Jak se zbavit zvířecích chlupů v domácnosti
Zdroj: istock.com

Účinné triky, jak zbavit domácnost chlupů od čtyřnohých mazlíčků

14. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Každý, kdo má doma psa nebo kočku, ví, že dosáhnout stavu ideální „odchlupenosti“ domácnosti je nereálné. Ať se snažíme jakkoliv, vždy se někde najdou. Poradíme vám několik triků, které vám pomohou zvládat každodenní boj s chlupy v domácnosti bez mimořádné námahy.

Pro majitele domácích zvířat je nemyslitelné žít bez čtyřnohých přátel, ale má to i pár nevýhod. Snad tou nejvýraznější je jejich srst, která se lepí na koberce, gauč, postel, židle a určitě nějakou najdete i při každodenním zametání podlahy. Pomocí následujících triků můžeme zahlcení chlupy šikovně zredukovat a mít čistší domácnost.

1. Domácí mazlíčky pravidelně češte a upravujte

Je-li to možné, češte je venku, ne v interiéru. Bydlíte-li v paneláku, vezměte zvířátko na balkón a tam ho vyčešte. Sežeňte si kartáč speciálně určený na jeho srst. Pro kočky dobře fungují kartáče s měkkými silikonovými štětinami, gumové rukavice s výběžky na vyčesávání oceníte u koček i u psů. Máte-li pejska, kterému se srst shlukuje do chumáčů nebo ji má dlouhou, upravujte ho kovovým hřebenem, stříháním a šamponováním.

Pročesávaní kočičí srsti

Zdroj: istock.com

Samotným umytím zvířátku odejde mnoho uvolněných chlupů, proto si před koupáním mazlíčka dejte na odtok sítko, abyste je zachytili. Majitelé koček to mají samozřejmě v tomto bodě náročnější, protože voda pro kočky není právě jejich nejlepším přítelem. Vyčesávejte, vyčesávejte, vyčesávejte.

2. Vyberte povrchy odolné vůči srsti domácích zvířat

Pokud renovujete byt či dům nebo si zařizujete nový, investujte do povrchů, které odpuzují zvířecí chlupy. Co to znamená? Vyměňte koberce za tvrdé podlahy, sametové pohovky za bavlněné nebo jiné bez chlupů, vlněné přikrývky za hladké tkaniny.

Přečtěte si také:
Čtyřpokojový byt fascinuje výhledy, dispozičním řešením i neobvyklým místem pro kočky

3. Háklivý nábytek přikryjte

Nebojte se, nejste jediní, čí pes nebo kočka zbožňují spát na vaší posteli či křesle. Odhánění moc nepomáhá, lepší je přikrýt postel, gauč či křesla přikrývkou určenou pro domácí zvířata, kterou jednou týdně vyperete v pračce. A nezapomeňte též pravidelně čistit od chlupů (případně prát) i pelíšky domácích zvířat.

Koupaní psa ve vaně

Zdroj: istock.com

4. Zbavte se chlupů v pračce

Pravidelné praní přikrývek a koberečků pro domácí zvířata pomůže zbavit se choroboplodných zárodků a bakterií. Přidejte do pracího cyklu tekutý změkčovač vody nebo půl hrnku bílého octa, abyste ještě více uvolnili chlupy domácích zvířat z tkanin. Na konci cyklu zkontrolujte buben pračky a vyberte všechny zvířecí chlupy, které najdete. Dobrým nápadem je obyčejná houbička na nádobí přidaná do praní – nachytá na sebe velkou část chlupů a vlasů z prádla.

5. Investujte do vysavače na zvířecí chlupy

Vždy před hloubkovým čištěním nebo vytíráním podlah vysajte podlahy. Vysavače na zvířecí chlupy jsou navrženy tak, aby sbíraly chlupy efektivně, a zároveň jsou vybaveny filtrem HEPA, který je pro odstranění alergenů z místností nevyhnutelností. A jak jistě víte, srst domácích zvířat je dost silným a častým alergenem.

Je též důležité, abyste vysavač pravidelně vyprazdňovali a čistili jeho kartáče od chlupů.

Vysavač na zvířecí chlupy

Zdroj: istock.com

6. Zatímco jste venku, spusťte robotický vysavač

Jdete na procházku se psem? Po tu dobu zapínejte robotický čistič na odstranění zvířecích chlupů. Sice nenahradí důkladné vysávání, ale mezi dvěma víkendovými úklidy udrží chlupy pod kontrolou.

7. Absolutní nutnost každého pejskaře či „kočkaře“: papírový nebo omyvatelný váleček na chlupy

Lepivé papírové válečky musíte mít vždy po ruce, rychle očistí oblečení od chlupů, ale i gauč či bytové textilie. Použít je můžete i na zvířecí pelíšky. Existují i sofistikovanější válečky, ne všechny však fungují tak, jak bychom si přáli, a stojí obvykle víc peněz než papírové.

Váleček na zvířecí chlupy

Zdroj: istock.com

8. Vyzkoušejte vlhké gumové rukavice

Když navlhčíte čisté gumové rukavice a přejedete jimi po nábytku, závěsech a pelíšcích pro domácí zvířata, uvidíte, kolik chlupů se na ně nalepí. Gumové rukavice jsou skvělým nástrojem na odstraňování chlupů domácích zvířat z různých zákoutí a štěrbin.

Přečtěte si také:
Šikovné triky našich babiček, jak uklidit byt i bez chemie

9. Chlupy z podlahy sesbírejte pomocí starých ponožek

Pokud jste se už někdy prošli jen v ponožkách po bytě, kde bydlí chlupatí mazlíčci, určitě jste si všimli, kolik chlupů se vám přilepilo na ponožky. Využijte to na čištění: převraťte ponožky naruby, navlhčete je, natáhněte na ruce nebo na nohy a můžete se pustit do uklízení nábytku, koutů či podlah.

Černé ponožky od chlupů

Zdroj: istock.com

10. Kupte si gumový smeták nebo mop

Jestli doma nemáte koberce, ale především tvrdé podlahy, vyčistíte je gumovým smetákem nebo mopem. Pomůže i kvalitní navlhčený mop z mikrovlákna.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Kategorie: Nábytek
Tagy: čištění domácnosti kočky prani psy robotický vysavač úklid v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze