Zdroj: iStock

Nastavením oken na letní režim můžete ušetřit. Postup je jednoduchý

07. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Běžný uživatel plastových oken ani netuší, že skrývají několik tajemství. Víte například o tom, že na podzim je třeba nastavit okna na zimní režim a na jaře na letní? Dokonce je to něco, co můžete při trošce zručnosti udělat sami bez toho, že byste museli volat odborníky na nastavování oken. Jak na to? Kde najdete nastavovací systém?

Pokud jste doposud netušili, že během podzimu je třeba okna nastavit na zimní nastavení a na jaře na letní, určitě nejste jediní. Ve skutečnosti je to velmi jednoduché a je efektní naučit se tento snadný trik.

Jak změnit nastavení na rámech plastových oken

Nejprve najděte uzamykací mechanismus. Je součástí kování. Otevřete okno a podívejte se na ně z boku. Jasně uvidíte kovový pás. V oblasti kousek pod klikou okna je pohyblivý mechanismus. Zaměřte se na něj. Obsahuje šroub nebo čep obvykle ve tvaru šestihranu (takzvaná hvězda). Právě tento čep slouží k nastavení režimu okna.

Přečtěte si také:
Eleganci a čistotu domu vyšperkovali na maximum. Zvolili bezrámová okna, která nejsou jen okny

Vše, co je třeba udělat, je vzít imbusový klíč a otočit mechanismus o 90 stupňů. Na některých oknech jsou čepy, na které není třeba použít žádný klíč, dají se otočit prsty, když je mírně nadzvednete – na hlavičce mají rýhu, podle které poznáte, jak je čep otočen.

Okenný majster

Zdroj: iStock

Kdy není nutné měnit nastavení?

Pokud jste okna nikdy nenastavovali do zimního režimu, je velmi pravděpodobné, že je máte automaticky v letním, protože okna z výroby mají standardní nastavení na letní režim. Pokud jste okna nastavovali do zimního režimu, je třeba nastavení změnit.

Přečtěte si také:
Malý průvodce výběrem okna

Jak poznáte, zda máte okna v letním nebo v zimním režimu?

To, zda máte okna v zimním nebo v letním režimu, zjistíte poměrně snadno při samotném otevírání. Okno v letním režimu má určitou vůli, otevírá se lehce a plynule. Naopak, v zimním režimu můžete mít pocit, že okno trochu „drhne“. V zimním režimu totiž křídlo okna dokonale přilne k těsnění.

Další způsob, jak zjistíte nastavení okna

Vložte kousek papíru do těsnění okna. Jde-li to snadno, potom máte okna v letním režimu, je-li papír prakticky nemožné vytáhnout bez roztržení, okno je v zimním nastavení.

Otevřené okno

Zdroj: iStock

Proč nemůžete nechat okna po celý rok v zimním režimu?

Můžete, ale není to dobré. V tom případě budete muset dříve či později vyměnit části rámu okna. Při umístění do zimního nastavení se totiž tlak na těsnění výrazně zvýší. Otevíráním a zavíráním okna se těsnění opotřebuje a potom už budete téměř určitě potřebovat pomoc odborníka.

Přečtěte si také:
U našich sousedů postavili nápadité bydlení: Tři velká kulatá okna jako oči domu

Všechna okna je nutné promazat

Dalším krokem údržby oken, o kterém mnozí nevědí, je promazávání. To je důvod, proč když začne vrzat klika nebo rámový mechanismus, zavolají hned odborníka. Problém můžete přitom vyřešit sami. Stačí alespoň jednou ročně promazat všechny pohyblivé části oken olejem. K tomuto účelu je dobrý například olej do šicích strojů. Jednoduše naneste několik kapek na pohyblivé části rámu okna.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com, urobsisam.sk

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: okenní profily Okenní systémy okna plastova okna
Sdílejte článek

Diskuze