Zdroj: Matúš Nedecký/Foter.sk

Třípokojový moderní byt pro mladou rodinu

21. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Starší byt tvořily menší samostatné místnosti, což životnímu stylu nových majitelů moc nevyhovovalo. Architektům se ho podařilo díky vydařené rekonstrukci otevřít a zaplavit přirozeným denním světlem.

Mladý pár si na bydlení vyhlídl starší byt. Podobně jako většinu starších bytů, i tento tvořily menší samostatné místnosti, což nevyhovuje dnešnímu životnímu stylu mladých lidí. Díky tomu, že byt se železobetonovým skeletem neměl uvnitř nosné příčky, se ho architektům podařilo otevřít a vytvořit v něm moderní otevřenou dispozici. Snad nejdůležitějším prvkem architektonického řešení byla práce s denním světlem.

Přečtěte si také:
Veselý a rozmanitý byt v činžovním domě v Holešovicích

Architekti se snažili rozdistribuovat ho do všech zákoutí bytu, včetně tmavého hygienického zázemí a vstupních prostor. „Naší snahou bylo navodit pocit prosvětleného prostoru průhledy napříč bytem už u samotného vstupu.

Rekonstruovaný starší byt pro mladou rodinu ve vintage stylu

Hlavní denní zóna propojuje prostranný obývací pokoj s kuchyňskou a jídelní částí s kulatým stolem. Celým obytným prostorem prochází dřevěná vlysová podlaha se stromečkovým vzorem. Zdroj: Matúš Nedecký/Foter.sk

Protože ten se nacházel v neprosvětlené hloubce bytu u samotného komunikačního jádra bytového domu, bylo potřeba vytvořit průhled pomocí stavebních úprav,“ přibližuje rekonstrukční práce autor projektu Marek Abramovič.

Rekonstruovaný starší byt pro mladou rodinu ve vintage stylu

V srdci prostoru dominuje nábytkový kubus tvořený kuchyňskou linkou a nechybí zde ani pracovní ostrůvek, který se dá přesouvat podle potřeby. Zdroj: Matúš Nedecký/Foter.sk

Odstraněním a úpravou hygienického zázemí vytvořili novou koupelnu
v centrální poloze tvořící srdce prostoru. „Díky tomu se dispozice celkově otevřela a vznikl dojem kruhovosti bytu,“ vysvětluje další důležité změny architekt. Kruhovost bytu vlastně vysvětluje návaznost jednotlivých funkčních zón, provozní koloběh podél osy: vstup – koupelna – ložnice – denní zóna.

Přečtěte si také:
S citem rekonstruovaný vinohradský byt okouzlí otevřeností a autentičností

Mezi obývákem a ložnicí se nachází dvoukřídlý dveřní přechod s prosklením, takže světlo z obýváku se dostává do ložnice (a naopak),
i když je zavřená. Nevelký vstup do bytu opticky rozšiřují zrcadla na nábytkové sestavě.

Rekonstruovaný starší byt pro mladou rodinu ve vintage stylu

Otevřená knihovna z betonářské oceli dodává interiéru jemně industriální nádech, neruší však útulnost prostoru. Téměř všechen nábytek v interiéru je řešený na míru. Zdroj: Matúš Nedecký/Foter.sk

I navzdory otevřeným prostorům však byt poskytuje dostatek soukromí – jednotlivé časti se dají opticky předělit posuvným závěsem mezi obývákem a kuchyní, stejně tak i v ložnici za prosklenými dvoukřídlými dveřmi. Téměř všechen nábytek v interiéru je řešený na míru.

Od první obhlídky nám bylo jasné, jakým směrem se budeme ubírat — potřebovali jsme vytvořit funkční, moderní a minimalisticky řešený interiér, ale zároveň vdechnout bytu staroměstský charakter a zachovat původní autenticitu stavby.

architekt Marek Abramovič

V centru denní zóny dominuje nábytkový kubus tvořený kuchyňskou linkou, který plynule přechází do ložnicové šatnové sestavy. Nábytek z chodbové části zase přechází formou stěnového obkladu až do koupelnové sestavy. Hlavní denní zóna propojuje prostrannou obývací místnost s kuchyňskou a jídelní částí. V kuchyňské části nechybí ani pracovní ostrůvek, který se dá přesouvat podle potřeby. Otevřená knihovna z betonářské oceli dodává interiéru jemně industriální nádech, neruší však útulnost prostoru. Dřevěná vlysová podlaha se stromečkovým vzorem plyne celým bytem – přechází i prostorem koupelny, a zdůrazňuje tak jeho okružní charakter.

Na období vzniku bytu jsem chtěl poukázat i výběrem nábytku, který byl pro dané období charakteristický.

architekt

V koupelně se mísí moderní design s nadčasovým bílým obkladem a bateriemi mosazné barvy ve vintage stylu, což odkazuje na historii a polohu ve staré části města. Mosazné jsou i úchytky, kličky na dveřích či dominantní lampa v obýváku.

Přečtěte si také:
Obrovská výzva pro majitele: 20 let zapomenutý byt koupili s povinností rekonstrukce

Na období vzniku bytu architekt poukázal i výběrem nábytku, který byl pro dané období charakteristický. Zkrátka, výsledkem této rekonstrukce je příjemný světlý moderní interiér, který dokáže naplnit všechny potřeby svých majitelů, ale zároveň si ponechává jisté kouzlo minulosti, jakýsi punc originality, a to vše v dokonalé symbióze.

TOP TIP

Závěsy jsou ideálním řešením optického předělení otevřeného prostoru denní zóny, jak si to momentální situace žádá. Po jejich zatáhnutí osazenstvo obýváku není rušené kuchyňskými činnostmi a v klidu může například sledovat film.

Rekonstruovaný starší byt pro mladou rodinu

Mezi obývákem a ložnicí se nacházejí dvoukřídlé dveře s prosklením, takže světlo z obýváku se dostává do ložnice, i když je zavřená. Zdroj: Matúš Nedecký/Foter.sk

Profil

NEMOVITOST

Starší byt v centru Bratislavy prošel minulý rok kompletní rekonstrukcí a výsledkem je dnes třípokojový prosvětlený moderní byt pro mladou rodinu.

REKONSTRUKCE

abrama architekti Ing. arch. Marek Abramovič
www.abrama.sk

Zpracovala: Sabína Zavarská, zodpovědná redaktorka Katarína Barošová

Foto: Matúš Nedecký/Foter.sk

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dřevěné parkety knihovna moderni bydleni mosazné kliky nábytek na míru rekonstrukce bydlení třípokojové byty vestavěné skříne vintage styl
Sdílejte článek

Diskuze