Zdroj: iStock

Jak vyčistit zašlé spáry v koupelně. Pomůže vám horká voda, jedlá soda a ocet

09. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Koupelnu můžete uklízet každý týden a povrchy vany, sprchového koutu či umyvadla svítí čistotou. Ale jeden typ nečistoty se odstraňuje opravdu špatně. Někteří ho v jednu chvíli už přestanou vnímat. To ale neznamená, že byste s ním neměli něco dělat. Mluvíme o problému zčernalých spár mezi obklady. 

Že je vyčistit lze, to si dnes představíme. Nabízíme 5 účinných způsobů, jak spáry mezi dlaždicemi zbavit špíny.

Přečtěte si také:
Koupelnové trendy 2024: Přírodní materiály a nádech vintage stylu by neměly chybět ve vaší koupelně

Horká voda a kartáč

Je to nejlevnější způsob, také ale nejméně efektivní. Pokud jde o novou koupelnu, kde se špína mezi dlaždicemi zachytila relativně nedávno, pak ale můžete i s pouhým kartáčem udělat kus dobré práce. Kartáč s hustými nylonovými štětinami se totiž do škvír zaryje velmi dobře. 

Místo kartáče lze použít i houbičku.

Místo kartáče lze použít i houbičku. Zdroj: iStock

 

Horká voda, ocet a kartáč

Jeden díl octa, jeden díl horké vody. V tomto poměru vmíchejte obě substance do sprejového rozprašovače. Nastříkejte na spáru a po 5 minutách vydrhněte kartáčem.

Ocet a jedlá soda

Z octa a jedlé sody vytvoříte kašičku. Tu na postižené místo nejlépe nanesete vyřazeným zubním kartáčkem. Spár je hodně, kartáčkem se pracuje obtížně, takže vás čeká hodně práce. Ale bude odměněna. Kombinace octu a jedlé sody vážně funguje.

Přečtěte si také:
Zbavte se nečistot na sprchovém závěsu snadno s prostředky, které máte doma

Pára

Přesouváme se k dražším způsobům, jak vyčistit spáry v koupelně. Párou se čistí skvěle, ale potřebujete parní čistič. Nejsou nejlevnější, na druhou stranu, v domácnosti zastanou hodně úkolů. Jejich výhodou je to, že jsou šetrné ke všem povrchům, snad jen na dřevo bychom je nedoporučili.

Čištění spár je těžká práce, ale pokud vám jde o zdravé prostředí koupelny, vyplatí se to

Čištění spár je těžká práce, ale pokud vám jde o zdravé prostředí koupelny, vyplatí se to. Zdroj: iStock

 

Bělidlo

Na mysli máme bělidlo kyslíkové nebo chlorové. Kyslíkové bělidlo je méně účinné, zato šetrnější k životnímu prostředí. Můžete ho použít lžičku v poměru ke třem lžičkám jedlé sody. Pokud chcete nasadit těžší kalibr, zkuste chlorové bělidlo, kde dokonce stačí jen 1 ml na 100 ml vody. Ale chlor je agresivní, raději pracujte s rukavicemi a chráničem očí. V obou případech směs nanášejte hadříkem nebo kartáčkem na spáry. Chlorové bělidlo ale doporučujeme použít jen tehdy, pokud všechny ostatní metody selhaly.

FOTOGALERIE

Text: Lukáš Karas
Foto: iStock
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-spary-v-koupelne-30000513.html

Kategorie: Koupelny
Tagy: čištění domácnosti čistič spár koupelna rady a tipy
Sdílejte článek

Diskuze