Tipy a triky od babiček na úklid domácnosti
Zdroj: istock.com

Šikovné triky našich babiček, jak uklidit byt i bez chemie

05. 12. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Každá hospodyňka má v talónu pár šikovných triků, které se naučila od maminky či babičky. Sesbírali jsme několik skvělých nápadů, které se vám mohou hodit při předvánočním úklidu, ale i jindy. Nepotřebujete k tomu žádnou chemii, jenom to, co běžně v domácnosti máte.

Víte, jak nejlépe vyčistíte sklo a zrcadla?

V drogeriích najdete mnoho výrobků, které slibují čištění skla bez šmouh, ale málokdy fungují na sto procent. Naše babičky měly lepší a levnější trik. Nic nevyleští okna a skla lépe než novinový papír – pozor, ne z barevných lesklých časopisů, ale z klasických černobílých novin. Fungují dokonce mnohem lépe než papírová utěrka nebo utěrka z mikrovlákna.

Čím vyčistíte sklo na krbu?

Noviny jsou užitečným nástrojem na čištění skla, a to i v případě, že chcete vyčistit sklo na krbu. Vyzkoušejte mokré noviny namočit do popela a krouživými pohyby ho rozetřít po vnitřní straně krbového skla. Uvidíte, jak jednoduše usazené saze zmizí.

Přečtěte si také:
Jednoduchý EKO sprej z citrusů a bylinek, který vyčistí a osvěží celý byt

Jak vyčistit police ledničky?

Na čištění polic ledničky použijte vodu, do které jste vymačkali půlku citronu. Citron nejen že odstraňuje mastnotu a špínu, ale voní mnohem lépe než jakýkoliv chemický čistič. Navíc je úplně bezpečný. Můžete též použít vodu s octem a přilepené nečistoty odstranit houbičkou namočenou v jedlé sodě.

Čisté pánve díky jedlé sodě a octu

Máte-li hrnec nebo pánev s připáleným dnem či těžko odstranitelnou mastnotou, vezměte si houbu nebo kartáč a vydrhněte znečištěná místa směsí jedlé sody a bílého octa. Opláchněte, vysušte a budete mít nádobí jako nové.

Čištění pánve pomocí sody

Zdroj: istock.com

Připálené skvrny v hrncích

V hrnci, ve kterém se vám podařilo něco připálit, stačí nechat povařit trochu vody smíchané s několika lžícemi jedlé sody. Skvrny by měly jít snadno utřít.

Ocet proti vodnímu kameni

Ocet funguje na mnoho různých nečistot včetně vodního kamene v kuchyni nebo v koupelně. Stačí namočit hadřík do roztoku octa a vody a utřít problémové místo. Kyselina octová rozloží vodní kámen stejně dobře jako drahé chemické přípravky.

Přečtěte si také:
Jak vyčistit rychlovarnou konvici pomocí domácích ingrediencí? Vodní kámen nemá šanci!

Nejlepší roztok na čištění nerezu

Nerezovou ocel – dřez, příbory a nádobí – krásně očistíte citronem a solí. Umyvadlo či hrnec posypejte solí, potom rozřezejte citron a řeznou stranou potřete celý povrch. Sůl nasákne skvrny a kyselina citronová rozloží mastnotu i špínu, takže umyvadlo bude dezinfikováno a zbaveno zápachu i skvrn.

Jak zbavit hrnky skvrn od kávy

S týmiž ingrediencemi odstraníte i skvrny od kávy. Káva má tendenci časem zabarvit keramické hrnky, ale když do nich přidáte citronovou šťávu, sůl a led a několik minut protřepáváte, skvrny zmizí.

Kávové skvrny v hrníčku a jak se ich zbavit

Zdroj: istock.com

Rozlil se vám vosk ze svíčky na látkový ubrus?

Použijte žehličku! Zatímco se bude nahřívat, položte papírovou utěrku pod i nad rozlitý vosk. Potom vosk přežehlete a stále vyměňujte papírové utěrky, které absorbují zbytky vosku.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: thekitchn.com

Kategorie: Kuchyně
Tagy: čištění domácnosti eko sprej rady a tipy úklid bytu úklid v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze