Péče o matraci
Zdroj: shutterstock.com

Jak pečovat o matraci? S tímto 6 krokovým návodem prodloužíte jejich životnost

06. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud jste nedávno investovali do nové matrace nebo prostě jen chcete prodloužit životnost té staré, měli byste vědět, jak ji správně čistit.

Koupí kvalitní matrace cesta za lepším spánkem a zdravím nekončí. Chcete-li, aby vám matrace sloužila co nejdéle, musíte se o ni také správně starat. Součástí toho je čištění matrace, na které často zapomínáme.

Protože spánek zabírá přibližně třetinu našeho života, matrace dostávají skutečně zabrat. Vstřebávají náš pot, prach a nečistoty z okolí, a tím v nich postupně mohou vznikat a rozmnožovat se bakterie.

Zatímco pravidelné praní ložního prádla je pro nás samozřejmé, právě čištění matrace už věnujeme mnohem méně pozornosti a času. Odborníci radí zařadit péči o matrace do vaší uklízecí rutiny každé tři až čtyři týdny. Poradíme vám, jak na to.

1. KROK: ODLOŽTE VŠECHNO Z POSTELE

Před tím, než se pustíte do čištění, byste měli vědět, jaký typ matrace máte. Materiál totiž často ovlivňuje výběr vhodných čisticích prostředků a samotného způsobu čištění. Před čištěním z postele odložte polštáře a přikrývky, matrace „svlečte“ z prostěradla a případně i chrániče matrace. Veškeré povlečení můžete rovnou dát do pračky a vyprat.

úklid postele

Před čištěním z postele odložte polštáře a přikrývky, matrace „svlečte“ z prostěradla a případně i chrániče matrace. Zdroj: shutterstock

2. KROK: MATRACE VYSAJTE

Malým ručním vysavačem důkladně celou matraci vysajte. Zbavíte ji tím nečistot, jako jsou prach, odumřelé kožní buňky, ale i chlupy domácích mazlíčků či drobky. Při vysávání postupujte opravdu důkladně, centimetr po centimetru, protože mnohé nečistoty nejsou na první pohled viditelné, mohou však způsobit závažné respirační a kožní onemocnění.

Přečtěte si také:
Chcete mít kvalitní spánek? Na toto myslete při výběru nové matrace

Nezapomínejte přitom ani na boky a rohy matrace a na rám, případně čelo postele. Dávejte pozor, aby samotná hlavice vysavače byla čistá. Lze si dokonce zakoupit vysavače určené speciálně na matrace, které jsou proti bakteriím účinnější.

vysávání matrace

Malým ručním vysavačem důkladně celou matraci vysajte. Zdroj: shutterstock

3. KROK: ODSTRAŇTE SKVRNY

Dalším krokem je odstranění skvrn a fleků z matrace. Ty nejčastější vznikají z potu, případně vylitím tekutin, jako jsou káva nebo čaj. Jak jsme už zmínili, je velmi důležité zvolit vhodný čisticí prostředek, aby se nepoškodil materiál matrace. Prostředek na čištění si také můžete vyrobit doma smícháním saponátu a jedlé sody v poměru jedna ku jedné.

Dalším užitečným pomocníkem bude hadřík z mikrovlákna. Ten by neměl být příliš vlhký, protože voda by mohla vlákna matrace poškodit, proto z něj prostředek co nejvíce vyždímejte. Abyste se v budoucnosti skvrnám v co největší možné míře vyhnuli, zvažte koupi chrániče na matrace.

čištění matrace

Užitečným pomocníkem bude hadřík z mikrovlákna. Zdroj: shutterstock

4. KROK: ZAMĚŘTE SE NA NEPŘÍJEMNÝ ZÁPACH

I když jste už použili odstraňovač skvrn, stále můžete z matrace cítit zápach. Stává se to poměrně často, když matrace občas nevyvětráme na čerstvém vzduchu. Ne vždy však tuto možnost máme a pak opět přichází na scénu jedlá soda.

Přečtěte si také:
Proč je správný polštář klíčem ke zdravému spánku a jak si vybrat ten pravý

Stačí ji rovnoměrně nasypat na celou matraci a nechat působit několik hodin, případně celou noc. Následně matraci znovu důkladně vysajte a zápach by měl zmizet.

5. KROK: MATRACE NECHEJTE POŘÁDNĚ VYSUŠIT

Po odstranění skvrn a zápachu nechejte matraci pořádně vysušit. Nemáte-li k dispozici zahradu nebo balkón, dejte matrace co nejblíže k otevřenému oknu, kde se k němu dostane čerstvý vzduch a sluneční paprsky.

6. KROK: MATRACE PRAVIDELNĚ OTÁČEJTE

Několikrát v roce byste měli matraci převrátit, aby nebyla zatěžována na stále týchž místech a nedošlo tak k poškození. Zároveň vám to umožní vyčistit i druhou, spodní stranu matrace, jíž se prach a nečistoty rovněž nevyhnou, i když může na pohled působit čistě. Minimálně vysávání byste tak měli zopakovat i na této straně.

Na závěr: Jak často matrace čistit?

Záleží to na několika faktorech – kolik osob na ní spí, zda se často potíte nebo si v posteli rádi občas vychutnáte snídani. Odborníci však všeobecně radí kvalitně a hloubkově vyčistit matrace minimálně dvakrát ročně.

Text: Lucia Blažiová
Foto: shutterstock.com

Kategorie: Nábytek
Tagy: čištění domácnosti Matrace do postele
Sdílejte článek

Diskuze