Zdroj: Robert Žákovič

Eleganci a čistotu domu vyšperkovali na maximum. Zvolili bezrámová okna, která nejsou jen okny

30. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Znáte-li rukopis českého architekta Zdeňka Trefila z ateliéru TREF-Architekti, potom víte, že má v oblibě střízlivá řešení a jednoduché tvary. Není se co divit, zkušenosti dlouhá léta získával ve Švýcarsku, kde má moderní jednoduchá architektura silnou tradici. Netkví to však jen ve tvarech, ale v celkové prostorové kompozici, včetně souhry s okolním prostředím. Podívejme se blíže na Vilu CH, jak ji architekt nazval.

Ať se podíváte na stavbu z jakékoliv strany, je pro ni typická geometrická i výrazová čistota. Vila stojí na pozemku, který se svažuje na severozápad, díky čemuž nabízí krásné výhledy na panorama Valašského Meziříčí a beskydské vrchy. Nejvýraznějším prvkem stavby jsou rohová bezrámová okna a velkoformátová prosklení.

Bílý geometrický rodinný dům s velkými bezrámovými okny

Nejvýraznějším prvkem stavby jsou rohová bezrámová okna a velkoformátová prosklení. Zdroj: Robert Žákovič

Mimořádně působivé je velkoformátové prosklení s nadsvětlíkem ve schodištní hale třetího nadzemního podlaží. V nejvyšším místě domu nabízí nerušené výhledy do dálky a zároveň prosvětluje schodiště a okolní prostory. Přední sklo má rozměr 3 x 3,5 m a za zlomem pokračuje ještě dva metry do střechy.

Přečtěte si také:
Prostorný rodinný dům v kopcovitém prostředí moravských Heroltic

Rohová okna bez rámů, černá garážová vrata

Hlavní vstup a příjezd k domu je ze severu. Z této strany vnímáte dům jako jednoduchý bílý kvádr s černými vraty a vstupními dveřmi. Uprostřed fasády v horní části je osazeno charakteristické prosklení s nadsvětlíkem. V přední fasádě je více rohových oken, což umocňuje geometrickou hru tvarů. Výjimečný vzhled má stavba v noci, kdy se rozsvítí světla ve všech prosklených prostorech.

Bílý geometrický rodinný dům s velkými bezrámovými okny

Uprostřed fasády v horní části je osazeno charakteristické prosklení s nadsvětlíkem. Zdroj: Robert Žákovič

Tři podlaží na způsob Raumplanu

Celkově je dům koncipován jako třípodlažní. „V přízemí je vchod a garáž, první poschodí tvoří hlavní obytný prostor předělený schodištěm a koupelnou na obývací pokoj a kuchyň s jídelnou, druhé patří ložnicím. Prostorový koncept je variací ,Raumplanu´. Hlavní obytné místnosti jsme orientovali na jižní stranu, ložnice nabízí rozmanitost výhledů od východu na západ,“ popisuje dispoziční řešení vily architekt Zdeněk Trefil.

Přečtěte si také:
Rodinný dům stojí na malebném místě pod hradem

Bílá zvenčí i zevnitř, interiér harmonizuje světlé dřevo

Podobně jako exteriér i interiér domu je střízlivý, čistý, ale navzdory tomu působí jemně harmonicky. Hlavní slovo má bílá barva v kombinaci se světlým dřevem a mnoho volného prostoru. Vila je z větší části postavena cihlovou technologií s venkovním kontaktním zateplením.

Velká bílá kuchyň s dřevěnou doskou a podlahou

Kuchyň. Zdroj: Robert Žákovič

Vodorovné konstrukce byly realizovány jako monolitické železobetonové. Po levé straně od hlavní zdi domu chrání soukromí obyvatelů vysoký gabionový plot.

Přečtěte si také:
Byt pro mladou rodinu, ve kterém se zaměřili na funkčnost a dlouhou životnost, aby ušetřili při řešení interiéru

Vila CH

architektonický ateliér: TREF-Architekti

autor: Ing. arch. Zdeněk Trefil

spolupráce: Ing. Petr Ramík (projektant)

lokalita: Valašské Meziříčí, Česká republika

plocha pozemku: 2 400 m2

zastavěná plocha: 126 m2

projekt: 2007 – 2018

realizace: 2019 – 2020

okna: Janošík

Sabína Zavarská

Foto: Robert Žákovič

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: kuchyně s ostrůvkem minimalistické domy rodinne domy velkoformátová okna
Sdílejte článek

Diskuze