví škodlivá plíseň. Pokud tam už na vás zákeřně kouká, neotálejte s jejím odstraněním. Nejprve ji seškrábejte, přičemž dávejte pozor, abyste ji neroznesli na nezasažená místa. Následně použijte přípravek proti plísni, který by měl zároveň jejímu dalšímu vzniku předcházet (případně vodu s octem, pokud nejste úplně fanouškem chemie).

Plíseň u oken

Zdroj: shutterstock.com

Voda v ledničce

Problém i řešení jsou podobné jako ve zmíněném případě myčky – obojí nejpravděpodobněji spočívá v odtokovém kanálku. K nové ledničce už výrobci přibalují v rámci příslušenství kartáč na čištění odtoku. Pokud ho nemáte, poslouží vám i tenký drátek, kovová jehlice nebo špejle, kterými odtok párkrát prošťouchněte. Nepomůže-li to, odtok bude zřejmě silněji znečištěný – v tom případě aplikujte roztok s čističem a vlažnou vodou přímo do odtoku, například pomocí injekční stříkačky.

Text: Lucia Blažiová
Foto: shutterstock.com

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: automatické pračky dřevená podlaha dřevěný nábytek myčky nádobí Poškození stěn
Sdílejte článek

Diskuze