Zdroj: Sara Tramp

Jak do moderního interiéru zakomponovat starší kousky nábytku, aby výsledek nepůsobil chaoticky

18. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Starší kousky nábytku či doplňků v sobě nesou nejen patinu, ale i příběh. Jak je však zakomponovat do moderního interiéru tak, aby výsledek nepůsobil chaoticky?

Jen málokdy se stane, že si zařizujeme celý byt „od podlahy“. Většinou se tak děje postupně, takže sem-tam v novém bytě uvázne kousek, který už má něco za sebou. Právě nábytek poznamenaný dobou dokáže přirozeně vnést do moderního interiéru dávku tepla a útulnosti. Starým věcem je rozhodně potřebné nechat prostor. Pouze tak může vyniknout jejich jedinečnost a originalita v kontrastu s novým.

Na začátek

Začněte s přihlédnutím ke konci. Je užitečné mít inspiraci pro místnost, kterou vytváříte, dříve než ji začnete navrhovat. První pokusy mohou být docela skromné. Stačí pár starších dekorací seskupených na poličce či dva tři obrazy z blešího trhu. Jakmile získáte určitou jistotu, vyzkoušejte kombinovat i odvážnější kousky a zakomponovat postupně i větší nábytek.

Starožitná komoda

Zdroj: Ulf G Bohlin

Sledujte linie

Při vytváření dvojic nebo skupin nábytku si důsledně všímejte jejich siluety. Vytvářejte kombinace, které budou příjemné pro oko. Trik spočívá v tom, že lehčí, subtilnější předměty uložíte vedle těžších, robustnějších. Pokud máte například masivní pohovku, přidejte k ní kovový konferenční stolek. K rustikálnímu dřevěnému stolu přidejte plastové židle s jemnými liniemi. Takto bude výsledek vždy vyvážený a zajímavý.

Přečtěte si také:
Prostor bytu odděluje jen nábytek, všechny zbytečné příčky zbourali
Kuchyň s jídelnou

Zdroj: LOUIS LEMAIRE

NÁŠ TIP: Aby interiér působil vyváženě, subtilnější nábytek umístěte vedle mohutnějších kousků.

Ústřední prvek

Pokud máte jeden opravdu výjimečný kousek, udělejte z něj dominantní prvek v místnosti. Může to být masivní kredenc, tapisérie, starodávná skříň, perský koberec nebo velké barokní zrcadlo jako v tomto interiéru. Snažte se mu najít takové místo, na kterém nejvíc vynikne. Do jeho blízkosti umisťujte naopak méně nápadné kousky, aby nemusel o vaši pozornost bojovat se žádným z nich.

Obývák se zrcadlem

Zdroj: VTWONEN

NÁŠ TIP: Nadrozměrný kousek umístěte v místnosti tak, aby „zazářil“.

Protiklady se přitahují

Odlišné kousky mohou vytvořit zajímavý tandem. Nemusíte se přitom bát seskupovat dohromady kontrastní období. Můžete mít například noční stolky z období art deco s moderními lampami nebo původní industriální lampy s venkovskými nočními stolky. V kanceláři bude působit majestátně starožitný stůl s moderní židlí, v obývacím pokoji zase secesní malby umístěné nad moderní pohovkou.

Starý stolek s moderním kreslem

Zdroj: Jonas Berg

NÁŠ TIP: Starožitné kousky umisťujte s citem a hlídejte si jejich počet. Nikdo přece nechce žít v muzeu.

Opakování

Začněte tím, že si vyberete společný barevný základ. Následně vyzdvihněte stejné materiály nebo opakujte stejný vzor na doplňcích a dekoracích. Všechno musí mít kamaráda. Například tady vidíme, jak se modré tóny opakují na několika místech – na truhle, lampě i na moderních polštářích a skleněných vázičkách na knihovně. Staré s novým si tu fungují bok po boku, jako by k sobě patřily odjakživa.

Přečtěte si také:
Interiér bungalovu mladého muže chytí za srdce každého milovníka designu
Obývák se žlutou pohovkou

Zdroj: Gabrielle Blackman

Nová funkce

Zkuste najít pro svůj starožitný kousek neobvyklé místo a pověřit ho úplně novým úkolem. Uvidíte, jak „ožije“ (a vy určitě také). Barový stolek se může za pár hodin proměnit v knihovnu v pracovně a naopak – psací stolek v pojízdný bar v obýváku. Přemýšlejte a uvažujte, kde by který kousek vynikl, a nezapomínejte ani na jeho praktické využití. Nenechte se svazovat zvyky či tradicemi. Zaručeně tak vytvoříte něco originálního!

Sekretář

Zdroj: Britt Andridge

Pravidlo 80/20

Jak poznat správnou míru? Nejlepší je použít osvědčené pravidlo 80/20. Můžete mít například pokoj zařízený na 80 % moderním nábytkem a následně do něj zamíchat dlouhý perský koberec a ohromující křišťálový lustr. Nebo zbývajících 20 % vyplníte drobnými doplňky, jako je například sbírka keramických váz, zarámované staré mapy, kožený kufr či stojací hodiny po dědečkovi.

Kuchyň bílá

Zdroj: OLO Studio

NÁŠ TIP: Starožitné kousky umisťujte s citem a hlídejte si jejich počet. Nikdo přece nechce žít v muzeu.

Nepřežeňte to

Při míchání starého s novým je dobré zachovat si jistou zdrženlivost. Držte se jemných barev či příbuzných odstínů. Volte střídmě, ale půvabná zákoutí s duší, u nichž si vaše oči odpočinou. Dominantní sametové křeslo ladí se skupinkou portrétů a partnera mu dělá jednoduchý stolek s minimalistickou stolní lampou. Vznikl tak kompozičně a barevně vyvážený koutek na čtení.

Staré kreslo v interéru

Zdroj: PIXERS US

NÁŠ TIP: Snažte se vyhnout tomu, aby měl interiér příliš mnoho dekorativních detailů a vzorů.

Pohrajte si s osvětlením

Svítidla jsou velmi efektním a osvědčeným způsobem, jak vdechnout interiéru trochu eklektismu. Byli byste překvapení, jak dokáže skleněný visací lustr či mosazná lampa místnost doslova rozzářit (dokonce i tehdy, když je zhasnuto). Láká vás křišťálové svítidlo jako z Tiffanyho dílny? Nebo vás oslovují spíše lampy ve stylu art deco? Nemusíte se bránit ani nevšedním kombinacím, předem si však ujasněte, které ze svítidel bude hrát „první housle“.

Přečtěte si také:
Nejhorší a nejlepší interiérové rostliny podle feng-šuej. Máte je doma i vy?
Modrá pohovka a dizajnové světlo

Zdroj: KALLE GUSTAFSSON

Jak správně mixovat?

Abychom vám kombinování usnadnili, máme pro vás několik osvědčených tipů, kterými zaručeně nic nezkazíte:

  • k rustikálnímu stolu přidejte moderní židle na subtilních nohou nebo k němu umístěte mix různorodých křesel a stoliček; 
  • použijte starožitný kousek nábytku na nečekaném místě – a dejte mu úplně novou funkci;
  • zkuste přeložit starou lékárenskou komodu nebo starožitný psací stůl do jiné místnosti;
  • přidejte vintage kousek i do dětského pokoje – černobílé fotky v dřevěném rámu, křeslo či starý houpací kůň jsou to pravé;
  • starožitná umělecká díla nebo fotografie zavěste na stěnu ve vstupní hale nebo na schodišti;
  • na zjemnění strohého minimalistického nábytku použijte etnické, orientální nebo starožitné textilie, jako jsou plédy, polštáře a koberečky;
  • nadrozměrný a výrazný kousek obzvlášť vynikne v jednoduchém bílém interiéru, dopřejte mu dostatek místa;
  • zavěste si nad vanu vintage plakáty v kontrastních moderních rámech;
  • do velkého starožitného květináče zasaďte jednoduchou moderní rostlinu;
  • obité hrnce či tabulky s nápisy povyšte na dekoraci a vystavte je na polici nebo je zavěste nad dveře;
  • honosnější starožitný kousek zaručeně vynikne v interiéru v tlumených přírodních tónech.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Sara Tramp

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: moderni bydleni moderní interiéry starožitný nábytek trendy v bydlení vintage styl
Sdílejte článek

Diskuze