Zdroj: Istock

Jak odstranit mastné olejové skvrny z látky, koberce a čalounění

14. 02. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Smažili jste maso, ryby či zeleninu? Tento způsob přípravy jídla téměř vždycky zanechá nejednu nečistotu. Olej, který prská na sporák a okolí, lehce utřeme, ale co když vyprskne na naše oblečení, utěrky či na koberec, případně nám mastné jídlo spadne na gauč? Jak nejlépe vyčistíme skvrny od oleje a tuku?

Mastné skvrny nikdy neutírejte

Ať dopadne na vaše oblečení, ubrus či utěrku jakýkoliv druh smaženého jídla, skvrnu nikdy neutírejte. Tak mastnotu vtlačíte ještě hlouběji do vláken látky. Tupým nožem nebo lžičkou jemně odstraňte všechnu pevnou hmotu. Potom skvrnu hojně posypte kukuřičným škrobem, dětským pudrem nebo sodou bikarbonou, aby absorbovaly co nejvíce oleje. Nechejte asi patnáct minut působit a potom prášek odstraňte. Díky těmto krokům půjde mastná skvrna mnohem snáze vyprat.

Přečtěte si také:
Pozor na roztoče v domácnosti! Jak jim vyhlásíme válku?

Co nejdříve do pračky

Po primárním odsátí mastnoty z tkaniny si pospěšte s praním. Na skvrnu nastříkejte běžný přípravek proti skvrnám – nejlépe sprej na bázi rozpouštědla nebo odstraňovač gelových skvrn, podle návodu. Nemáte-li po ruce odstraňovač skvrn na bázi rozpouštědla, naneste přímo na skvrnu menší množství kvalitního tekutého pracího prostředku (některé značky pracích přípravků obsahují potřebné enzymy na odstranění skvrn). Potom jemně třete látku prsty nebo použijte starý měkký zubní kartáček. Máte-li jen práškový prací prostředek, rozmíchejte ho s trochou vody na pastu a naneste na skvrnu.

Flek na košili

Zdroj: Istock

Náš tip: Buďte trpěliví a nechejte odstraňovač skvrn působit na skvrně minimálně patnáct minut, třicet minut je ještě lepší.

Po předběžné úpravě oděv, utěrku či ubrus vyperte jako obvykle v nejteplejší vodě doporučené pro danou látku spolu s doporučeným množstvím pracího prostředku. Před sušením zkontrolujte, zda skvrna zmizela, a v případě potřeby ošetření opakujte. Pozor, nikdy nedávejte oděv s olejovými skvrnami do sušičky! Vysoké teploty způsobí, že se bude ještě hůře odstraňovat.

Čištění koberce

Zdroj: Istock

Přečtěte si také:
Co nepatří do myčky nádobí a jak jinak ji můžete doma využít?

Jak odstranit skvrny od smaženého jídla z koberce a čalounění

O něco komplikovanější je vyčistit mastnou skvrnu z koberce a čalounění. Co funguje v tomto případě? Postup je podobný.

  1. Nejprve odstraňte pevné zbytky jídla z vláken koberce pomocí tupého nože. Neutírejte, abyste olej nevtlačili ještě hlouběji.
  2. Skvrnu posypte kukuřičným škrobem, sodou bikarbonou nebo práškem z mastku. Prášek jemně zapracujte do koberce štětcem s měkkými štětinami, aby absorboval mastnotu. Nechejte působit nejméně patnáct minut a potom vysajte.
  3. Nyní je na místě použít rozpouštědlo na suché čištění nebo prostředek na čištění koberců – podle pokynů. Pokud ho nemáte, připravte si vlastní prostředek: smíchejte jednu lžíci saponátu na mytí nádobí ve dvou hrncích horké vody s jednou polévkovou lžící amoniaku. Nanášejte na skvrnu houbičkou nebo kartáčem s měkkými štětinami a čistěte. Tekutinu při čištění pravidelně odsávejte suchou papírovou utěrkou a opakujte, dokud skvrna nezmizí.
  4. Nakonec vždy místo důkladně utřete hadříkem namočeným v čisté vodě, abyste odstranili zbytky použitých přípravků. Jinak by se na ně lepily nečistoty ještě intenzivněji. Týmž způsobem vyčistíte mastné skvrny i z čalounění, pozor však na promočení. Pokud by vlhkost vnikla hluboko, může způsobit nepříjemnosti.

Sabína Zavarská

Foto: istock

Kategorie: Dekor
Tagy: čištění domácnosti koberce nabytek
Sdílejte článek

Diskuze