Způsob, jak vyčistit spáry
Zdroj: istock.com

5 jednoduchých způsobů, jak vyčistit spáry mezi obkladačkami a dlaždicemi bez drahých přípravků

05. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Spáry mezi obkladačkami a dlaždicemi se špiní velmi rychle a někdy se to snažíme raději nevidět. Na to, abychom spáry vyčistili, nepotřebujeme ale žádné drahé přípravky. Poradíme vám pět způsobů, se kterými to hravě zvládnete.

1. Jedlá soda a ocet

Z jedlé sody a vody si připravte hustou pastu: smíchejte tři díly jedlé sody s jedním dílem vody. Tato pasta funguje na všechny barvy spár, ale pozor – ocet je škodlivý pro některé přírodní kameny, například mramor a vápenec. Prstem naneste pastu na spáry, doporučujeme používat gumové rukavice.

Teď linie s nanesenou pastou z jedlé sody nastříkejte octovým roztokem. Vytvoříte ho ze stejných dílů bílého octa a vody a nalejete do rozprašovací lahve. Když octový roztok nastříkáte na spáry s pastou, uvidíte bublání – to právě začal přirozený proces čištění. Počkejte, až roztok přestane bublat. Reakce obvykle trvá několik minut.

Pak je čas spárovací linie vydrhnout kartáčem. Použijte kartáč s nylonovými štětinami nebo zubní kartáček. Věnujte pozornost rohům a koutům.

Nakonec podlahu utřete mopem a obyčejnou vodou. Během mytí často vyměňujte vodu, abyste neroztírali zbytky po podlaze.

Čistění špinavých spár mezi dlaždicemi

Zdroj: istock.com

2. Čištění okysličeným (kyslíkovým) bělidlem

Dvě polévkové lžíce okysličeného bělidla rozpusťte ve dvou hrncích teplé vody. Roztok důkladně promíchejte, aby se kyslíkové bělidlo aktivovalo. Pozor, bělidlo může poškodit barevnou spárovací hmotu, ale je dostatečně šetrné pro všechny typy dlaždic. Před čištěním celé podlahy otestujte malou skrytou část spárovací hmoty, abyste uviděli, jaký bude výsledek, a otestovali tak stálost barev.

Jste-li spokojení, nalejte roztok kyslíkového bělidla na spárovací hmotu na větší část plochy tak, aby úplně pokrylo linie a nechejte pár minut působit. Čistěte kousek po kousku, abyste předešli kompletně mokré podlaze.

Pomocí kartáče s nylonovými štětinami vydrhněte spáry s roztokem bělidla. Drhněte vždy tam a zpět podél linií spárovací hmoty – ne mimo ně.

Nyní ponořte kartáč do bělicího prášku, abyste zvýšili čisticí sílu a dočistěte jím případné skvrny. Opláchněte podlahu čistou vodou a osušte ručníkem nebo čistým mopem.

Přečtěte si také:
Koupelna uklizená jako od profesionála? S těmito jednoduchými kroky to zvládnete taky!

3. Peroxid vodíku, jedlá soda a saponát na nádobí

Smíchejte tři čtvrtiny hrnku jedlé sody, čtvrtinu hrnku peroxidu vodíku a jednu polévkovou lžíci saponátu na nádobí. Vznikne vysoce účinná pasta, která čistí spárovací hmotu hned třemi způsoby:

  • jedlá soda funguje jako přírodní abrazivum na drhnutí spárovací hmoty,
  • peroxid vodíku chemicky reaguje s jedlou sodou a uvolňuje bělicí ionty kyslíku,
  • saponát na nádobí pomáhá uvolňovat nečistoty a odstraňovat mastnotu.

Opět však připomínáme, že bělicí účinek chemické reakce může ovlivnit barevnou spárovací hmotu.

Pastu nanášejte štětcem s nylonovými štětinami. Dobře funguje zubní kartáček. Nechejte směs na spárovací hmotě patnáct minut působit. Potom linie opláchněte teplou nebo horkou vodou, abyste odstranili všechen roztok. Nalijte malé množství vody přímo na dlažbu, abyste celou podlahu důkladně opláchli.

Spáry utřete hadrem a odstraňte zbytky a nečistoty jemným vydrhnutím podlahy ručníkem. Nakonec utřete podlahu ještě jednou čistou vodou a bavlněným nebo houbovým mopem.

Ruční čistění dlaždic

Zdroj: istock.com

4. Čištění spár pomocí parního čističe

Parní čističe dokáží efektivně čistit a dezinfikovat všechny typy dlaždic a spár navzdory tomu, že neobsahují žádné chemikálie.

Naplňte nádrž čistou vodou podle pokynů v příručce. Do nádržky na vodu parního čističe nepřidávejte chemikálie ani saponáty. Zapněte parní čistič a nechejte ho ohřát.

Po potřebné době pohybujte čisticím kartáčem tam a zpět podél linie spárovací hmoty. Začněte na jedné straně místnosti a postupujte na druhý konec. K utření podlahy použijte ručník nebo mop.

Čištění párou má však jedno negativum. Může spárovací hmotu uvolnit tak, že ji bude nutné utěsnit.

Čistění podlahy parním čističem

Zdroj: istock.com

5. Odlakovač a vosk

Méně známou metodou, ale fungující na čištění spár, je použití odlakovače. Pomocníkem v tomto případě je aceton. Otevřete okno dokořán a naneste trochu odlakovače na měkký hadřík. Protírejte jím po spárách tak, aby na nich z něj trochu zůstalo. Nechejte působit a potom vydrhněte zubním kartáčkem a utřete.

Přečtěte si také:
Čištění odtoků, baterií, spár a péče o pračku. Jak na důsledný úklid koupelny

Chcete-li efekt ještě zdokonalit, vezměte si svíčku a tupým koncem přejeďte po spárách. Takto spáry impregnujete a voda při mytí nebude rozpouštět spárovací hmotu.

Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: cisteni čistič spár dlazdice obkládačky parní čističe úklid v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze