Jednoduchý EKO sprej z citrusů a bylinek, který vyčistí a osvěží celý byt

Jednoduchý EKO sprej z citrusů a bylinek, který vyčistí a osvěží celý byt

19. 05. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Víte, jak si vyrobíte ekologický přípravek na čištění domácnosti, který zanechá svěží vůni v celém bytě či domě?

Jednoduchá směs čerstvých bylin, citrusové kůry, octu a vody vás překvapí svými schopnostmi a příjemnou vůní. Nemusíte mít obavy z chemikálií, které často ohrožují naše zdraví a působí dráždivě.

Tento přírodní sprej používejte jako běžný přípravek na čištění domácnosti – na odstraňování prachu, čištění kuchyňské linky, stolu, pracovních míst, klik, podložek a předmětů na cvičení, podlahy, dokonce i zrcadel a oken.

foto: istock

Na výrobu EKO spreje na čištění domácnosti potřebujete:

  • velkou nádobu
  • sprejové lahve – můžete použít ty, které jsou určeny na postřik rostlin, nebo z jiného přípravku na čištění
  • citrusovou kůru – vyzkoušejte citrón, pomeranč nebo limetku
  • čerstvé bylinky – bazalka, šalvěj nebo máta, podle vlastních preferencí
  • 4 hrnky bílého octu

Jak si připravíte EKO sprej na čištění domácnosti?

Do velké nádoby (ideálně velké zavařeninové sklenice) naskládejte do poloviny citrusovou kůru a bylinky podle vašeho výběru. Můžete vyzkoušet najednou několik druhů – ve více sklenicích, ale bylinky nedoporučujeme kombinovat, protože všechny tři z uvedených mají velmi silné aroma. Vyzkoušejte limetkovou kůru s šalvějí, pomerančovou kůru s mátou, citrónovou kůru s bazalkou.

Ocet ohřejte na sporáku až těsně po bod varu, ale nevařte! Můžete ho ohřát i v mikrovlnce. Nalejte ho do nádoby s citrusovou kůrou a bylinkami a nechejte odstát alespoň dvacet čtyři hodiny. Čím déle necháte směs odstát, tím výraznější bude výsledný přípravek vonět citrusy a bylinkami.

Potom už jen tekutinu scedíte a přelejete do sprejových lahví. Nastříkejte na povrch, který chcete očistit, utřete hadříkem z mikrovlákna a vychutnejte si svěžest a čistotu. Dávejte pozor na povrchy, které nesnesou ocet, může být agresivní na některé druhy plastů.

Sabína Zavarská
foto: istock

Kategorie: Kuchyně
Tagy: čištění domácnosti eko sprej ekologický přípravek
Sdílejte článek

Diskuze